VePe

mandiduo

Olen ajatellut ryhtyä harrastamaan 2,5-vuotiaan lansunarttuni kanssa vesipelastusta:) Laji kuulostaa mielenkiintoiselta ja hyödylliseltä, ja koira on oikea vesipeto. Onko Oulun suunnalla mitään vesipelastuskerhoja/porukoita? Onko välttämätöntä hankkia dami ja vepevaljaat, kun alkaa harrastaa ko. lajia koiran kanssa?

Kolmas kysymykseni on, että minkä ikäisenä koiran on paras aloittaa vepe? Siis että oppii parhaiten ja on fyysisesti vahvimmillaan? Meillä on myös 4kk vanha lansunarttu, mutta epäilen, ettei tuon ikäistä vielä voi sinne aikuisten joukkoon raahata, kun ei voimiakaan vielä paljon ole ja uiminenkin menee pelkäksi räiskyttelyksi, sähläämiseksi ja leikiksi. Rakastaa kyllä vettä:)

Vastauksia vain tulemaan!

3

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sekalinjainen

      Hei,

      vepeilyn voi aloittaa periaatteessa minkä ikäisen lansun kanssa tahansa. Tältä vuodeltahan vepe-kausi on jo ohitse, joten ensi kesänä nuorempikin koirasi voi aloittaa tämän harrastuksen.

      Koska itse asun täällä etelässä, niin en valitettavasti osaa vastata tuohon Oulun suunnan tilanteeseen, mutta kannattaa ottaa yhteyttä paikallisiin koirakerhoihin sekä Suomen Landseeryhdistys ry:hyn (Vepe-toimikunta) ja Suomen Newfoundlandinkoirayhdistys ry:hyn ja tiedustella missä päin järjestetään treenejä. Suomen Landseeryhdistys järjestää joka kesä jossakin päin maata viikonlopun ajan kestävän Vepe-leirin, jonne ihan aloittelijatkin ovat tervetulleita :-).

      Aloittelija saa varmasti lainaksi damin ja valjaat joltakin pidempään harrastaneelta siellä rannassa sitten. Yleensä aloitetaan kumiveneenseen hyppäämisestä ja muista helpoista jutuista, eli noita tarvikkeita ehtii sitten hankkia myöhemminkin.

      Pennunkin voi tuoda rantaan tutustumaan eikä sählääminen ja leikkiminen haittaa ollenkaan, leikkiähän tuo vepe on aikuisellekin lansulle. Mutta nyt vedet ovat jo liian kylmiä, joten ensi kesänä sitten teilke ajankohtaista.

      Hauskoja hetkiä märän ja mutaisen harrastuksen parissa!

    • u9u+0Bkl

      Se voi aloittaa näin kylmän kelin aikaan siitä, että ensin opetetaan koira etsimään ihmisiä kuivalta maalta. Eli joku ihminen kätkeytyy jonnekin syvälle maastoon ja koiran vainun voimin se sieltä etsitään. Kun piiloutunut ihminen löydetään, hänen tulee tietysti esittää kalpeaa ja heikkovointista, jotta koira käsittäisi toiminnan oikeasti vakavana ja järkevänä, eikä katso sitä vain leikiksi. Kun koira on tottunut auttamaan ihmisiä kylmän talven aikana maalla, se kesällä varmasti halukkaasti ryntää ihmisten apuun myös veteen.

    • mandiduo

      kiitos paljon vastauksista, täytynee kokeilla tuota kuivaetsintää molempien kanssa nyt syksystä ja ensi kesänä sitten aloittaa ihan jossain ryhmässä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      137
      6279
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      66
      5192
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3665
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3250
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      104
      2340
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      0
      1990
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1608
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      76
      1098
    10. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      12
      1008
    Aihe