Valtion kirjallisuuspalkintoa myönnettiin vuosina 1865–1992.
Mistä voisin löytää tiedot myönnetyistä palkinnoista?
valtion kirjallisuuspalkinto 1865–1992
7
263
Vastaukset
- ei kiinnosta
Ei noita kukaan enää halua muistaa, siksi ei tietoja löydy netistä. Suurin osa noista on kuolleita ja/tai pelkkää historian pölyä.
- Toimikunnalta
Luulisi tietojen löytyvän helpoimmin myöntäjältä itseltään eli valtion kirjallisuustoimikunnalta. Sen sihteerinä toimii:
Ansa Aarnio, taidesihteeri
358 (0)9 1607 7945- Lisäys
Ei tuo sihteeri mikään muumio sentään ole, sillä palkintoa jaetaan edelleen. Nimi vain on muuttunut kirjallisuuden valtionpalkinnoksi.
- kansakunnanmuisti
Tyypillistä nykyajan meininkiä. Tieto on aina jonkun portinvartijan takana.
Vanhat mestarit halutaan unohtaa ja se tapahtuu helposti tiedon julkaisemattomuudella.
Ihmisten muisti on hyvä mutta valitettavan lyhyt. Vain ne joiden naamat ovat tuttuja viime viikon naistenlehdistä ovat nimiä joita halutaan pitää yleisessä muistissa ja arvostuksessa.- Outoa on
Kyllähän tuon kaltaista tietoa yleensä löytyy nykyaikana netin ansiosta helpommin kuin ennen. Mikä sitten lie syynä, ettei tuossa toimikunnassa ole ilmeisesti edes tullut mieleen julkaista listaa netissä, niin hyvää mainosta kuin se heidänkin asialleen olisi. Taitavat sittenkin olla ainakin henkisiä muumioita.
- Zombi vaan ei muumio
Outoa on kirjoitti:
Kyllähän tuon kaltaista tietoa yleensä löytyy nykyaikana netin ansiosta helpommin kuin ennen. Mikä sitten lie syynä, ettei tuossa toimikunnassa ole ilmeisesti edes tullut mieleen julkaista listaa netissä, niin hyvää mainosta kuin se heidänkin asialleen olisi. Taitavat sittenkin olla ainakin henkisiä muumioita.
Hei, minä en ole mikään muumio!
Minä kykenen edelleen käymään omalla rollaattorillani noissa toimikunnan kokouksissa juomassa kahvikupposet vanhojen ystävien kanssa.
Harmillista vain että toimikunnan kokoukset piti siirtää pois Ekbergiltä 25 vuotta sitten. Kaikki kun eivät päässeet sinne rollaattoreillaan kahvilan korkea oviportaan takia. Nyt kun toimikunnan kokoukset pidetään palvelutalossa, niin kaikkien ei tarvitse edes poistua kotoaan. - muistan eli elän
Zombi vaan ei muumio kirjoitti:
Hei, minä en ole mikään muumio!
Minä kykenen edelleen käymään omalla rollaattorillani noissa toimikunnan kokouksissa juomassa kahvikupposet vanhojen ystävien kanssa.
Harmillista vain että toimikunnan kokoukset piti siirtää pois Ekbergiltä 25 vuotta sitten. Kaikki kun eivät päässeet sinne rollaattoreillaan kahvilan korkea oviportaan takia. Nyt kun toimikunnan kokoukset pidetään palvelutalossa, niin kaikkien ei tarvitse edes poistua kotoaan.Korjaan väärät tietosi: toimikunta siirtyi pois Ekberiltä jo 29 vuotta sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1185806
- 564281
- 492613
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282458Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161855- 151514
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹331362Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗211245- 261137
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431091