Toscanaan menossa ja kysyisin, missä kuussa heinäpaalit ovat pelloilla paketissa ja viinirypäleet kohta korjattavissa? Eli haen parasta "väritystä" pelloille ja kummuille, kun niitä menen kuvaamaan ja maalaamaan. Onko sadonkorjuuaika sekä heinille että rypäleille sama? Taitaa rypäleitä tulla kaksikin satoa vuodessa, vai tuleeko?
Oispa tääl' joku italia asiantuntija paikalla!
Toscanaan menossa
heinäpaali #2
1
228
Vastaukset
Heinäpaaleja on Toscanan pelloilla ainakin kesäkuun lopulta heinäkuun lopulle. Viinirypäleet alkavat pullotta mukavasti elokuulla, sadonkorjuu on enimmäkseen syyskuun alkupuolelta lokakuun lopulle. Sadonkorjuuaika ei siis ole sama. Sitten ovat vielä huikeat auringonkukkapellot, taitavat olla komeimmillaan heinäkuulla. Unikot kukkivat jo huhtikuulla. Kyllä Toscanassa on siis oltava keväästä syksyyn, jotta näkee tuon kaiken ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 123169
- 181801
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit191642En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321555- 731543
- 231511
- 281360
Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91334Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111274Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui341252