gallup

1. Kuinka tyytyväisiä olette palstaan?
a) asiasisältöön
b) asiallisuuteen
c) muuta kommentoitavaa

2. Kuinka moni haluaisi nimim. Seijan poistuvan palstalta? Ja miksi?

3. Kuinka moni on sitä mieltä, että kaikki Seijan viestit saisi poistaa/ että kaikki Seijan viestit, jotka eivät liity monikulttuurisiin perheisiin saisi poistaa?

4. Muuta kommentoitavaa?

Teen gallupin, koska haluaisin tietää, että kuinka moni on kanssani samaa mieltä, että Seijan viestit eivät kuulu tälle palstalle vaan enemmänkin tuonne ajanviihde--> rakas päiväkirjani palstalle. Nimittäin harvat Seijan viestit liittyvät mitenkään monikulttuurisiin perheisiin.
18883
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

sanoo annu, sheriffi.

Tulen huomenna katselemaan tuloksia ja katsotaan mitä kansa on mieltä.

Hyvää illan jatkoa kaikille!

Äänestä

mielisairas, jakomielitautinen seija pitäisi todellakin pyyhkäistä pois täältä pienet on hänen ympyrät kun jakselee kirjoitaa...

Äänestä

Alkaa vaikuttaa muuten siltä, että tämä Seija on itse seriffi, jos ei Seijaa saada pois. Eihän täällä enää ole muuta kuin Seija-viestejä.

Äänestä
  • Mulle tuli aivan samanlainen olo yhdessä vaiheessa. Koska sheriffi tuntuu välillä välittävän enemmän siitä, että Seija saa kirjotella asiaan kuulumatonta tekstiä kuin se, että ihmiset kaikkoavat palstalta kun Seija niitä kirjottelee. Monet ovat kait häipyneetkin jo, koska ei ketään jaksa lukea päivästä toiseen Seijan typeriä viestejä. Mutta onneksi Seija ainakin pysyy ja kirjoittaa sehän on tärkeintä. ;)

    Äänestä

Kaikki nimimerkillä Seija kirjoitetut viestit eivät ole minun alkuperäisen Seijan kirjoittamia. En ymmärrä miksi viestejäni väitetään asiattomiksi, olen viesteissäni kertonut monikulttuurisen perheen arjesta ja ongelmista.

Äänestä
  • Ja nämä vale-Seijojen viestit kyllä tunnistetaan, koska yleensä ne ovat paljon viisaampia kuin sinun viestisi. Etkö ole itse huomannut tuota ajanviihde-->rakas päiväkirjani palstaa, koska jokapäiväiset kirjoituksesi kuuluisivat sinne paljonkin enemmän. Ja olet kertonut paljon muutsakin kuin monikulttuuristen perheiden arjesta. Jos viestissäsi 20% liittyy monikulttuurisuuteen niin se on melko vähäinen osa. Mutta niinkuin näet, monet poistuvat sinun takiasi palstalta, jos ei sheriffi mitään tee. Mutta sittenpähän saat olla tyytyväinen ja kirjoitella itsellesi niitä viestejä, koska ei ole muita lukemassa.

    Äänestä

  • riina kirjoitti:

    Ja nämä vale-Seijojen viestit kyllä tunnistetaan, koska yleensä ne ovat paljon viisaampia kuin sinun viestisi. Etkö ole itse huomannut tuota ajanviihde-->rakas päiväkirjani palstaa, koska jokapäiväiset kirjoituksesi kuuluisivat sinne paljonkin enemmän. Ja olet kertonut paljon muutsakin kuin monikulttuuristen perheiden arjesta. Jos viestissäsi 20% liittyy monikulttuurisuuteen niin se on melko vähäinen osa. Mutta niinkuin näet, monet poistuvat sinun takiasi palstalta, jos ei sheriffi mitään tee. Mutta sittenpähän saat olla tyytyväinen ja kirjoitella itsellesi niitä viestejä, koska ei ole muita lukemassa.

    Kyllä minusta sinä olet päästäsi sekaisin jos niin väität. Mieti nyt vähän, nämä vale-Seijat kirjoittelevat kaikenlaista esim että pihapuussani pesii harakkapariskunta. Onko tuossa viestissä sinusta mitään mikä kuuluu tälle palstalle? Seijahan kirjoitti aina perheestänsä ja kyllä Seijan jutut liittyivät monikulttuurisuuteen.

    Äänestä

  • kuu kirjoitti:

    Kyllä minusta sinä olet päästäsi sekaisin jos niin väität. Mieti nyt vähän, nämä vale-Seijat kirjoittelevat kaikenlaista esim että pihapuussani pesii harakkapariskunta. Onko tuossa viestissä sinusta mitään mikä kuuluu tälle palstalle? Seijahan kirjoitti aina perheestänsä ja kyllä Seijan jutut liittyivät monikulttuurisuuteen.

    Mitens liittyy esim. Terveisiä Helsingin humusta- viesti monikulttuurisiin perheisiin. No joo kyllähän siinä ensimmäiset muutamat rivit puhutaan eksoottisista nimilistoista, mutta sitten puhutaankin jo huvipuistoista, ja siitä kuinka surullinen Joni oli kun ei saanut jauhelihapizzaa Raxista. Miten jauhelihapitsa, Jonin itkuisuus, huvipuistot liittyvät mitenkään monikulttuurisiin perheisiin. Esimerkkejä on monia muitakin. Nämä Seijan jokapäiväiset sepittelyt kuuluvat mielestäni tuonne rakas päiväkirja osioon.

    Äänestä

En jaksa tuota Seijaa ja hänen läsnäoloaan...!!!
Ärsyttävä tyyppi (ja siihen hän varmasti pyrkii)....
Mutta ymmärrä hyvin miten palstasheriffilla on vaikea tilanne, koska eihän Seija ole kertaakaan tehnyt mitään sääntöjen vastaista, kunhan jauhaa omasta mielikuvituselämästään ja tekee mitä mielikuvituksellisempia aloitteita ties mistä Helsingin pizzeriareissuista...

Tällä hetkellä olen siinä tilanteessa, että äänestän pian jaloillani ja häivyn. Ei täällä ole oikeaa keskustelua, ihmiset keskittyvät niin totaalisesti Seijaan, ettei oikeita avauksia ole tehty päiviin. Tavallaan siis myös meidän muiden vika, että lista pilaantuu. Kyllä Seija kyllästyisi, jos kukaan ei kiinnittäisi häneen mitään huomiota, mutta tämä on pyhä mahdottomuus... Seijahan on varsinainen kuuluisuus pitkin Suomi24:sta ja tänne lappaa sellaistakin porukkaa Seijan perässä jatkamaan vääntöä, joita itse aihe ei kiinnosta yhtään. Keskustelu Seijan ympärillä siis mitä luultavammin jatkuu. :o((((
V-A-L-I-T-E-T-T-A-V-A-S-T-I-!-!-!

Äänestä

1. nykyään aivan ala-arvoinen.
a, ei enään minkäänlaista, ennen oli
b, myös asiallisuus on täysin kadonnut
c, kiva kun yksi ihminen sai pilattua koko palstan...

2. Kyllä, minä haluan nimimerkin seija poistuvan

3. myös kaikki nimimerkillä seija kirjoitetut viestit tulisi poistaa, koska lähes poikkeuksetta ne ovat asiattomia ja turhanpäiväistä jaarittelua.

4. eipä tarvii tulla tänne enää jos ei sheriffi pikku hiljaa tee jotain. aln myöskin epäillä, että sheriffi on seija, olisiko siis aika vaihtaa sheriffiä?

Äänestä

Elikkäs vastaan nyt myös omasta pulestani.

1. a) asiasisältö on pialalla Seijan vuoksi.
b) viestit ovat usein kyllä asiallisia, mutta täyttä puppua ja palstalle kuulumatonta.

2. Minä ainakin haluaisin, tai minäkin teen samoin kuin monet muutkin eli äänestän jaloillani ja häivyn.

3. Mielestäni kaikki Seijan viestit saisi poistaa, koska ne kuuluvat paljon enemmän tuonne rakas päiväkirjani osioon kuin tänne. Esim. viesti Helsingin terveisiä ja monet muut eivät ole liittyneet MILLÄÄN tavoin monikulttuurisiin perheisiin.

4. Eli vaihdan palstaa hyvinkin pian ellei sheriffi ala tehdä jotain. Ymmärrän kyllä, että Seija ei oikeastaan ole rikkonut sääntöjä, mutta eikös palstan viihtyvyys ja väen mielenkiinnon ylläpitäminen olisi kuitenkin tärkeintä. Onko parempi, että palstalla vain Seija kirjoittelee viestejä joita kukaan ei lue, koska kaikki ovat häipyneet kuin että poistaa Seijan viestit ja ihmiset kirjoittelevat itse ja saavat vaihtaa kokemuksia. Minäkin uskon kyllä jo, että sefu on Seija. Ja ei tuokaan kuulostanut mahdottomalta idealta, että sefua vaihdettaisiin.

Itse olen eräällä palstalla sefuna ja sielläkin oli eräs häirikkö ja sain ylläpidolta ohjeet poistaa kaikki kyseisen henkilön viestit, vaikka ei tämäkään henkilö kirjoittanut mitään sääntöjen vastaista. Muutenkin nuo säännöt ovat vain pääsääntöjä. Sain ylläpidolta ohjeet poistaa kaikki provosoivat viestit ja kaikki joilla haettiin vain ylenpalttista huomiota.

Joten ehdotankin sefulle, että ottaa yhteyttä ylläpitoon ja kyselee, että olisiko hänellä valtuuksia poistaa Seijan viestit, jotta väki voisi keskustella palstalla edelleen. Ja tämän voi tietenkin tehdä ilman ylläpidon lupaakin, mutta jos sefu haluaa niin aina voi asian varmistaa, jotta tulee turvallisempi olo.

Äänestä

Olen ollut todella tyytyväinen siihen, että tällainen palsta on olemassa. Nyt vain ovat kanssaihmiset sortuneet jauhamaan paskaa enemmän kuin kaikki seijat yhteensä. Lopettakaa nyt hyvän sään aikaan tämä "poistaako vai eikö poistaa" -riehuminen ja jättäkää Seija & kump. omaan arvoonsa.

Ei tällaisten seijojen viestejä ole mielestäni tarpeen poistella, ne pitää vaan ignoorata kokonaan.

Ei minua Seijojen, varsinkaan sen originaalin, viestit haittaa pätkääkään. Typeriä ne kyllä ovat, mutta idiootteja ei voi maailmasta (eikä edes palstoilta) poistaa, vaikka kuinka haluaisi. Typeriksi teette vain itsennekin tällä jauhamisella.

Äänestä
  • Please, sheriffi poista seijan tylsät viestit, niin voimme jatkaa keskustelua tämän mielenkiintoisen palstan parissa!
    tää juttu rupesi käymään jo överiksi...

    Äänestä

kun sinä annu olet tän palstan seriffi niin vastaapas meille jotain viisasta... :)

Äänestä

1) Mielestäni palstan idea on aivan oivallinen. En usko, että olen ainoa moku-perheen edustaja, joka tuntee, että palsta on mukava tapa jakaa ajatuksia saman henkisten ja merkittävältä osin saman elämäntilanteen omaavien kanssa.

b) Palsta ei ole enää asiallinen. Ne, jotka olivat täällä palstan avautuessa varmasti myöntävät, että oli "ilo" tulla katselemaan uusia viestejä. Nykyisin niin ei enää ole eli asiallinen linja on kadotettu. Asialliset viestit myös hukkuvat törkyviestien joukkoon.

2. Haluaisin Seijan poistuvan paikalta. Ymmärrän, että hän ei riko sääntöjä vastaan mutta hänen viestinsä eivät myöskään täytä palstan tarkoitusta: keskustella moku-perheiden arjesta. Ketään tuskin kiinnostaa, jos torilla on tavattu ulkomaalainen tai ainakaan se ei herätä järkevää keskustelua, mikä olisi myös palstan tarkoitus.

3. Mielestäni näin tulisi tehdä, jotta palstan tarkoitus säilyisi. Olemme kuitenkin huomanneet, että Seija / Seijat eivät ole täällä käymässä vaan ovat tulleet jäädäkseen.

4. Toivottavasti asialle tehdään jotain, koska olisi sääli menettää näin hyvän tarkoituksen omaava palsta, jolle on lukijoita.

Äänestä

Jos ei seijan viestit kiinnosta niin niitä ei tarvi aukaista ollenkaan. Onko se niin vaikeaa?? Aivan sama asia kun tehtäisiin gallup riinasta. Liittyykö riinan edellisimmät viestit monikulttuurisuuteen EI!! Käyttäkää ihmiset järkeä!! Seija ei minusta kyllä ole ollut mitenkään asiaton. Jos Seija haluaa kertoa koko elämän tarinan niin siitä vaan.Toistan hypätkää seijan kirjoitusten yli jos ei kiinnosta. Tyhjän päivästä ruikutusta sanon minä!!

Äänestä

1 a) ilman seijaa kaikilla on oma sana sanottavana ja se tietysti kiinnostaa.
1b) joskus rasistia ja asiattomia viestejä on ja törkeimpiä haukkuma nimiäkin ulkolaisten vaimoille olen nähnyt täällä...ehkäpä voisi harkita poistavansa tai edes sensuroivansa näitä h***a ja l***a ja muita ilmauksia.tulee vain turhaa pahaa mieltä asianomaisille.
1c) uskomatonta että tarvitaan tälläistä hälinää yhden härikön poistamiseksi.Kaikki viisaat ja asiaa kirjoittavat voisivat vaihtaa nimimerkkiään edes hetkeksi...niin saisimme tämän seijan pois.

2) kantani on aika selvä...minä ainakin!

3) eikös tänne tulla nimenomaan sitävarten että luetaan muiden tarinoita ja jaetaan omia monikulttuurisuuden kokemuksiamme..ei siksi että saamme lukea jonkun tarinoitsijan satujuttuja jostain mielikuvituskavereista.

4)kun avaa monikulttuuristen perheiden sivun voi jokainen itse laskea seijan kirjoittamat viestit...montako asiattomuutta on mahtunut tälle "etusivulle"...ja montako ihan asiallista viestiä on mahtunut mukaan.En jaksa paneutua näihin viesteihin enää samalla innolla jos täällä vain valitetaan seijasta ja luetaan hänen satuja...olisi muutakin sanottavaa!

Äänestä

Moikka kaikki!
Joku tuossa kuulutteli jotain järkevää vastausta... yritän...

a) vaikka haluaisinkin kaikki asian vierestä kirjoittavat täältä poistaa, en käytännössä aio "asua" tällä palstalla ympärivuorokauden ja joka päivä, varsinkaan nyt kun on kesä ja kärpäsiä.

b) Nyt otetaan aikalisä ja relataan: kaikki jättää avaamatta viestit sellaisilta nimmareilta jotka ärsyttää, ja kirjoittavat itse asiasta!

Yritin tuossa aikaisemmin jopa paria eri keskustelunavausta, mutta ei - useampia tuntuu kiinnostavan muut asiat!

Sen sijaan että valitatte palstasta, tehkää hyvä palsta, eli tehän tämän teette. Keskustelkaa monikulttuuristen perheiden arjesta.

Minä lähden nyt aurinkoon!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


riina kirjoitti:

1. Kuinka tyytyväisiä olette palstaan?
a) asiasisältöön
b) asiallisuuteen
c) muuta kommentoitavaa

2. Kuinka moni haluaisi nimim. Seijan poistuvan palstalta? Ja miksi?

3. Kuinka moni on sitä mieltä, että kaikki Seijan viestit saisi poistaa/ että kaikki Seijan viestit, jotka eivät liity monikulttuurisiin perheisiin saisi poistaa?

4. Muuta kommentoitavaa?

Teen gallupin, koska haluaisin tietää, että kuinka moni on kanssani samaa mieltä, että Seijan viestit eivät kuulu tälle palstalle vaan enemmänkin tuonne ajanviihde--> rakas päiväkirjani palstalle. Nimittäin harvat Seijan viestit liittyvät mitenkään monikulttuurisiin perheisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu