Parantumattoman absolutistin tunnuspiirteitä

Tämä on totuus

- Pitävät itseään muita parempina
- Ovat usein ns. pinna kireällä koska he ei vät osaa rentoutua
- Rahanahneus
- Eivät välitä kielloista/määräyksistä
- Patologinen valehtelu
- Itsensä toistaminen (tämä on havaittavissa tälläkin palstalla ja tukee teoriaani)
- Omostelu (myös tätä on havaittavissa täällä)

Listaa voisi jatkaa loputtomiin mutta tämä sai riittää tältä erää.

12

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juoppo jarno

      Kuulostaa Nyrkki-Jakelta!

    • Alkoholiongelmasi ei poistu sarkasmia yrittämällä.

      • Åke

        teillä on kieroitunut ajatusmaailma absolutistista. Itse olen täysin raitis, en ole koskaan ollut perso viinalle ja olen todella fiksu ja filmaattinen alkoholin käyttäjä, en rettelöi enkä juo itseeni juovuksiin. Olen niin sanottu malli esimerkki juomisen suhteen juon tietyissä tilanteissa tyylikkäästi ja minulla ei ole aamulla mitään kankkusen tapaista.

        Aloin ajattelemaan tarkemmin juomistani, jos kerta osaan käyttää alkoholia kohtuullisesti ja minulla ei ole riippuvuutta alkoholin suhteen, niin miksi sitten juon ? Siinäpä kinkkinen kysymys.

        Lopetin juomiseni kokonaan ja huomasin mahdottoman vapauden tunteen, kävin samoissa tilaisuuksissa ja iltamissa join vettä ja alkoholittomia juomia samanlainen kusihätä niistäkin juomista tulee, on vain yksi pieni ero! en ole riipuvainen kenekään tilaamista taxseista enkä kyyteistä, minulla oikeestaan ei ole juomiseni jälkeen ollut enää kiire mihinkään olen itseni herra ja minua ei mikään alkoholin litku enää määräile edes pieninä määrinä.

        Olen ollut nyt raitis 10 vuotta ja en ole katunut päivääkään, on tullut tilalle erinlaisia harrastuksia ja jäänyt enemmän aikaa perheelle, niin sanotusti aina valmis mihin vaan.

        Käyn edelleen illan istujaisissa ja on ihan mukava kuunnella känniläisten höpinöitä, meinaan tiedän sellaisia asioita , että oikee huimaa ja on kiva katsella toisten hölmöilyä, olen niin sanotusti aitio paikalla, ja mikä parasta vetoan naisiin fiksulla ja humoristisella käytökselläni ja naiset vaistoavat sen.

        Kantsii miettiä näitä juttuja, ei tarvitse olla alkoholisti , eikä uskovainen ruvetakseen harrastamaan absolutismia, ja kyllä mä huomaan kavereista, olisivat valmiita olemaan minun paikallanim mut kynnys ja sosiaaliset paineet taitavat olla liian suuri kynnys ylitettäviksi, olen kuiteski yrittänyt että he ymmärtäisivät.

        T Åke


    • .

      alkoholiongelmaisen tunnuspiirteitä:

      - raittiiden mollaaminen, leimaaminen(esim. tiukkapipoksi)
      - raittiit ihmiset pelottavat, koska heidän läsn'olonsa haastaa suhtautumaan kriittisesti myös omaan juomiseen.
      - jatkuva juomista oikeuttavien selitysten keksiminen (juhla,vitutus,rankka työviikko, kuuluu sivistyneeseen ruokakulttuuriin jne)
      - äänekkäästi puolustamassa oikeuttaa kännäämiseen, ja vähintään yhtä äänekkäästi vaatimassa välitöntä hoitoa kun on kännissä tullut pipi, on vieroitusoireet tms.
      - patologinen valehtelu

      Ja tätä listaa sitten oikeasti voisi jatkaa loputtomiin.....

    • .

      Aika kuvaavaa että edellistä kirjoitusta miinustettu muttei aloitusta.

    • Urheilija, +30v

      Absolutisti ei juo siis ollenkaan. Itse olen lähes absolutisti. Käyn 1-2 kertaa vuodessa kaljalla ja otan 2-3 kaljaa.

      Mulle ainakin sama kuinka paljon kukin juo, elleinyt ole kyse ihan vanhemmistani tai puolisostani. Lapset ovat vasta muutaman vuoden ikäisiä.

      Juokoon kukin niin paljon kuin haluaa!

      Mä en jaksa vaan käydä enempää kaljalla!

      • Sama vika

        2kymppisenä jakso vetää viinaa melkein joka viikonloppu. Nyt yli 3kymppisenä muutaman kerran vuoteen! Rafloissa pyörii aina samat naamat ja kotona ei viitti tissutella!

        Syön nykyään ennemmin vaikka karkkia viikonloppuiltaisin ja kattelen UFC-matseja telkkarista!


    • anuksentuoksu

      Kaljaa anuksesta sisään!

    • abs.

      Lopetin tissuttelun kokonaan. Olen jonkin verran ylipainoinen. Rauhallinen. Tyytyväinen elämääni. Mulla on löysä pipo. Yleensä jotka juovat ovat hermostuneita.
      Vielä kun siihen lisätään tupakointi. Henkilön itsensä mielestä he ovat ihan ok. Mutta puolison mielestä valmista tavaraa vaihtoon jo.

    • Tämä on totuus

      Parantumattoman juopon tunnuspiirteitä

      - Pitävät itseään muita parempina
      - Ovat usein ns. pinna kireällä koska he ei vät osaa rentoutua
      - Rahanahneus
      - Eivät välitä kielloista/määräyksistä
      - Patologinen valehtelu
      - Itsensä toistaminen (tämä on havaittavissa tälläkin palstalla ja tukee teoriaani)
      - Omostelu (myös tätä on havaittavissa täällä)

      Listaa voisi jatkaa loputtomiin mutta tämä sai riittää tältä erää.

    • Kauhan kahva

      Parantumattoman juopon tunnuspiirteitä:

      - Perceessä törröttää löylykauha (pahimmissa tapauksissa orthexin muovinen).
      - Haisee kauttaaltaan percehielle.
      - Lukee usein satukirjaa ja rukoilee satuolentoja.
      - Ostaa kaupasta kaljapäkin ohessa kondomeja sekä omo pyykinpesupulveria.

      • Huolestunut Juoppo

        Mulla on semmonen kuparikauha puukahvalla syvällä rectumissa,
        onko tilanne vielä yhtä paha kuin orthexin muovikuupan ollessa kysymyksessä?


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      17
      11163
    2. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      80
      10281
    3. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      51
      4353
    4. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4067
    5. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      13
      4028
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      35
      3816
    7. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      57
      3719
    8. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      41
      3553
    9. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      53
      3253
    10. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2975
    Aihe