Lead Audio LA-100

amplification

Hei!

Onko kenelläkään kokemusta Lead Audion kuulokevahvistimen laadusta? Etsin sopivaa kuulokevahvistinta ja da-muunninta Sennheiserin HD 598 kuulokkeille. Tällä hetkellä käytän kuulokkeita tietokoneeni emolevyn äänikortissa.

2

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Audio

      Nyt voin vastata kun viimein sain käsiini kyseisen DAC-kuulokevahvistin yhdistelmän. Kuulokkeina herkät Audio Technica W1000x.

      Sekä DA muuntaja että kuulokevahvistin on tässä huippuluokkaa. Hinta-laatusuhde on erinomainen, sillä tämä on testeissä voittanut monta kertaa kalliimpia laitteita. Puhumattakaan jos ostaisi DACin ja kuulokevahvistimen erikseen.

      Ei humise näinkään herkillä kuulokkeilla. Suosittelen häviöttömiä äänitiedostoja, kuten FLAC. Häviölliset/pakatut tiedostomuodot, kuten MP3 eivät tuo oikeutta tälle laitteelle, vaikka nekin ovat toki kuunneltavissa.

      Oma subjektiivinen näkemykseni on, että soundi on dynaaminen, hyvin erotteleva, sekä matalat, keski että ylätaajuudet toistuvat loistavasti ja mahtipontisesti. Ääni on myös "läpinäkyvä" siltä osin, että esim. matalat taajuudet eivät korostu, vaan koko ääniala soi sulassa sovussa hyvin hienostuneesti.

      Minulla ei ole kokemusta Sennheiserin kuulokkeista, mutta sen voin sanoa, että tämä Lead Audion tekele on varmasti riittävän hyvä kyseisille kuulokkeille. Eikä vain hyvä, vaan suorastaan erinomainen. Ehkä jossain HiFi liikkeissä tämä laite voisi olla kuunneltavanakin. Tässä hintaluokassa (

      • Audio

        Lisättäkööt vielä että Windowsissa musiikkia kannattaa kuunnella ASIOn kautta ja Linuxissa ALSAn kautta. Näin ääni tulee suoraan ulos USB:n kautta eikä Windows pääse tekemään omia muutoksia ääneen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      344
      3760
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      3181
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      71
      2170
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      340
      1630
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      196
      1525
    6. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1317
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1243
    8. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1232
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1137
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1085
    Aihe