Bukarestin busseja koskeva varoitus

Tyrmistyneet

Olin äskettäin vaimoni kanssa Bukarestissä. Paluumatkan lentokentälle menoa varten ostimme kioskista bussiliput samaan muovikorttilippuun. Nousimme bussiin 783 takaovesta ja näytimme takana olevalle maksulaitteelle lippua ensin yhden kerran ja se piipppasi hyväksymisen merkiksi ja sitten näytimme toisen kerran ja se piippasi taas (kuten esim. Helsingin busseissa). Ymmärsimme, että matkat on maksettu.
Pian bussiin tuli tarkastaja, joka totesi lipustamme, että siinä on vain yksi matka maksettu tästä matkasta (hän puhui englantia). Selitimme, kuinka olimme suorittaneet maksun, mutta hän intti vain, että toisen matka on maksamatta ja että joudumme maksamaan sakkoa. Kieltäydyimme siitä ehdottomasti, koska olimme mielestämme maksaneet matkat. Tällöin tarkastaja sanoi soittavansa poliisin paikalle. Vastustimme tätä ankarasti ja kysyimme, emmekö olleet menetelleet oikein maksaessamme. Tarkastaja näytti maksulaitteelta, että siinä olisi pitänyt painaa sen oikeassa laidassa olevaa ”2” -painiketta maksettaessa kahdesta. Sanoimme, että emme voineet tietää sitä, koska missään ei näkynyt sellaista ohjetta. Tarkastaja vei minut bussin etuosaan ja näytti kuljettajankopin seinässä olevaa tekstiä, josta löytyi ko. ohje mm. englanniksi. Sitä ei tietenkään voinut nähdä taaempaa bussista ja etuovesta ei saa edes nousta bussiin. Vetosimme tähän, mutta tarkastaja piti edelleen pintansa ja toisti jatkuvasti samaa mantraa: ei ole hänen ongelmansa, jos emme osaa käyttää bussin laitteita.
Kauhean hässäkän jatkuessa edelleen tapahtui jotakin odottamatonta: muut matkustajat alkoivat puolustaa meitä ja hyökätä tarkastajaa vastaan. Emme tietenkään ymmärtäneet romaniankielistä riitelyä, mutta karmea mekkala täytti bussin useiden ihmisten haukkuessa tarkastajaa samanaikaisesti. Meitä ihmiset kielsivät ehdottomasti maksamasta mitään tai näyttämästä passejamme, jota tarkastaja myös vaati välillä. Tätä taistelua kesti varsin pitkään ja olimme aivan suunniltamme jouduttuamme pääosaan moiseen näytelmään. Lopulta ihme tapahtui: jääräpäinen tarkastaja sai ilmeisesti tarpeekseen matkustajien haukkumisesta tai hänen työaikansa loppui ja hän poistui bussista eräällä pysäkillä, ja selvisimme lopultakin säikähdyksellä noin puolen tunnin taistelun jälkeen. Kiittelimme kovasti pelastajiamme, jotka sanoivat tarkastajan olevan täydellinen mänttipää.
Olimme tosiaan tyrmistyneitä ko. tarkastajan käytöksestä ja täydellisestä ymmärtämättömyydestä ulkomaalaisten turistien pientä yksityiskohtaa koskevaa tietämättömyyttä kohtaan, kun vielä laitteen toiminnassa on selvä epäloogisuus sen piipatessa toisenkin kerran. Turistien joutumisen kokemaan tällaista kohtelua luulisi tekevän hallaa maan turismille ja ulkomaalaisten käsityksille maasta.
Siis varoituksen sana ajettaessa bussilla Bukarestissä: jos maksatte kahdesta samalla lipulla, niin painakaa ”2”-painiketta!
Muuten Bukarestin-matkamme sujui aivan mukavasti ja muut ihmiset olivat ystävällisiä paitsi tämä yksi kohtaamamme pahanilmanlintu.

1

938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • romanialainen

      Oon 10v (vähän outoo joo) ja oon syntyny Romaniassa mun koko suku on sieltä. Meille ei oo tullu tämmöstä ongelmaa mut kaikki Bukarestissa asuvat on kilttejä ja mukavia (kerjäläisiä ja kodittomia lukuunottamatta).
      Tosin meillekkin sattui semmoinen juttu että kun olimme kauppakeskuksessa ja tapasimme setäni kanssa otimme kuvija, vartija tuli ja sanoi ettemme saa ottaa kuvia. Kysyimme miksi ja hän vastasi että kuvaan saattaa tulla muitakin ihmisiä. Vartija lähti pian mutta huomasimme että hän oli mennyt saarnaamaan myös vähän matkan päässä olevalle perheelle koska lapset kiipeilivät tuolilla. O.o

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      24
      5172
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4617
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      103
      1402
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1360
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1024
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      885
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      843
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      799
    Aihe