Jos kerrostaloasunnossa on koneellinen poisto ja tulo niin eikö se mene sekaisin jos kesäkuumia varten asentaa ilmalämpöpumpun?
Koneellinen ilmastointi ja ilmalämpöpumppu
6
12187
Vastaukset
- Sekaisin menee
Ilmalämpöpumppua ei tuollaiseen kohteeseen voida asentaakaan tai voidaan mutta silloin ilmanvaihto on kytkettävä pois päältä ja se taasen olisi järjetöntä.
- sinä olet sekaisin
Jaaha, taas kerkisi latvakakkonen ensin.
Ilmalämpöpumppu on lämmitys/jäähdytyslaite. Sillä ei ole mitään tekoa ilmanvaihdon kanssa. Siis ei vaikutusta. - Armoton Totuus
Tyhmiä kysyt sillä taloyhtiö ei anna lupaa asentaa. Lisäksi teho ei riitä, ei asunto viilene tarpeeksi.
- Joku vaan
Ei ole ongelma, jos luvan saat. Omakotitalossanikin koneellinen ilmanvaihto ja ILP elävät sulassa sovussa. Lämmitettyä tai jäähdytettyä ilmaa toki poistuu ilmanvaihdon kautta, mutta tuo poistoilma jäähdyttää tai lämmittää tuloilmaa.
Kesällä pumpun jäähdytysteho on niin suuri, että ilmanvaihdolla ei ole järin suurta merkitystä. - upsalan merkantti
Voi pyhä sylvi, kun keksitte trolleja näille keskustelupalstoille. Nämä esitykset voi joku yksinkertainen ottaa todesta.
Ei ilmalämpöpumppu tuo ilmaa sisälle huoneeseen, se kierrättää vain sisäilmaa kennon kautta ja lämmittää tai jäähdyttää sen sisäilman.
Taloyhtiö hyväksyy ilpin asennuksen, jos esteettisesti se on mahdollista ja melusaaste ei häiritse naapuria. Asunnon ilmanvaihtoon sillä ei vaikuteta. Oma sähkölasku sillä suurenee ja asumismukavuus kohenee. - Jäähyttelijä
Eikä oikeestaan sähkölaskukaan paljon suurene jäähdyttäessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1537790- 614360
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1403983Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233902Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423300Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383208Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko253195- 482913
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422721- 492484