Olen ajatellut ryhtyä harrastamaan 2,5-vuotiaan lansunarttuni kanssa vesipelastusta:) Laji kuulostaa mielenkiintoiselta ja hyödylliseltä, ja koira on oikea vesipeto. Onko Oulun suunnalla mitään vesipelastuskerhoja/porukoita? Onko välttämätöntä hankkia dami ja vepevaljaat, kun alkaa harrastaa ko. lajia koiran kanssa?
Kolmas kysymykseni on, että minkä ikäisenä koiran on paras aloittaa vepe? Siis että oppii parhaiten ja on fyysisesti vahvimmillaan? Meillä on myös 4kk vanha lansunarttu, mutta epäilen, ettei tuon ikäistä vielä voi sinne aikuisten joukkoon raahata, kun ei voimiakaan vielä paljon ole ja uiminenkin menee pelkäksi räiskyttelyksi, sähläämiseksi ja leikiksi. Rakastaa kyllä vettä:)
Vastauksia vain tulemaan!
VePe
3
516
Vastaukset 3
- Sekalinjainen
Hei,
vepeilyn voi aloittaa periaatteessa minkä ikäisen lansun kanssa tahansa. Tältä vuodeltahan vepe-kausi on jo ohitse, joten ensi kesänä nuorempikin koirasi voi aloittaa tämän harrastuksen.
Koska itse asun täällä etelässä, niin en valitettavasti osaa vastata tuohon Oulun suunnan tilanteeseen, mutta kannattaa ottaa yhteyttä paikallisiin koirakerhoihin sekä Suomen Landseeryhdistys ry:hyn (Vepe-toimikunta) ja Suomen Newfoundlandinkoirayhdistys ry:hyn ja tiedustella missä päin järjestetään treenejä. Suomen Landseeryhdistys järjestää joka kesä jossakin päin maata viikonlopun ajan kestävän Vepe-leirin, jonne ihan aloittelijatkin ovat tervetulleita :-).
Aloittelija saa varmasti lainaksi damin ja valjaat joltakin pidempään harrastaneelta siellä rannassa sitten. Yleensä aloitetaan kumiveneenseen hyppäämisestä ja muista helpoista jutuista, eli noita tarvikkeita ehtii sitten hankkia myöhemminkin.
Pennunkin voi tuoda rantaan tutustumaan eikä sählääminen ja leikkiminen haittaa ollenkaan, leikkiähän tuo vepe on aikuisellekin lansulle. Mutta nyt vedet ovat jo liian kylmiä, joten ensi kesänä sitten teilke ajankohtaista.
Hauskoja hetkiä märän ja mutaisen harrastuksen parissa! - u9u+0Bkl
Se voi aloittaa näin kylmän kelin aikaan siitä, että ensin opetetaan koira etsimään ihmisiä kuivalta maalta. Eli joku ihminen kätkeytyy jonnekin syvälle maastoon ja koiran vainun voimin se sieltä etsitään. Kun piiloutunut ihminen löydetään, hänen tulee tietysti esittää kalpeaa ja heikkovointista, jotta koira käsittäisi toiminnan oikeasti vakavana ja järkevänä, eikä katso sitä vain leikiksi. Kun koira on tottunut auttamaan ihmisiä kylmän talven aikana maalla, se kesällä varmasti halukkaasti ryntää ihmisten apuun myös veteen.
- mandiduo
kiitos paljon vastauksista, täytynee kokeilla tuota kuivaetsintää molempien kanssa nyt syksystä ja ensi kesänä sitten aloittaa ihan jossain ryhmässä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3521417Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan78967Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.79888Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61823Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt48720- 120703
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38692- 49658
- 50616
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95552- 45547
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K9546- 27543
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48525- 32521
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33508Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84495- 40467
- 80460
- 45448