Mistä löytäisin sekarotuisen koiran, joka soveltuu kerrostaloon, eikä ole kovin kallis? En haluaisi ihan pentua, sen tulisi olla valmiiksi koulutettu, noin 1-3-vuotias. Minulla ei siis ole aikaisemmin ollut koiraa. Se olisi yksin n. 6-7 tuntia päivässä.
Tiedättekö joitakin sellaisia sivustoja, joilta löytäisi sopivan koiran? Tai kasvattajia, joilta löytyy sekarotuisia koiria? Itse olen etsinyt monilta sivuilta, mutta suurin osa ilmoituksista on sellaisia, joissa sanotaan, ettei koiraa anneta kerrostaloon, tai sitten koira on liian kallis, tai asuu liian kaukana. Asun siis Kouvolan seudulla, enkä kovin kaukaa pysty koiraa hakemaan.
Kiitos avustanne!
Sekarotuinen koira kerrostaloon?
4
232
Vastaukset
- J-
Kannattaa laittaa ilmoitus apulan annetaan koti palstalle :) itsekin tein niin ja parin päivän päästä tulikin sähköpostiin paljon ehdotuksia ja niistä sitten löytyi juuri minulle sopiva koira! Asun myös itse kerrostalossa ja hyvin pärjätään koiran kanssa. Kerrostaloon ei kannata kuitenkaan ottaa kovin haukku herkkää koiraa..
Onnea koiran etsintään! - terriermix
Miksi ihmeessä haluat juuri sekarotuisen koiran? Miksi 1-3 vuotiaan? Aika tiukat kriteerit noin muutenkin!!
Kannattaa miettiä oikeasti oletko valmis ottamaan koiraa ja ainakin tutkia mitä kaikkea se vaatii, koiraan palaa rahaa aikas lailla muutenkin kuin pelkkään ostohintaan, mm.rokotukset, eläinlääkärikäynnit, ruuat, tarvikkeet,jne..
Rotuvaihtoehtoihin kannattaa tutustua rauhassa, on olemassa haukkuherkempiä rotuja, joten seropit eivät välttämättä ole paras vaihtoehto kerrostaloon. Usein monirotuisen seropin kaikista sukuhaarojen roduista ei ole tietoa ja haukkuherkkyyttä voi löytyä.
Pennusta kun koulutat itse saat parhaimman koiran, se ei takaa mitään että on valmiiksi koulutettu. Aikuinen koira voi suhtautua sinuun aivan erilailla kun edelliseen omistajaan! - vaihtoehtoja
Voit myös käydä vilkuilemassa eri rescue-järjestöjen sivuja ja katsella joskos sieltä löytyisi tai sitten jos rotukoirakin käy niin rotujärjestöjen sivuilta voi löytyä kodinvaihtajia mahdollisesti edullisempaan hintaan mitä pennut ovat.. Mutta onnea etsintään!
- jp
joo kannatan noita resgue paikkoja joita on monia esim espanjasta tai venäjältä tuodut koirat. joiltain on voinut vaikka omistaja kuolla tai sitten heitetty ulos koska kasvanut aikuiseksi eikä olekkaan enää niin söpö, ja niistä saattaa olla tietoa että kerrostalossa asunut ja sisäsiisti ei haukkuherkkä ym..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931697Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75945
- 27909