Onko teillä sama ongelma ? Tyttö collien pyörii viisikin minuuttia ennen kuin pissaa... etsii ja etsii paikkaa ja ei kelpaa, ei millään.
Useimmiten silloin kuin itsellä on kiire ja ei olisi aikaa odottaa viittä minuuttia sitä pyörimistä.
Mistähän johtuu ?
Useimmiten silloin kuin itsellä on kiire ja ei olisi aikaa odottaa viittä minuuttia sitä pyörimistä.
Mistähän johtuu ?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itelläni kaksi collie tyttöä,normaali toimen pide kun pyörii, ettii oikeaa paikkaa minkä merkata.Ei huolta,saattaa kestää välillä se pyöriminen
Juu meilläkin pyöritään ja pyöritään... en tiedä johtuuko koiran luonteesta osittain. Tyttö on sellainen, että toisinaan sille "jää päälle" joku juttu. Esim. jos sitä hoputtaa liikaa/liian kovaäänisesti tai toinen koirani käy sopivasti liian lähellä pyörähtämässä, se sitten sotkee koko pissimishomman siltä hetkeltä ja pissimispaikkaa ei löydy sitten millään. Mutta onneksi sitä on harvemmin, yleensä illan viimeisellä pissikerralla. Voisikohan vaikuttaa myös se, että se on jo ollut sikeässä unessa, kun sen sitten vien? Ainakin paremmin pissii sellaiseen paikkaan joka ei ole pieni alue, jossa omat pissit on jo haisemassa. Meillä se on aitaus, iltayöstä kun on niin turkasen pimeää, että aitauksessa on mukavampi käyttää. :)
Aika tyypillistä collieta veikkaisin. :D
Joo kuulostaa tutulta. Colliet on niin tarkkoja, ettei pissatakaan voi mihin sattuu :) Pieninkin hoputtaminen saa oman koirani pakonomaisesti pyörimään eikä pissa meinaa tulla millään. Kun se on irti ja touhuaa omin päin, ongelmaa ei ole. Toisaalta mun koira ei juo paljoa, joten kovaa pissahätääkään ei helposti tule.
collie neidot ovat tarkkoja kusipaikoisataan, ja ne noppivat tekemään samaan paikkaan! oottelettahan itekkiin kun masu on kovana tms.. häiriötä!
Kokeilkaapa naapurin pihanurmea. On toiminut meidän naapuruston collienartulle...