Koiraa hankkimassa!

Kuten monet muutkin aloittavat "Koiraa hankkimassa" Aloitan minäkin myös.
Ehdotuksia on nyt tullut Shiba, Lapinporokoira ja Suomenlapinkoira. Pystykorvat kiinnostaisi, mutta niin moni sanoo pystykorvien olevan välistään ärsyttävänkin haukkuvaisia. Toki eroja on!

Olen miettinyt myös kultaista noutajaa (näyttely versio)

Lääniä pihalta löytyy, jossa juoksennella..
Kertokaahan te kokeneemmat koiran omistajat mielipiteitänne!

-Koira kuume
868
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Voisitko vähän enemmän kertoa suunnitelmistasi ja ajatuksistasi tulevana koiranomistajana, mitä olet ajatellut koiran kanssa harrastaa, millainen liikunnantarve koiralla pitäisi olla? Jos ainoa kriteerisi on että pihalla on tilaa juoksennella, niin suosittelen ettet vielä ota koiraa... Pystykorvarodut on yleensä 'joka sään koiria' eli ulos lenkille satoi tai paistoi, ei se riitä että sulla on piha.

Äänestä

..Jostakin tarina on aina aloitettava :)
Sanottakoon, että yhteinen liikunta joka kolmas päivä on 6 - 8km ja jokapäivälle lupaan 1-2km. Mieluummin valitsen näyttelyn, kuin agilityn tai metsästyksen.

Äänestä
  • No joku kääpiörotu vois olla sitte.

    Äänestä

Kyllä mä meinasin ihan koiran kokoista! Missä kohtaa meni pieleen, kun pientä tarjosit?

Äänestä
  • Aattelin et jos jonain päivänä kävelyttää koiraa niinku kilometrin verran niin ei nyt kannata mitään hirveen aktiivisia rotuja miettiä. Ainaki suomenlapinkoira ja porokoira tarvii paljo liikuntaa!

    Äänestä

Verrattaisiinko Kultaista noutajaa ja pystykorvia, antaisitko niistä tietoutta?

Äänestä
  • Pystykorvista tossa jo oli jotain, kultaistanoutajaa en paljo tunne joten toivotaan et joku toinen kertos sen liikunnantarpeesta ym.

    Äänestä

Kiitos näistä tiedoista!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koiraa hankkimassa. kirjoitti:

Kuten monet muutkin aloittavat "Koiraa hankkimassa" Aloitan minäkin myös.
Ehdotuksia on nyt tullut Shiba, Lapinporokoira ja Suomenlapinkoira. Pystykorvat kiinnostaisi, mutta niin moni sanoo pystykorvien olevan välistään ärsyttävänkin haukkuvaisia. Toki eroja on!

Olen miettinyt myös kultaista noutajaa (näyttely versio)

Lääniä pihalta löytyy, jossa juoksennella..
Kertokaahan te kokeneemmat koiran omistajat mielipiteitänne!

-Koira kuume

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu