Mitä mieltä olette siitä, että kissat saavat kulkea vapaana pitkin maita ja mantuja?
Minua itseäni ei haittaa, jos pihalle tulee vieras kissa, koska pidän eläimistä. Ymmärrän kuitenkin niitä, jotka eivät halua naapurin katteja pihalleen. Meillä kissat esimerkiksi joskus hätyyttelivät ulkona häkissä olevia kanejamme ja kävivät tekemässä tarpeensa kasvimaalle. Minusta on oikeutettua vaatia kissan omistajaa pitämään kissansa omalla tontillaan.
Minua itseäni ei haittaa, jos pihalle tulee vieras kissa, koska pidän eläimistä. Ymmärrän kuitenkin niitä, jotka eivät halua naapurin katteja pihalleen. Meillä kissat esimerkiksi joskus hätyyttelivät ulkona häkissä olevia kanejamme ja kävivät tekemässä tarpeensa kasvimaalle. Minusta on oikeutettua vaatia kissan omistajaa pitämään kissansa omalla tontillaan.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kyllä näin on
http://tinyurl.com/kissalaki
Mielenkiintoista. Kiitos.
Viranomaisten älynvälähdyksiä. Eli "turvallinen pitopaikka" ja "huolenpito" tarkoittaa siis käytännössä vankeutta (eläin ulkona jatkuvasti kytkettynä tai mieluummin neljän seinän sisällä vastoin omaa luonnettaan ja vaistojaan). Lain tulkitsijat voisivatkin soveltaa nämä tulkinnat vaikkapa lapsiin - jatkuvasti narulla kytkettynä kiinni "omistajistaan", ei varmaan "huolenpidolta" näyttäisi tällainen, vai mitä? Uimarannoista ja lasten leikkipaikkoista puheen ollen, niin paljon turvattomammat niistä tulee kun säästösyistä ei valaista eikä hoideta eivätkä kaupat vieläkään älynneet lopettaa alkoholilitkujen myyntiä lasipulloissa .
Luet sitten lakia kuin piru Raamattua?
Eikö tosiaankaan mielikuvitus riitä muuhun kun aina tähän samaan aiheeseen?
Vastakysymys: miksi kanisi ovat häkissä, sillä ne nauttivat valjasulkoilusta siinä kuin kissatkin ja toisaalta, ei ole iso vaiva aidata pihaa jotta ne eivät karkaisi. Kani ei ole häkkieläin vaan kaipaa liikuntaa ihan niin kuin esim. marsu!
Kuinka niin ei mielikuvitus riitä? Ei kai mielikuvituksella ole mitään tekemistä tämän asian kanssa. Minua kiinnosti, mitä mieltä ihmiset vapaana kulkevista kissoista ovat, eikä tällä palstalla näkynyt aiheeseen liittyvää keskustelua.
Kuules, ne kanit olivat ulkona isossa häkissä, ettei kissat tai muutkaan eläimet söisi niitä ja hyvn ne mahtuivat siellä juoksentelemaan ja kaivelemaan tunneleita.
En ole varma tarkoititko kaneja vai kissoja, mutta olisi älytöntä ruveta aitaamaan 4500 neliömetrin pihaa kanin tarhaksi, vain jotta kani joisi kaivaa tunnelin aidan ali, kiivetä aidan yli tai päätyä haukan suuhun. Taisit vain läpällä heittää koko jutun.
Melkoinen kani on joka kiipeää aidan yli ;)
Kyllä sinä olet nähnyt jokaisen ketjun jossa vapaana liikkuvista kissoista on väitelty, eihän niitä kovin kaukaa ole tarvis etsiä.
Ja taas tuo logiikka pettää, ensin on häkki jossa kanit voi kaivella tunneleita ja sitten ei voi aidata pihaa kun ne kanit kaivaa niitä tunneleita??? Onko kukaan käskenyt aidata KOKO pihaa, sen voi tehdä osittainkin tai rakentaa ison ulkoiluhäkin kissaalle - tilanteen mukaan.
"Kuules, ne kanit olivat ulkona isossa häkissä, ettei kissat tai muutkaan eläimet söisi niitä ja hyvn ne mahtuivat siellä juoksentelemaan ja kaivelemaan tunneleita"
Jos kani osaa kaivaa tunnelin aidan ali, niin kai se osaa kaivaa tunnelin myös häkin alitse, vai onko häkissä pohja? Jos on, niin kuinka mainitsemasi tunnelien kaivaminen onnistuu? :D
Veljeni pennuilla on kaneja joita he valjaissa taluttavat ja harrastavat myös kaniaguilityä (ihan totta). Vaikka ko. kanit ovat aika näppäriä ja fiksuja, niin kiipeämään ne eivät vielä ole oppineet vaikka monta temppua taitavatkin!
Mutta siinä alkoittaja oli ihan oikeassa, että eihän täällä KOSKAAN ole keskusteltu vapaana kulkevista kissoista. Hyvä että joku ottaa tämän asian puheeksi vihdoinkin :D
En tainnut ilmaista asiaani noista kaneista ihan selkeästi. Siis kaniemme häkissä ei oikeastaan ole pohja kuin reunoilla ja se on maan alla, joten kanit voivat kaivella. Se toimii hyvin, koska kanien pitäisi kaivaa tunnelia häkin keskeltä jyrkästi alaspäin ja sitten taas ylös, että ne pääsisivät häkistä ulos, eivätkä ainakaan meidän kanit kaiva kuin alas päin.
Ja kyllä, kanimme osasivat kiivetä verkkoa pitkin. :D Häkin verkko oli ehkä jotain metrin korkuinen matalimmasta kohdassa. Karkailu loppui kun laitoimme häkkiin katon.
Ja olihan meillä kanin valjaat, mutta minusta ei loppujenlopuksi kuitenkaan ollut kovin hyvä idea käyttää niitä. Kani ei kuitenkaan ole koira, ei se osaa kulkea hihnassa ja se stressaa sitä. Kanit olivat vielä kääpiökaneja, joten valjaat eivät olleet hyvä idea. Ymmärsikö kaikki nyt?
Tuota, meniköhän tämä keskustelu nyt vähän väärille urille...
Ei haittaa, sillä tämä on ihan normal tällä palstalla että juttu lähtee lapasesta ja huomataankin että keskustellaan kissanpentujan sijaan siitä kuinka hevoskastanja viihtyy Rovaniemen korkeudella.
Keep on going :D
Ei tuo vieläkään vakuuta, nimittäin kani hyppää aika korkealle ja mieluummin se hyppää kuin kiipeää. Jos teillä kaneilla on ollut häkit, ettei kissat tai muut eläimet niiden kimppuun pääse, niin miksei ne katot olleet alusta asti? Katot laitettiin vasta kun kanit lähtivät livohkaan, ei käynyt mielessä, että kissa osaa kiivetä korkeammastakin aidasta yli saati sitten metrin korkuisesta menee suorastaan heittämällä ;) Toisaalta jos teillä on häkeissä ollut sisään päin käännetyt alareunat, jottei kanit mene ulkopuolelle, niin sinne sisälle pääsee kettu ihan hemmetin helposti - pitäisi olla koko pohjan kattava verkko.
Olen nähnyt kaneja jotka kulkee valjaissa paremmin kuin kissat. Ne jopa harrastaa agilitya ja silloinkin usein menevät valjaissa ihan ilman stressiä. Valjaita on eri kokoisia, jopa niille kääpiökaneille sopivia.
Keskustelu menee helposti väärille urille kun itse kirjoittaa mitä sattuu ja jää siitä vielä kiinni :)
Kyllä se kani muuten kaivaa muuhunkin suuntaan kuin vain alaspäin...
Voi herranjestas kun pitää ruveta oikeen rautalangasta vääntämään! Pitääkö tässä kirjoittaa joku romaani niistä kaneista?
Häkit olivat ensin sisätiloissa, ulkohäkissä on AINA ollut katto.
Kettu? Varmasti.
Minun kanit eivät kulkeneet valjaissa koska ne eivät pitäneet siitä. Tiedän kyllä mistä puhun, joten älä viitsi olla ilkeä.
Jos sanon, että minun kanini eivät kaivaneet kuin alaspäin, niin silloin asia on niin. Piste.
Missä minä kirjoitin sinun kaneistasi? Kirjoitin kaneista yleisesti, häkeistä kirjoitin sinun häkeistäsi, joten pidä vaan se rautalanka ihan omaa käyttöäsi varten.
Jos sinä et heti kirjoita, että häkit on ensin sisällä ja ulkohäkeissä on AINA ollut katto, niin mistäpä lukijat sen voisi tietää. Tämähän on yksi niitä keinoja joilla palstoilla provoillaan. Kerrotaan ensin vähän jotakin jotta saadaan aikaan vääntöä, sitten kerrotaan taas vähän lisää...ja taas vähän lisää. Sitten kieli pitkällä odotellaan tarttuuko joku siihen vai ei...
En minä ole ilkeä, vaan kerron tosiasioita, teen sen niiden tietojen pohjalta mitä kirjoittajat itse tänne kirjoittaa.
Otetaan esimerkki; kysyjä kirjoittaa "kissa ei tee laatikkoon, mitä teen?". Vastaaja kehottaa vaihtamaan laatikon toisenlaiseen ja hiekkalaadun toiseen. Kysyjä kertoo vasta sitten "mul on monta erilaista laatikkoo ja niis eri hiekkoja. Vastaaja kehottaa sitten viemään kissan lääkäriin ja kysyjä kertoo seuraavaksi, että "kisu kävi just eilen, eikä mitään vikaa löytynny". Tämä jatkuu edelleen kunnes kaikki mahdolliset keinot on käytetty ja lopuksi kysyjä vieläkin vaatii "eiks kellään oo mitään keinoi?" Tällä tyylillä saadaan helposti aikaan vääntöjä ja pitkiä ketjuja. Jos oikeasti olisi avuntarve, niin kysyjä kertoisi asiansa mahdollisimman tarkoin, ja saisi kattavia vastauksia ilman oletuksia joita väistämättä tulee kun pantataan olennaisia tietoja.
Romaanin kaneistasi voit mennä kirjoittamaan vaikka jyrsijäpalstalle :)
Ai no siinä tapauksessa. Nöyrimmät pahoitteluni, että ymmärsin viestisi väärin ja otin sen liian henkilökohtaisesti. Voi ei, nyt kyllä sait minut kiinni. Perimmäinen tarkoituksenihan oli todellakin "provoilla" ja saada mahdollisimman pitkä viestiketju, sillä saan siitä eräänlaista sairasta mielihyvää, kuten monet muutkin suomi24:n seuraajista. Hienoa kuitenkin, että asian tiedostaessasi silti päätit kitjoittaa ketjuun. Kiitos. :)
Tässä yksi keskustelu
http://keskustelu.suomi24.fi/node/1672431
>Mitä mieltä olette siitä, että kissat saavat kulkea vapaana pitkin maita ja mantuja?
Ihan OK ainakin meidän ok-alueella. Melkein joka talossa on täällä kissa tai koira (meillä molemmat) ja joilla ei ole, ne usein haluaisivat jommankumman mutta allergia tms estää.
Ainoa pikku ongelma on yhden "luomunaapurin" leikkaamaton kolli, jonka kusi haisee hirvittävältä. Muutenkin varsinainen kunkku: kun se vahtii katuosuuttaan siinä kannattaa koiran kanssa mennä aika reippaasti ohi...
Meidän kissi on erikoisen näköisenä (pitkäkarvainen, valkoinen, mustia laikkuja) kaikille niin tuttu, ettei ole viitsitty edes pantaa laittaa. Ja kun se on pörröhäntineen tavattoman kaunis, naapurit tuntuvat olevan vain iloisia kun näkevät sen pihallaan.
Riippuu siis alueesta, mutta ainakin täällä homma pelaa.:)
Myöskin Helsingin Oulunkylän ok-alueella kulkee kissat vapaina. Se ei haittaa, mutta sitten kun itse lähdetään siis matkustetaan vaikka pariksi viikoksi pois oli kesä tai talvi jätetään vaan ulos ja kissa on ihan omillaan, kun on vanhasta kissasta kysymys niin se ei saa enään itse pyydystettyä lintuja tai hiiriä syödäkseen. Suorastaan kerjää ja kulkee naapureissa syömässä. Ollaan sitä ruokittu ja näyttää siltä että se muuttaa kohta meille. Ärsyttää tosi paljon, mutta naapurisovun vuoksi en ole tehnyt vielä ilmoitusta.
Enpä kyllä uskaltaisi pitää taajamassa irti kissojani. Itseäni otti edellisessä asuinpaikassa päähän kun jonkun ilmeisesti leikkaamaton kolli kävi kusemassa meidän pihakalusteisiin..Olisin maininnut mutta kun ei tiedä kenen se oli. Nyt asutaan maalla ja kissamme saavat mennä vapaasti pihalle koska tässä ei ole naapureita lähellä. Kerran tai kaksi kesässä toinen saattaa olla yön pihalla mutta muuten tulevat kiltisti sisälle kun huudan. Hyvä konsti on ettei anna käydä illemmalla syömässa niin tulevat paremmin kotiin. Päivällä voi käydä, toinen katti on sellainen rohmu että ei lähde kauas ruoan luota :). Plussaa on että saavat syödä myyriä ja hiiriä masunsa täyteen.
Ihmiset ovat kaiken pahan alku ja juuri! Kertakaikkiaan! Kaikki haluavat lemmikkieläimiä, omia vankejaan, joihin yksin heillä on valta. Oksettavaa!
Voidaanhan niistä lemmikkieläimistä luopua, mutta ensin ne kaikki pitää tappaa sillä luonnossa ne eivät pärjää omin neuvoin vaan kärsisivät ja lopulta kuolisivat. Lahdataan samalla kaikki hyötyeläimetkin kun nekin ovat ihmisten vankeja.
silljuskainen, tämä on lemmikkipalsta, joten siirry aktiivisemmalle eläinten puolesta taistelevien sivulle!