Vahinkotiineyskö?

Amaryllisss

4-vuotias sileäkarvainennoutajanarttuni karkasi kolmisen viikkoa sitten ja oli kateissa kaksi päivää. Nyt koiran vatsa on pullistunut aavistuksen ja varsinkin aamuruoan syöntiä joutuu maanittelemaan pitkään. Ennen tyttösemme on siis ollut suursyömäri ja hotkaissut kupin hetkessä tyhjäksi.

Voisiko olla mahdollista, että koiramme karkasi ja jollain konstilla pääsi uroskoiran kanssa lähempiin tekemisiin? Tai no, miksikäs se EI voisi olla mahdollista, mutta huolestuttaa tässä vain se, ettei pennutus ollut suunniteltua eikä toivottavaa huonojen lonkkien takia.

Ultraan aiomme mennä parin viikon sisällä. Nyt on huono omatunto, kun minun takiani maailmaan tulee huonojalkaisia flatteja.

6

181

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • j9)

      No toivottavasti sentään koirasi salarakastajalla on terveet lonkat. Saattaahan se olla vaikkapa susi, kuten useissa vahinkotapauksissa, mutta mistä sen tosiaan tietää, kaikkihan on mahdollista. Toivotaan nyt koirasi salarakkaan lonkkien olevan hyväkuntoiset, jotta koirasi pentujen lonkat saattaisivat tasoittua hiukan terveemmiksi.

    • njooh..

      Ei kannata ensimmäisenä niitä lonkkia miettiä. Varmista nyt ensin että koiralla kaikki hyvin ja itse veisin lekurille jo aikasemmin, mutta jokainen tavallaan kunhan vain koiran vointi ei heikkene... Eikä siellä isukkinä välttämättä ole toinen flätti joten ihan seropeja sieltä hyvin suurella todennäkösyydellä tulee..

      • glotte´

        Kannattaa silti emän lonkkien kunnosta mainita pentujen tuleville omistajille. Sen verran reilu on oltava.

        Tuollaisiahan vahinkoja usein sattuu, jopa ihmisten kesken. Minunkin 3 lapsestani esikoinen ja kuopus ovat vahinkoja


    • Amaryllisss

      siksi vain epäilin, että tuo isukki olisi flatti, koska kahden talon päässä omastamme asuu flattipoika, joka viettää usein päivät ja joskus yötkin ulkona juoksunarussa ja omistajat antavat koiransa juosta pihallaan vapaana, eikä olisi ihme vaikka kauemmaskin lähtisi...

      Ja huonoja/onnellisia uutisia: kävimme eilen ultrassa, ja ainakin kaksi pentua tulossa. Olo vaan tuntuu jotenkin syylliseltä!

    • Kuono pystyyn :)

      Vahinko mikä vahinko - et takuulla ole ensimmäinen etkä viimeinen. Tästä pitää nyt vain ottaa opiksi.

      Lonkat ei mitenkään välttämättä periydy suoraan: oman koirani vanhemmat ovat molemmat A-lonkkaisia ja pentueesta meillä on parhaana B-lonkat muut tutkitut ovat b/c - d/d -väliltä. Eli pennuista voi tulla ihan tervelonkkaisiakin. Tohtisiko sen naapurin kanssa ottaa asiaa puheeksi?

      Nyt vain pitämään tulevasta äidistä hyvää huolta. Tiesithän, että koirilla on vaisto mennä piiloon penikoimaan. Eli kun synnytys lähenee, vain kytkettynä ulkoilemaan.

      Onnea matkaan tuleville pikkuisille

      • jijhuhji

        Entäs jos isä ei olekaan se naapurin flatti, kun aloittajakaan ei ole asiasta varma? Juoksuinen narttu saattaa vaeltaa vaikka kuinka kauas uroksen löytääkseen. Sitkeä narttu päätyy usein jopa suden kanssa parittelemaan, jos koirapoikia ei löydy sopiviksi sulhasiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      123
      1118
    2. 65
      1023
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      793
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      753
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      43
      692
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      37
      665
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      614
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      582
    9. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      28
      576
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      498
    Aihe