Kuinka usein ja kuinka paljon aikuisen kissan on hyvä syödä? Meillä on 1.5v kollikissa, jolla on loppumaton nälkä. 1purkki märkäruokaa menee silmänräpäyksessä, ja samantien jääkaapin ovelle kiljumaan. Raksut eivät kelpaa, niitä ei syö ollenkaan.
Tämänhetkisen päivärytmin takia annan aamulla koko purkillisen, kotiin tulen ilta 8 aikoihin jolloin annan toisen purkillisen.. silti kiljuu ja kerjää yöhön asti..
iltaruoka on liian myöhään koska kissa on alkanut paskomaan lattialle yöllä, hiekkalaatikko on parvekkeella jonne päivisin osaa pyytää mutta yöllä ei ..
jospa aamuruuan lisäksi vain sitkeästi jättäisin raksuja päiväksi, illalla ei enää mitään? Mitäs viisaammat on mieltä" Matoja kissalla ei näy olevan.
Pohjaton nälkä
5
333
Vastaukset
- 2n pennun palvelija
MIKSI IHMEESSÄ LAATIKKO ON PARVEKKEELLA? mein neidit käy yölläkin laatikolla, joten ei tulisi mieleenkään laittaa sitä johonkin, minne eivät pääsisi. samoin meillä juodaan ja syödään yöllä, niinkuin yöeläimiksi luokiteltavat kissat tapaavat tehdä. ja ostele eri raksuja, jotta tiedät mikä kissallesi maistuu. meillä ei tehneet markettiraksut kauppaansa, joten ostetaan eläinkaupasta applawsia, kissanpentujen raksuja, joissa on 80prosenttia lihaa, ja ne maistuu! ja olethan muistanut madottaa mirrisi? madot kun voivat viedä ruokahalun tai todellakin kasvattaa sitä.
- 4+4
Raksut eivät ole kissalle terveellistä ruokaa joten ihan turha on niitä suositella.
Aloittajalle sanoisin että hiekkalaatikko ehdottomasti sisätiloihin jotta kissa pääsee tarpeilleen aina kun haluaa ja jos kissalla on jatkuvasti nälkä, se syö eikä kuitenkaan liho, niin sitten pitää käydä tarkistuttamassa kilpirauhasarvot.
- linkin nimim.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10107049
Erilainenhan tuo minun kissan tilanne on, mutta aihe on sama kuten tuossa linkissä kirjoitin. Kovasti kelpaa hyvä ruoka minun kissalle, mutta sinulle sanoisin, että jospa tarjoaisit kissallesi sen parasta ravintoa eli raakaa lihaa?
Kaikki kissat eivät sitä toki syö, mutta minun kissa syö ja metsästää ja leikkii ja on terve mistä olen kiitollinen. Eikä ole vieläkään lihonut, mutta......kyllä se nyt on jo seurannassa. On jo aika pullea........... - just.
Joo, onpas todella omituista että kissa paskoo lattialle, kun ei ole koko laatikkoa saatavilla....
- jusw
Jos et kestä kissanhuussin hajua sisätiloissa, niin tyhjennä laatikosta lähes heti kissan kakat/pissat, kun kissa on käynyt asioilla. Toinen vaihtoehto on ostaa katettu vessa ja totutella kissa pikku hiljaa vessaan eli ensin ilman kattoa/ovea. Mutta ilmankos kissa kakkaa sisälle, jos vessa on ulkona. Kissa on kylmänarka eläin aavikolta. Et varmaan itsekään haluaisi mennä yöllä kylmälle parvekkeellesi kakalle? Tottakai kissa-raukka kakkaa silloin sisälle ja lämpimään! Järki käteen nyt tuohon touhuun!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622490Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait255899Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies104881Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka306869Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739