Windows VS Linux kuntoonlaitto vertailu

Windows
Asennus - 10min
Käyttäjien lisääminen ja nettiin yhdistys - 2min
Done

Linux-distrot
Asennus - 30min
Ajurien asennus - 20min
Kernelin kääntö - 50min
Sudotus - 1h
Päivitykset - 2h
Reboot - 5h
Done!

Kuten näette, Windows on selvästi käyttäjäystävällisempi ja nopeampi
29319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Ostakaa Android-puhelin, siis jos haluatte kääntää kerneliä kännykässä!

Äänestä

Mulla menee Ubuntun asentamiseen tasan 8min ja kaikki ajurit ja muut onkin jo mukana, jopa tulostimen.

Äänestä

Minulla meni Vistan asennukseen 3 tuntia, vaikka se piti olla läppäriin valmiiksi tehtaalla asennettu.

Äänestä
  • Yhteen fujitsu -läppäriin Ubuntun asennus ei onnistunut lainkaan, itseasiassa asennus tyssäsi heti kernel paniciin. Googletus paljasti ettei se onnistukaan kyseiseen koneeseen koska Linux ei ole yhteensopiva.

    Acer-läppäriin asennus ei periaatteessa koskaan saatu myöskään valmiiksi koska Googletuksen ja monien päätteessä säätämisen jälkeenkin virranhallinta ei toiminut kunnolla, myöskin WLAN-ajuri oli heikkoa tasoa ja WLAN kuoli itsekseen käytössä ja vain uudelleenkäynnistys auttoi.

    Äänestä

  • Itse asensin Vistaa 2 päivää. SP1->SP2->VIRHE->GOOGLEEN->SP2->VIRHE-GOOGLEEN->SP2->PAKOLLISET TIETOTURVAPÄIVITYKSET-> OHJELMIEN ASENNUSTA->LISÄÄ OHJELMIA->JOKO SAASTUI?->SKANNAUS->HUHHUH!

    Äänestä

Linux kuntoonlaitto:

Asennus 5 minuuttia
Muutaman valikoidun ohjelman lataaminen pakettivalikoimasta 2 minuuttia
Yhteensä 7 minuuttia

Siinä se

Äänestä

Pentti jumalauta, vedä nyt se pääsi ulos sieltä sinolipotusta tai kerron Annelille!

Äänestä

Eilen käytin 7 tuntia tuttavan Toshiba-läppärin käyttöönotossa. Vieläkään silä ei oikeastaan voi muuta tehdä, kuin käydä netissä.

Yritetään tänään tutkia, mitä kaikkea esiasennettua tyrkytyspaskaa siitä pitää/voi poistaa, että saa toimimaan edes hieman nopeammin.

Printteri pitää uusia, koska W7:lle ei löydy ajureita HP:lle. Onneksi sai printattua koneen tiedot ulos usb-tikkulinuxin avulla. Tietysti voisi asentaa VBoxiin Lubuntun ja käyttää sitä printteripalvelimena.

Netistä haetun W7 Ultimaten saisi kyllä asennettua toimimaan hyvin paljon nopeammin kuin tuon "valmiin" merkkikoneen.

Äänestä
  • Siksi kasataan kone itse ja asennetaan itse Windows.
    Koittakaapa Linux-pojat ymmärtää että ei ihme että teidän Windowssit on hitaita kun ostatte paskat pakettikoneet joissa on kaiken maailman paskaa mukana, pakettikoneita ennen minäkin käytin ja Windows oli hidas kuin mikä ja nyt kasatussa koneessa windows toimii ihan hyvin.

    Äänestä

  • Win toimii kasatussa kirjoitti:

    Siksi kasataan kone itse ja asennetaan itse Windows.
    Koittakaapa Linux-pojat ymmärtää että ei ihme että teidän Windowssit on hitaita kun ostatte paskat pakettikoneet joissa on kaiken maailman paskaa mukana, pakettikoneita ennen minäkin käytin ja Windows oli hidas kuin mikä ja nyt kasatussa koneessa windows toimii ihan hyvin.

    Pakettikoneessa toimii linux, itsekasatussa toimii linux. Jos windows toimii vain itsekasatussa niin mitä se kertoo windowsista?

    Äänestä

  • Windows sucks kirjoitti:

    Pakettikoneessa toimii linux, itsekasatussa toimii linux. Jos windows toimii vain itsekasatussa niin mitä se kertoo windowsista?

    Pelle. Johtuu siitä että niissä pakettikoneissa on valmistajan asentamaa paskaa jotka hidastaa konetta. Onko Linux tuhonnut ymmärryskykysi?

    Äänestä

  • Win toimii kasatussa kirjoitti:

    Pelle. Johtuu siitä että niissä pakettikoneissa on valmistajan asentamaa paskaa jotka hidastaa konetta. Onko Linux tuhonnut ymmärryskykysi?

    CClearnerilla pois aina käynnistettävät ohjelmat yms 2kk kokeiluohjelmat

    Äänestä

"Pakettikoneessa toimii linux, itsekasatussa toimii linux. Jos windows toimii vain itsekasatussa niin mitä se kertoo windowsista?"

Windowsin saa valmiiksi asenneuna kaupasta ostetun uuden koneen mukana. Linuxia ei saa.

Äänestä

Itse käänsin kernelin kolmesti eikä printteri silti toiminut.
Siispä poistan linuxen koneelta nyt!
Lopullisesti!

Äänestä
  • Käänsit kernelin, ilmeisesti Windowsilla siis.

    Äänestä

Vaikka nuo ajat olisivat paikkansa pitäviä(mitä ne ei ole), niin kenelle on väliä käyttöjärjestelmän asentamisajalla? Asennus tehdään kerran viidessä vuodessa niin on aivan sama meneekö siihen 5 minuuttia vai 5 tuntia.

Tai niin. 5 minuutin asennus tuskin on pystyssä viittä vuotta, mutta viiden tunnin asennuksella se voi olla.

Äänestä

Windowsin asennus vie 4h-4pv. Mitään muuta käyttöjärjestelmää et sitten maininnutkaan.

Äänestä

Windowsin asennusohjelma vie sen 30min, sitten se säätö vasta alkaakin. Ensin etsitään ajureita netistä, kun ne saadaan kuntoon pitää asentaa tietoturvaa, sen jälkeen vielä ohjelmat, että sillä koneella voi mitään tehdä. Sähköpostiohjelma, irc, toimisto-ohjelmat, kaikki pitää etsiä jostain.

Normaalin linux-jakelun asentaa ja kaikki nuo tulevat mukana ja asennusvaihe ei kestä sen kauempaa..

Äänestä

Mulla meni Ubuntun asentamiseen kutakuinkin 8 minuuttia jonka jälkeen se oli käyttövalmis. Lisäsin vielä työpöydälle muutaman tarpeellisen screenletin kuten kalenterin, kellon ja sääennusteen. Taisi mennä kaikkiaan alle puoli minuuttia tuohonkin. Lopuksi kävin asentamassa pakettivarastosta restricted extrat ja hain "laittomat" dvd-kodekit koneelle, tämäkin operaatio vei ehkä minuutin kaikkiaan. Ja Ubuntu oli täysin käyttövalmis.

Eli hieman nafti kymmenessä minuutissa selvisi koko operaatiosta.

Windowsia muuten uudelleenasentaa koko illan jo se se sattuu koneesta menemään solmuun, tiedän kokemuksesta kun aikanaan taistelin Vistan kanssa. Jestas, että oli paska Windows! Alle puolen vuoden välein sai olla asentamassa uusiksi.

Ubuntua ei tarvitse asentaa uudelleen. Eikä sen kanssa tarvitse säätää mitään. Olen kolmeen omaan koneeseeni asentanut Ubuntun, itse asiassa viiteen jos lasketaan edelliset koneet mukaan. Ei ole koskaan Ubuntun asentaminen kauaa kestänyt, eikä ole ollut minkäänlaisia suuria ongelmia.

Äänestä
  • "Jestas, että oli ***** Windows! Alle puolen vuoden välein sai olla asentamassa uusiksi."

    Tai käyttäjä!

    Äänestä

ööööhhh.... Windows seiskasta en tiedä, mutta linuxin saa käyttökuntoon about puolessa tunnissa jos ei koneessa ole hardwaren puolella ongelmia ja on joko itsellä hieman kokemusta tai joku kokeneempi apuna. Driverien kanssa olen itse joutunut kerran väsäämään kun toiseen läppikseen ei ollut langatonta ajuria kuin windowssille, muttei sekään yli 20 minsaa vienyt. Muuten on ubuntu aina toiminut moitteettomasti. Reboot vie sitäpaitsi 5 minuuttia ekallakaan kerralla:D eikä peruskäyttäjän tarvitse säätää kerneliä(yleensä). Miksi sudotus veisi tunnin?? Päivityksetkin asentuvat kivasti taustalla kun windowssissa taas täytyy katsella kaunista sinistä käynnistysruutua tunnin verran... Että aika kumma käsitys sinulla linuxin asennuksesta... noin ehkä ensimmäisellä kerralla kun täytyy foorumeilta hakea joka komento:D

Äänestä

Mitä? Pitääkö windows yhdistää nettiin? Eikö se osaa itse?

Minulla meni 3 päivää XP:n uudelleenasennukseen naapurin koneeseen.
Pelkästään servicepack 3:n asennus kesti toista tuntia. Päivityksiä on jo tullut 80 kpl ja niiden asennusaika käytännössä työpäivä. Nettiin ei tarvinnut yhdistää, vaan kone meni sinne itse ja vaati aktivointia. Piti vain ensin löytää toisella koneella sopivat verkkokortin ajurit ja asentaa ne, samoin kuin näytöt ja äänetkin. Koneen alkuperäiset asennuslevyt kun oli hukassa.

Se siitä ja sen helppoudesta.

Äänestä
  • Auton renkaanvaihtokin on hankalaa, jos tunkki on kadoksissa.

    Äänestä

Linux-asennuksen nopeus riippuu tietysti nettiyhteyden nopeudesta. Tai 48h, jos kääntää kaikki lähdekoodista, kuten minä.
10Mbit/s -nopeudella ei mee niin kauaa, kun esim mun 3G-nopeuksilla(~1Mbit/s).
Onhan se tunnin asennus hukkaan heitettyä aikaa, jos ei kiinnosta yhtään selvittää, että kuinka ja miten asiat Linuxissa toimii. Näille ihmisille kehottasin pysymään siinä esiasennetussa järjestelmässä.
Itse jos lähtisin asentamaan Windows 7:aa niin selvittäisin ja hakisin ajurit etukäteen tikulle.

"Itse käänsin kernelin kolmesti eikä printteri silti toiminut.
Siispä poistan linuxen koneelta nyt!
Lopullisesti! "

Jätit sitten porttiajurit(usblp, parport) kääntämättä toimi sentään rootfs :)

---
Toshiba-shit:
>Eilen käytin 7 tuntia tuttavan Toshiba-läppärin käyttöönotossa. Vieläkään silä ei >oikeastaan voi muuta tehdä, kuin käydä netissä.

Toshiban Satellite-mallit on aika kehnoja. Johtunee Insyde H2O-BIOSsista, jota en voi Linuxilla päivittää. USB-portit ei toimi: jos on 3g kiinni ja laittaa DVB-mokkulan kiinni, niin putoaa 3g ja telkkakortti(DVB-T) ei toimi kunnolla.

>Yritetään tänään tutkia, mitä kaikkea esiasennettua tyrkytyspaskaa siitä pitää/voi >poistaa, että saa toimimaan edes hieman nopeammin.
Isoäitini osti Toshiba Satellite-sarjan koneen, jonka neitsytkäynnistyksen mä suoritin, niin lopputulos oli se, että Internet Explorer, joka oli tietysti asennettu siihen käynnisty kyllä, mutta ei ottanu hiiren eikä näppiksen käskyjä vastaan(Ding.wav). Poistin kaikki toolbarit, niin rupes IE toimimaan. Kauheaa.

>Printteri pitää uusia, koska W7:lle ei löydy ajureita HP:lle. Onneksi sai printattua >koneen tiedot ulos usb-tikkulinuxin avulla. Tietysti voisi asentaa VBoxiin Lubuntun ja >käyttää sitä printteripalvelimena."

Tarkotat varmaan ettei llöydy 64-bittisiä ajureita.
Monet valittaa sitä, että uusiin koneisiin asennetaan vielä 32-bittinen windows. Tuon takia justiinsa. 64-bittiseen versioon ei välttämättä niitä ajureita ole.

>Netistä haetun W7 Ultimaten saisi kyllä asennettua toimimaan hyvin paljon >nopeammin kuin tuon "valmiin" merkkikoneen.

Aivan varmasti. Nopeammin ja toimivamman Windows-asennuksen saa, kun ei oo näitä "valmiiden" mukana tulleita ohjelmia/plugineja. Mutta eriasia on taas se, että haluaako joku ostaa Windows-lisenssin sen mukana tulleen lisäks

Äänestä

Linux-asennuksen nopeus riippuu tietysti nettiyhteyden nopeudesta. Tai 48h, jos kääntää kaikki lähdekoodista, kuten minä.
10Mbit/s -nopeudella ei mee niin kauaa, kun esim mun 3G-nopeuksilla(~1Mbit/s).
Onhan se tunnin asennus hukkaan heitettyä aikaa, jos ei kiinnosta yhtään selvittää, että kuinka ja miten asiat Linuxissa toimii. Näille ihmisille kehottasin pysymään siinä esiasennetussa järjestelmässä.
Itse jos lähtisin asentamaan Windows 7:aa niin selvittäisin ja hakisin ajurit etukäteen tikulle.

"Itse käänsin kernelin kolmesti eikä printteri silti toiminut.
Siispä poistan linuxen koneelta nyt!
Lopullisesti! "

Jätit sitten porttiajurit(usblp, parport) kääntämättä toimi sentään rootfs :)

---
Toshiba-shit:
>Eilen käytin 7 tuntia tuttavan Toshiba-läppärin käyttöönotossa. Vieläkään silä ei >oikeastaan voi muuta tehdä, kuin käydä netissä.

Toshiban Satellite-mallit on aika kehnoja. Johtunee Insyde H2O-BIOSsista, jota en voi Linuxilla päivittää. USB-portit ei toimi: jos on 3g kiinni ja laittaa DVB-mokkulan kiinni, niin putoaa 3g ja telkkakortti(DVB-T) ei toimi kunnolla.

>Yritetään tänään tutkia, mitä kaikkea esiasennettua tyrkytyspaskaa siitä pitää/voi >poistaa, että saa toimimaan edes hieman nopeammin.
Isoäitini osti Toshiba Satellite-sarjan koneen, jonka neitsytkäynnistyksen mä suoritin, niin lopputulos oli se, että Internet Explorer, joka oli tietysti asennettu siihen käynnisty kyllä, mutta ei ottanu hiiren eikä näppiksen käskyjä vastaan(Ding.wav). Poistin kaikki toolbarit, niin rupes IE toimimaan. Kauheaa.

>Printteri pitää uusia, koska W7:lle ei löydy ajureita HP:lle. Onneksi sai printattua >koneen tiedot ulos usb-tikkulinuxin avulla. Tietysti voisi asentaa VBoxiin Lubuntun ja >käyttää sitä printteripalvelimena."

Tarkotat varmaan ettei llöydy 64-bittisiä ajureita.
Monet valittaa sitä, että uusiin koneisiin asennetaan vielä 32-bittinen windows. Tuon takia justiinsa. 64-bittiseen versioon ei välttämättä niitä ajureita ole.

>Netistä haetun W7 Ultimaten saisi kyllä asennettua toimimaan hyvin paljon >nopeammin kuin tuon "valmiin" merkkikoneen.

Aivan varmasti. Nopeammin ja toimivamman Windows-asennuksen saa, kun ei oo näitä "valmiiden" mukana tulleita ohjelmia/plugineja. Mutta eriasia on taas se, että haluaako joku ostaa Windows-lisenssin sen mukana tulleen lisäks

Äänestä

Oho, meni nyt Windows ja linux sekaisin tuossa listassa!

Äänestä
  • Linux sekoittaa pään aina - kernelien kääntö sen aiheuttaa!

    Äänestä

Windowsin asennus kestää 4-5h. Ubuntun asennus 30-60min.

Kernelin kääntö kuului siihen Windowsiin, mutta itse jätin sen pois aika-arviosta. Eli kernelin käännön kanssa se Windowsin asennus olisi varmaan 7h.

Äänestä

Olisi mielenkiintoista nähdä jonkun asentavan asennus-DVD:ltä Windows Seiska Retailin asiakkaalle luovutuskuntoon kahdessatoista minuutissa.

Trolli mikä trolli, mutta niin huono, etteivät väitteet ja valheet ole edes hauskoja enää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Windows 7 kirjoitti:

Windows
Asennus - 10min
Käyttäjien lisääminen ja nettiin yhdistys - 2min
Done

Linux-distrot
Asennus - 30min
Ajurien asennus - 20min
Kernelin kääntö - 50min
Sudotus - 1h
Päivitykset - 2h
Reboot - 5h
Done!

Kuten näette, Windows on selvästi käyttäjäystävällisempi ja nopeampi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu