Meillä on kohta 10 v. käppänäuros, joka on viime kuukausien aikana alkanut aristaa takapäätään/takajalkoja nukkumasta noustessa. Vaiva esiintyy nimenomaan silloin, kun on maannut kopassaan jonkun aikaa ja sitten pitäisi nousta. Jos hipaiseekaan takapuolta, niin alkaa vinkumaan pienesti, nousee kyllä sitten itse kun antaa siihen aikaa. Kävelee muutamia minuutteja aika jäykän näköisesti mutta sitten kävely on jo sujuvampaa.
Voisiko oireilla vanhuuttaan lonkkia? Anaalirauhaset on koiralta leikattu vuosia sitten kun niiden kanssa oli ongelmaa. Ja tätä aristusvaivaa ei ilmene muuten kuin makaamisen jälkeen eikä silloinkaan aina. Muuten on terve koira.
Voisiko oireilla vanhuuttaan lonkkia? Anaalirauhaset on koiralta leikattu vuosia sitten kun niiden kanssa oli ongelmaa. Ja tätä aristusvaivaa ei ilmene muuten kuin makaamisen jälkeen eikä silloinkaan aina. Muuten on terve koira.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vanhuudan vaivojahan nuo. Anna koirallesi päivittäin hyvää öljyä ja nivelvalmistetta. Jos vaivat pahenevat vie koirasi lääkärin tutkittavaksi.
Meillä edellinen koira eli 16-vuotiaaksi (ja rapiat). Kuulostaa juuri vanhuuden vaivoilta lonkissa. Suosittelen painon tarkkailua, lihava koira rasittaa lonkkiaan enemmän. Lihaskuntoharjoittelu auttaa myös, eli kävelkää siksak kuvioita jyrkähkössä mäessä ja menkää metsään. Itse syöttelin esim. vihersimpukkauutetta, ei mitään tehoa. Cartrophen piikit olivat meidän koiralle ihmelääke ja muutaman lääkärikäynnin jälkeen sain jo piikit mukaan kotiin itse pistettäväksi (ei ole vaikeaa). Pidä koira liikkeessä! Uiminen ei ehkä ole paras liikuntamuoto lonkkavaivaiselle.