Jyväskylän Katulähetys ry:llä on tuettuja asuntoja, joissa asuu esimerkiksi alkoholisteja. Paljonko Katulähetys asumistoiminnasta laskuttaa Jyväskylän kaupunkia? Olen kuullut, että aika kallista on.
http://www.jklkl.fi/
Onko Katulähetyksellä tuossa toiminnassa kilpailijoita? Mitä ne laskuttavat?
Katulähetys ry taitaa olla myös erilaisten avustusten saaja. Mistä kaikkialta rahaa tipahtaa? Ainakin RAY myöntänee raha-apua joka vuosi.
Tämä kolmas sektori on kiinnostavaa seurattavaa. Sieltä nimittäin löytyy kaikenlaista kummallista. Vapaasti saavat huseerata. Ja palveluiden hinnoittelu on yleensä taulukon yläpäästä. Suomessa luullaan, että kolmas sektori olisi julkisten palveluiden pelastus, mutta enpä usko.
Katulähetys ry, paljonko laskuttaa kaupungilta?
32
1980
Vastaukset
- äölkjhgfiutttt
yhdistyslakihan pitää sisällän, että ei saa tuottaa voittoa, joten raht lienee menee oikeisiin kohteisiin
- Eiselakimerkitsemitään
Keinoja riittää joilla rahaa saa irti yhdistyksistä.
- Erkki Arvaja
Jyväskylän Katulähetykseltä tukea elämän arkeen
Vuonna 1945 perustetun yhdistyksen Jyväskylän Katulähetyksen toiminta-ajatuksena on jyvässeudun syrjäytyneiden päihdeongelmaisten, vankilasta vapautuvien, nuorten ja työttömien tukeminen psyykkisellä, fyysisellä, sosiaalisella ja hengellisellä alueella. Toiminnan pohjana on kristillinen elämänkatsomus. Yhdistys on yleishyödyllinen ja voittoa tavoittelematon yhdistys.
Vuosien mittaan toiminta on laajentunut Kilpisenkadun yömajasta nykyiseen laajuuteen. Vuosibudjetti on yli 4 miljoonaa euroa. Palkkaa maksetaan yli 120 työntekijälle kuukaudessa. Meillä on yhteensä 230 tukiasuntoa, kierrätyskeskus uusiotuotantoineen, kaksi kirpputoria, ruokapankkitoiminta ja nuorisotyön tilat Gummeruksenkadulla
.Auttamisprosessiin sisältyvät hengellinen toiminta, eri-ikäisten päihdeongelmaisten tukiasuttaminen, erityistuettu asuminen,
päiväkeskustoiminta, perheiden ja nuorten auttaminen sekä pitkäaikaistyöttömien työllistäminen yhdistyksen eri yksiköissä.
Työtä tehdään perheiden ja nuorten parissa – autamme niitä, joiden elämää haittaavat ja hallitsevat päihteet ja joiden arkea ovat alkoholin ja huumeiden lisäksi asunnottomuus, työttömyys, perheen hajoaminen, mielenterveysongelmat, syrjäytyneisyys ja yksinäisyys.
Työssämme kohtaamme ihmisiä, joita elämän ankaruus on koetellut monella tapaa. Me tapaamme ihmisiä, jotka ovat murtuneet syyllisyyden ja häpeän kuormien alla. Yhteiskunnan viimeaikaiset kehityssuunnat ovat koventaneet ilmapiiriä siten, että torjutuksi tulemisen kokemukset ovat vahvistumassa. Jokainen unelmoi joskus hyvästä tulevaisuudesta. Tällaisten taakkojen alta sitä on mahdotonta löytää ilman hyväksyntää osoittavan lähimmäisen auttavaa kättä. Epätoivoisessa elämäntilanteessa kadotetaan ote työpaikasta ja pysyvästä asunnosta sekä menetetään masentuneina se lämpö, minkä läheiset ihmiset voisivat antaa. Meidän tehtävänä on tuoda toivo sinne, missä toivoa ei enää ole.
Jyväskylän kaupungin kanssa on ostopalvelusopimus, joka sisältää yhteensä 184 asukkaan asuttamisen eri yksiköissä. Me asutamme kaikki asunnottomat jyväskyläläiset, jotta kenenkään ei tarvitse nukkua veneen alla tai rappukäytävissä. Vuositalolla kaupungin osuus on hiukan yli 500 000 euroa. Vuorokausihinnaksi tulee noin 13 euroa. Vastaava laitoshoitohinta on noin 250-300 euroa.
Ray avustaa meitä nuorisotyössä, työllistämistoiminnassa ja pitkäaikaisasunnottomien asuntojen hankinnassa tänä vuonna 400 000 eurolla.
Päoihdeongelmaisten asuttamisessa ei ole syntynyt vielä kilpailua. Tätä työtä tehdään sydämellä eikä rahasta.
Tervetuloa nimimerkki ”katulähetys auttaa” tutustumaan lähemmin toimintaamme.
puh. 0400-642442
Erkki Arvaja, toiminnanjohtaja
Jyväskylän Katulähetys ry. - Katulähetys auttaa
Kaunis kiitos kiinnostavasta ja seikkaperäisestä vastauksestanne, Erkki Arvaja, toiminnanjohtaja! Todella ihanaa, että vastasitte. Lämmittää mieltäni.
Hänen katsauksessaan on mm. tällainen kohta:
"Epätoivoisessa elämäntilanteessa kadotetaan ote työpaikasta ja pysyvästä asunnosta sekä menetetään masentuneina se lämpö, minkä läheiset ihmiset voisivat antaa."
Tiedän, että Katulähetys ry:n asuntoihin on Jyväskylän kaupunki passittanut sellaisiakin ihmisiä, jotka tarvitsisivat hoitopaikan, ei paikkaa alkoholistien asuntolasta. Perusongelma nimittäin ihmisellä alunperin ei ole ollut alkoholi, juopottelu saattaa olla hyvin tuore ilmiö ihmisen elämässä. Taustalla on hoitoa vaativa sairaus, joka vaikuttaa invalidisoivasti.
Minä pidän tuollaista ihmisen sijoittamista eli asuttamista heitteillejättönä.
Ai niin, ja sen juopottelunkin käynnistämisessä on ollut Jyväskylän kaupungin sosiaalityö itse laukaisevana tekijänä. Ihminen olisi raitis, kuten on ollut normaalistikin ennen tätä lyhyttä kurjistumiskehitystä.
Jyväskylän kaupungin sosiaalityössä on jotain pahasti vialla. Siellä sosiaalityöntekijät ja heidän kätyrinsä (mm. Keski-Suomen Ensi- ja turvakoti) käyttävät valtaa hyvin mielenkiintoisesti. Varokaa, kuntalaiset! Tarkkailkaa julkishallintoa, se on meidän kansalaisten tehtävä, ensisijaisesti. Eipä sitä kukaan muu valvo.
Osaako Katulähetys ry olla kriittinen toiminnassaan? Tavallisen ihmisen ympärille julkinen valta punoo äkkiä niin läpipääsemättömän verkon, ettei ihminen enää hallitse omaa elämäänsä.- Ikäväpaikkaseon
Laittavat myös sellaisia joilla ei ongelmia ole, murhamiesten ja narkkarien sekaan.
- saappaanviskaaja
Erkki Arvaja kirjoitti: "Toiminnan pohjana on kristillinen elämänkatsomus". Katulähetyksellä yhteensä noin 1.5 vuotta työskennelleenä voin todeta, ettei kaikilla Katulähetyksellä vakituisesti työskentelevillä henkilöillä ole kunnollista kristillistä elämänkatsomusta. Tietysti voidaan keskustella siitä, mikä on se kunnollinen katsomus. Mutta ainakin sen pitäisi olla Raamattuun pohjautuvaa asiaa, minun mielestäni. Mutta näinhän ei Katulähetyksellä ole. Siis joissakin toimipisteissä.
- Robotti76
Joo no ite asuneena, niin ei kyllä yhtään häirinny vaikka ei ollutkaan sitä uskonnollista hapatusta siinä. Arvothan ja ihanteethan voi olla työntekijällä hyvinkin samat, vaikka ei olisikaan uskonnollinen. Ja ne enemmän uskonnollliset toimipisteetkään kyllä välttämättä ihan kaikille sovi.
- Kirkonrottana
Mikä raamatusta tekee teoksen jonka tulisi ohjata ihmisen elämää? Kuka sen on alunperin kirjoittanut? Miksei Kalevala voisi yhtä hyvin olla teos johon kansa uskoo kuin pukki sarviinsa?
Samanlainen ihmisten mielikuvituksesta syntynyt opushan se on kuin raamattukin.
Eikä näytä Koraanikaan ohjaavan kovin sivistyneeseen elämäntyyliin.
Joten eiköhän luoteta vain omiin aivoihimme.- saappaanviskaaja
Kyllähän se Raamattu on, jota ihmisen kannattaisi lukea. On tietysti muitakin kirjoja, joita kannattaa selailla, kuten Kalevala. Alkoholisti voi lopettaa juomisen, jos lukee koko Raamatun ajatuksen kanssa lävitse.
Katulähetyksellä tapaa varsin erilaisia ihmisiä, on viinan orjia ja absoluuttisen raittiita henkilöitä. Minä vaan halusin esittää Katulähetyksen entiselle toiminnan johtajalle kysymyksen, mutta hän ei taida enää olla oikea henkilö tuohon vastaamaan.
Lähtökohtaisesti voidaan sanoa, että jos ihminen pahasti alkoholisoituu, niin yleensä hän ei juomista pysty lopettamaan, vaan se jatkuu katkeraan loppuun saakka. Katulähetys tukee näitä ihmisiä, minkä pystyy ja hyvähän se on, jos siinä sivussa julistetaan Raamatun Sanaa. Mutta yleensä ei tätäkään tehdä, vaan katsotaan sivusta, kun ihminen juo runsaasti alkoholia. Onhan siellä juopoissakin uskovaisia kristittyjä ja se on mahtavaa asiaa. Kunpa kaikki Katulähetyksen työntekijätkin olisivat uskovaisia ihmisiä, mutta näinhän ei tosiaankaan ole. - saappaanviskaaja
Ilmeisesti "kirkonrottana" onkin Katulähetyksen vakituisia toimihenkilöitä. Ainakin tuo vastaus sopii varsin hyvin siihen ajattelutapaan, mikä siinä yhdistyksessä nykyään vallitsee. Paitsi se viimeinen lause ei sovi kyllä siihen, että luottaisimme vain omiin aivoihimme. Kalevalasta siellä tällä hetkellä oppia ammennetaan, ovat keksineet ns. RahaSammon, keinon millä erilaisia avustuksia ja lahjoituksia saadaan ohjatuksi yhdistykselle ja sen pankkitileille (tarvitaan kalevalaisen kansan ikimuistoisia loitsuja, manauksia ja arpomisia). Myös jyväskyläläiset on magian avulla saatu lahjoittamaan huonekalujaan heille ja yhdistys sitten myy niitä taas kirpputorillaan korkealla hinnalla halukkaille ostajille.
- Tietoooon
Kolmannen sektorin palveluyhdistykset ja säätiöt jotka eivät maksa veroja tulevat kaupungille todella kalliiksi.
- saappaanheittäjä
Mielenkiintoinen ketju tämä, vaikka vähän kommentteja on tullutkin. Tässä on minulle uutta tietoa ja kun sen liittää siihen tietoon, jonka olen oman kokemukseni kautta saanut, niin sehän se vasta mielenkiintoista onkin. Vähissä taitavat nyt olla ne Katulähetyksen vastaajat, jos niitä ensinkään löytyy. Joku ylimielinen kommentti sieltä tosin saattaa tulla ja sehän ei mikään yllätyskään olisi.
- VideoHelsingistä
Toissaviikolla kuvattu video Helsingistä, Diakonissalaitos on vastaava siellä kuin Katulähetys täällä.
Ovat löytäneet parempaa, ulkomaista väkeä yömajaansa.
Samoin kuin täällä, sielläkin on paikkoja joihin eivät uskalla asunnottomat mennä koska ne ovat vaarallisia. Kunnat eivät välitä asunnottomille asuntoja järjestää ja yksityisiltä ei heillä ole varaa vuokrata. Yhdistykset sitten väittävät olevansa auttamassa, kaveripoliitikot antavat tarkoitukseen rahaa moninaisista lähteistä. Enempi rahaa menee järjestään kuin kunnan asuntoon menisi. Vaan nekin varattu jonon ohittajille.
https://www.youtube.com/watch?v=NXjFF_PQcyo
Suomalaiset asunnottomat ulos Diakonissalaitoksen yömajasta? - Hyvinkäältävideo
Toissaviikolta video Hyvinkäältä.
https://www.youtube.com/watch?v=ZzUD9bWrpnM
asunnottomien grillijuhlat Hyvinkäällä
https://www.youtube.com/watch?v=8fdKpwAo2G8
Karpo vuodelta 96. Jyväskylässähän majoja ei oikein sallita." Kangasvuoreen " vie tie helposti. (Mikä osasto nykyisin onkaan, Kangasvuorenhan siirsivät uusien asukkaitten tieltä.) - kengänkiillottaja
VideoHelsingistä kirjoitti:
Toissaviikolla kuvattu video Helsingistä, Diakonissalaitos on vastaava siellä kuin Katulähetys täällä.
Ovat löytäneet parempaa, ulkomaista väkeä yömajaansa.
Samoin kuin täällä, sielläkin on paikkoja joihin eivät uskalla asunnottomat mennä koska ne ovat vaarallisia. Kunnat eivät välitä asunnottomille asuntoja järjestää ja yksityisiltä ei heillä ole varaa vuokrata. Yhdistykset sitten väittävät olevansa auttamassa, kaveripoliitikot antavat tarkoitukseen rahaa moninaisista lähteistä. Enempi rahaa menee järjestään kuin kunnan asuntoon menisi. Vaan nekin varattu jonon ohittajille.
https://www.youtube.com/watch?v=NXjFF_PQcyo
Suomalaiset asunnottomat ulos Diakonissalaitoksen yömajasta?Katsoin sen Diakonissalaitos videon. Samantapaista toimintaa on Jyväskylässä. Katulähetyksella pitäisi olla toiminnan pohjana ns. kristilliset arvot. Siinä on monta seurakuntaa mukana siinä hommassa. On tietysti vilpitöntäkin auttamishallua, mutta jotenkin se toiminta on sellainen "sekahedelmäsoppa". On tehty kompromisseja, toisilla on hurmahenkeä, toisilla ei mitään todellista uskonvakaumusta, ehkä Kalevalaa luettu ja siitä oppeja ammennettu. Kaikki palkalliset puheidensa mukaan suht. koht. raittiita, kaljamahaa näyttää olevan silti monella, tuleehan se kotikaljastakin, mutta on tainnut mennä A-luokan oluttakin aika lailla ainakin viikonloppuisin ja kirkollisina juhlapyhinä. Ja sitten on ne monet monituiset virkistysmatkat.
- vilunkii
Katulähetystön ylempi porras reissaa ulkomailla alkoholistien, vähäosaisten rahoittamana sossun tuilla, siks kalliit vuokrat.
- Maantapaa
Ei ole ainoa järjestö se joka rahaa saa ämpäreittäin.
- kengänkiillottaja
Katulähetyksen ylempi porras reissaa ulkomailla ja alempi porras kotimaassa. Ajattelevat, että matkailu avartaa ja ettei reissussa rähjäänny. Kalliita matkoja ne silti on, pääasia lienee, ettei tarvitse työpaikalla olla, onhan se masentava ympäristö, kun siellä on viinamäen miehet ja 9:n euron orjatyöläiset likaisissa ryysyissään.
- Läpinäkyväää
kengänkiillottaja kirjoitti:
Katulähetyksen ylempi porras reissaa ulkomailla ja alempi porras kotimaassa. Ajattelevat, että matkailu avartaa ja ettei reissussa rähjäänny. Kalliita matkoja ne silti on, pääasia lienee, ettei tarvitse työpaikalla olla, onhan se masentava ympäristö, kun siellä on viinamäen miehet ja 9:n euron orjatyöläiset likaisissa ryysyissään.
Näin tekevät ja niillä reissuilla viina virtaa. Tämä on kylmä totuus näistä kaksnaamaisista. Miks ei asukkaat kelpaa reissuille???
- Allahi
kengänkiillottaja kirjoitti:
Katulähetyksen ylempi porras reissaa ulkomailla ja alempi porras kotimaassa. Ajattelevat, että matkailu avartaa ja ettei reissussa rähjäänny. Kalliita matkoja ne silti on, pääasia lienee, ettei tarvitse työpaikalla olla, onhan se masentava ympäristö, kun siellä on viinamäen miehet ja 9:n euron orjatyöläiset likaisissa ryysyissään.
Olen ymmärtänyt tämän olevan helluntailaisten suojatyöpaikka
- Lohdutontaseon
Epätoivoisilla ei ole muuta mahdollisuutta kuin hankkiutua vankilaan täyshoitoon. Joskus se epätoivoinen saattaa osua päättäjänkin reitille, ei se mahdotonta ole. Se ei enää välitä mistään.
- Suojatiemalli
Kaupunkiin on tulossa 5.5. uusi katulähetys. Se tulee osissa Vähälän rekoissa. Se on valmiiksi kaistamaalattu Latviassa.
- Sileääbaanaa
Monellako suojatiellä varustettu? Onko kiinteät katuvalot?
- Sairasotus
Kuljetatko useinkin lautaa ja nastoja mukanasi kaduilla? Yritätkö pummi esiintyä töissä olevana timpurina? Montako nastaa laudassasi on?
- Sielläseon
Tuolla se painelee nastoja laudanpätkäänsä Kangasvuorentien suojatien vieressä. Sillä on Puumiehen mainospipo päässä, (sponsori?), kurahousut jalassa ja toppatakki päällä. Sen kädet olivat aivan mustat, (entinen nuohooja?), ja silmillä television kokoiset punertavat aurinkolasit.
- Arccithehti
Väinönkadulla on kohta avajaiset! JE:n ikuisuustyömaan jälkeen siihen tulee taas uusi katulähetys, tällä kertaa kävelykatulähetys. Se tulee tällä kertaa Kiinasta neliödesimetri kerrallaan.
- sakkia
Katulähetystön asumisyksiköissä valvojina vanhat linnanvenkulat ja juopot. Luulevat olevansa nyt jotenkin parempia ihmisiä kun tollaseen epärehelliseen lähetystöön töihin ovat päässeet.
- kengänkiillottaja
On niitäkin ollut. Useilla Katulähetyksen työntekijöillä on sitä päihdetaustaa riippumatta siitä, missä työyksikössä he työskentelevät. Eihän se häpeä ole, mutta yksikin asumisyksikön valvoja menetti aikoinaan hermonsa ja alkoi löydä asumisyksiköiden alkoholisti asukkaita turpaan. Sai jonkin aikaa löydäkin, ennen kuin lopulta sai potkut Katulähetystöstä. Tämä mies kertoi minulle, että tykkäsi ajaa nuoruudessaan humalassa autolla. Tuli sittemmin helluntaiuskovaiseksi.
- pärstänkiillottaja
kengänkiillottaja kirjoitti:
On niitäkin ollut. Useilla Katulähetyksen työntekijöillä on sitä päihdetaustaa riippumatta siitä, missä työyksikössä he työskentelevät. Eihän se häpeä ole, mutta yksikin asumisyksikön valvoja menetti aikoinaan hermonsa ja alkoi löydä asumisyksiköiden alkoholisti asukkaita turpaan. Sai jonkin aikaa löydäkin, ennen kuin lopulta sai potkut Katulähetystöstä. Tämä mies kertoi minulle, että tykkäsi ajaa nuoruudessaan humalassa autolla. Tuli sittemmin helluntaiuskovaiseksi.
Kaikkihan ne tulee uskoon ja sit ulkomailla käydään ryyppäämässä ja luulevat että kukaan ei tiedä. Samanlaisia kieroja ovat tekouskossaan kun ennen linnassa lusimistaan.
- apusuuntaaja
pärstänkiillottaja kirjoitti:
Kaikkihan ne tulee uskoon ja sit ulkomailla käydään ryyppäämässä ja luulevat että kukaan ei tiedä. Samanlaisia kieroja ovat tekouskossaan kun ennen linnassa lusimistaan.
On niillä piilopirtit, joissa ryypätään kotimaassakin. Ei ne Jyväskylän Alkoissa uskalla käydä, mutta jo Uuraisten ja Saarijärven pitkäripaisissa on heidän nähty käyvän. Ja ovat mestareita kotikaljan ja perinteisen kiljun valmistuksessa.
- aamurukous
apusuuntaaja kirjoitti:
On niillä piilopirtit, joissa ryypätään kotimaassakin. Ei ne Jyväskylän Alkoissa uskalla käydä, mutta jo Uuraisten ja Saarijärven pitkäripaisissa on heidän nähty käyvän. Ja ovat mestareita kotikaljan ja perinteisen kiljun valmistuksessa.
Sitähän voi illalla naida työkaverin muijaa, kunhan muistaa aamulla pyytää jeesukselta anteeksi ja sama koskee muita rikoksia
- Aamuksiperille
Vähälä laskuttaa kaupungilta yksikaistaisesta katulähetyksestä pari tonnia /100m. Liittymät 700€ kappale.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236955Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421239Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271032- 75891
Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47834Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38781Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733