Oletteko ajatellut osallistua massahiihtoihin?
Mitkä ovat mielestänne parhaita ?
Mitkä ovat mielestänne parhaita ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
En ole kaikissa käynyt, mutta Pogosta on ollut toistaiseksi minun mielestäni paras.
Susihiihto Sipoo
Nyt vasta tulin tänne ja siks kerron sulle miten nuorempana hiihdettiin pitkiä matkoja l. ensin hiihdettiin Finlandia 75km H:linnasta -Lahteen, seuraavana vkl Savonia hiihto Mikkelissä 70km sitten viikko siitä Pirkka Niinisalosta -T:reelle 90km.No nyt riittää nykyään Finlandia 50km :). Että näin!
En harrasta massahiihtoja. Olen omien latujeni lykkijä ja pidän hiljaisuudesta. Siksi lähdenkin lenkille jo usein aamupäivällä, kun tiedän, että laduilla ei ole ruuhkaa.
Muttta kukin tyylillään, sallin mielihyvin nämä joukkotapahtumat muille!
Minäkin olen vasta varttuneemmalla iällä "löytänyt" nuo massahiihdot.
Niiden merkitys minulle on lähinnä omien rajojen löytäminen, mikä ei täysin ole mahdollista omia latuja lykkien. Kilpailussa sitä joutuu kuin vahingossa tiukoille, mikä on joskus ihan hyvä ja kasvattava juttu.
Lapponia ollut ykkönen. Hieno tapahtuma! Viidessä muussa ollut mukana.
Kaikki ne varmaan ovat mukavia. Itsestään se on eniten kiinni. Onhan se mukavaa maisemiakin hyvällä kelillä ihailla. Itselläni on sellainen kokemus, että jos on tuloslistalla puolivälin alapuolella on hiihtoporukka rentoa ja juttu luistaa. Mitä lähemmäksi kärkeä mennään sen kireämmäksi meno muuttuu ja huumorintajukin alkaa kadota.
Paras olisi varmaan aloittaa lähiseudun tapahtumista. Monissa massahiihdoissa on myös retkisarja, jossa ei edes oteta aikaa. Itse suosittelisin myös Pogostan hiihtoa, joskin Ilomantsi on monelle aika kaukana. Siellä on kohtuullisesti hiihtäjiä (pari tuhatta!), joten pertsan latukin pysyy kohtuullisessa kunnossa. Majoitus ja huoltokin toimivat mainiosti tapahtumapaikalla olevan koulun tiloissa.