Voiko ko. kamerassa nostaa peilin ylös ja lukita sen yläasentoon?
Tarkoituksena eliminoida mahdollinen tärähtäminen kuvatessa.
Canon EOS 1100D peilin nosto ja lukitus
5
558
Vastaukset 5
- 15+10
siinä tulee mukana opaskirja. katso siitä.
- .,
Sehän se ongelma on, kun marketissa ei ollut kun esittelykamera ja manuska missä lie, niin ei oikein tietoa löytynyt. Sitten kävin sellasessa hifistelykamerakaupassa, jossa pätevät myyjät, mut myyjä sanoi että, "ei me noita halpismalleja myydä ollenkaan, nii ei oo kokemusta 1100:sta".
Noh, täytyy sitte ostaa ratskauttaa joku 60D, ni siinä ainaski löytyy peilin nosto.
Niin, pitäishän niitten manuskoiden löytyä PDF:nä Canonin sivuilta... Kiitti vinkistä!- y3ty2t87
Latasin tuon "manuskan" ja katsoin siitä. Siinä ei peilinnostosta mainita mitään. Halvimmat kamerat huononee koko ajan. Terävyysalueen tarkistusnappikin näyttää kadonneen. 1000D:ssä sekin vielä oli.
Kokeile nouseeko peili ylös vitkaa käytettäessä. Joisskin kameroissa peili nousee ylös pari sekuntia ennen laukeamista. - kennonpuhdistaja
Valitse käsisäätöinen valotus. Sitten työkalumenusta puhdistus käsin.
- noin_kerrotaan
http://www.iceinspace.com.au/forum/showthread.php?t=113656
Foorumilla kerrotaan että Canon 1100d:ssä ei ole varsinaista peilinlukitusta, mutta ns. Live View moodia käyttämällä pääsee saman tulokseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1571460Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1291170Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216869- 64782
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus61699- 46665
- 51652
- 52572
- 76566
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187558