Pihapelit kunniaan

Turhautunut äiti

Olemme mieheni kanssa miettineet useasti, että miten saisimme perheemme 10v. pojan ja 13v. tytön aktivoitua pihaleikkeihin television tai tietokoneen tuijottamisen sijasta. Olemme yrittäneet melkein kaikkea lahjonnasta kiristykseen, mutta tuntuu, että mikään ei oikein auta.

Olisiko jollain antaa neuvoa siitä miten tulisi toimia? Onko jollain antaa vinkkejä mukavista ja mielenkiintoisista pihaleikeistä vaikka koko perheelle?

1

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      Ehkä kannattaa vaikka aluksi kokeilla ulkoiluun jotain muuta lähestymistapaa, jos pihapelit eivät innosta? Menkää vaikka koko perhe yhdessä kävelylle luontoon, luontoretkille retkipoluille jne. Tai miten olisi geokätköily? Itse en ole sitä vielä kokeillut, mutta olen lukenut paljon ja se vaikuttaisi tosi mukavalta.

      Mukavia pihaleikkejäkin on vaikka miten paljon. Mieti kaikkia sellaisia, mitä omassa lapsuudessasi pelasitte. Esim. kirkonrottaa, kymmentä tikkua laudalla, keinupalloa jne. Vielä kivempaa olisi, jos naapuruston lapset saisi houkuteltua mukaan pelaamaan isolla porukalla. Valitettavasti nykyaikana pihaleikit ovat katoavaa kansanperinnettä. Ennen meitä leikki yhdessä kaikki naapuruston lapset, mutta nykyään ei tunneta pihaleikkejä. Tässä olisi koulun välitunneille ja liikuntatunneille lapsille opettelemista, että saataisiin vanha kunnon ulkoiluperinne kunniaan.

      Jos olet oikein touhukas, niin järjestäkää vaikka naapuruston kanssa vanhan ajan pihatalkoot tai puuhapäivä. Paistakaa makkaraa, haravoikaa lehtiä, kerätkää roskia ja lapsille opettakaa jotain mukavia pihaleikkejä. Aikuiset saavat hyötyliikuntaa, lapset saavat purkaa tarmoaan kirmatessaan pitkin pihoja ja jokainen ilostuu raikkaasta syysilmasta, puhtaasta maisemasta ja grillimakkarasta ja mehusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      58
      5576
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      180
      4544
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      3992
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      50
      3569
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3491
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      66
      3285
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3171
    8. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      29
      2736
    9. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      33
      2350
    10. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      46
      2307
    Aihe