Sain tarjouksen koulutuspaikasta. Mikäli se ei sovi ota välittömästi yhteyttä Espoon TE-toimistoon, puh. 010 604 0105, numero oli kirjeen alalaidassa.
Tein työtä käskettyä ja puhelu meni ihan hyvin. Hämmästys oli suuri kun puhelua ei vähennetty puhepaketistani vaan sen joutuu maksamaa erikseen, pari euroa tuli hinnaksi. Minulla 500 minuutin puhepaketti, maksan siitä 20 euroa kuussa, kaikki normaalihintaiset puhelut kuuluu tähän.
Onko oikein tai edes laillista että TE-toimisto rahastaa pitkäaikaistyöttömillä? Eikö KELA yrittänyt samaa temppua ja jo vuosia sitten oikeusasiamies siihen puuttui ja teki siitä lopun? Kenelle voin tästä valittaa?
Ei talouteni kahden euron ylimääräiseen laskuun kaadu mutta kyse on periaatteesta. Työkkäri vaati työttömiä noudattamaan pilkuntarkasti sääntöjään mutta itse rikkoo niitä. Kuinkakohan monelle muulle ovat saman tempun tehneet, kuka tästä hyötyy, saako TE-toimistojen johtajat bonuksia työttömien selkänahasta?
Työkkäriin soitto tuli kalliiksi
6
459
Vastaukset
- näin on tosi
On se oikeusasiamies huomauttanut työkkäriäkin noista lisämaksullisista palvelunumeroista, muistaakseni montakin kertaa. Työkkäri laittoi noiden lisämaksullisten rinnalle myös normaalihintaiset numerot, mutta tuossa tapuksessa on työkkäri kehottanut soittamaan lisämaksulliseen numeroon ja salannut normaalihintaisen numeron. Ei kun kantelu oikeusasiamiehelle, sen voi tehdä tuolla:
http://www.oikeusasiamies.fi/Resource.phx/eoa/kantelu/kantelu.htx
Miks hemmetissä nuo laittomat lisämaksulliset numerot on vielä käytössä?- Onko oikein
Mitään muuta numeroa ei ollut kuin tuo lisämaksullinen numero. Kuinkakohan montaa muuta on rahastettu, kuka tästä hyötyy, miksi oikeusasiamiehen huomatuksilla ei ole mitään merkistystä?
Parin viikon kuluttua on aika työkkärissä. Enkö voi vaatia siellä selitystä, virkamiehillä on velvollisuus antaa selvitys? Toki valitan myös oikeusasiamiehelle. - Näin se menee
Onko oikein kirjoitti:
Mitään muuta numeroa ei ollut kuin tuo lisämaksullinen numero. Kuinkakohan montaa muuta on rahastettu, kuka tästä hyötyy, miksi oikeusasiamiehen huomatuksilla ei ole mitään merkistystä?
Parin viikon kuluttua on aika työkkärissä. Enkö voi vaatia siellä selitystä, virkamiehillä on velvollisuus antaa selvitys? Toki valitan myös oikeusasiamiehelle.Voit selvitystä vaatia, pahoittelevat, anteeksi eivät pyydä, se on siinä, rahastus jatkuu.
- kummaa toimintaa..
Tälle kävi nii että puhelua koitettiin yhistää 4sti ainakin..aina puhelu pätkäsi soitetiin päivystysnumeroon vielä??ja kukaan ei vastannut????????
Viidennen kerran puhelu meni ouluun samannimiselle virkailijalle.. eli taas väärin,
siis sitten menin koneelle pistin mailia.. soitin työlinjalle asiani!!!!!! MENI TUNTI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! olin jonossa ja kun katsoin hintoja puhelulle ...onkohan se isokin tunnin odotus??? onko maksullinen ???
Yleensä menen paikanpäälle terv.keskukseen ja työkkään koska aina käy noin.On niin kohtuutonta olla jonossa tunti..ooottaa tööttäää poikkaa kaikkee sattuuu.- Kallis puhelu
Tulee aika helvetin iso lasku jos tunnin odotit, useita kymppejä! Älä kuitenkaan masennu sillä rahasi menevät hyvään tarkoitukseen. Valtion tuottavuusohjelma koskee myös työkkäriä, niiden johtavat virkamiehet saavat bonuksia kun sinäkin kymmenien tuhansien muiden kanssa olet osaltasi avustanut valtiota.
- olet kuluerä
Pää kiinni pummi. Kävele seuraavaksi sinne kyykkykävelyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591174Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501