Oletteko koskaan koiranne kanssa omassa kotipihassanne "harrastaneet agilityä"? :) Mitä mieltä te olette kotiagilitystä? Minä en näe sinä mitään pahaa! Kotiagi on hyvä asia, jos tietää mitä tekee! Esim. jos hypyttää jotain metrin korkusia esteitä, niin se ei ole agilityä vaan koiran pilaamista!
Itse harrastan kotiagia, ihan on omat esteetkin. Löytyy puomit, A:at, aidat, renkaat, pujot, putket sun muut.. osa on itse tekemiäni, osa ostettu :D Olen käynyt myös agikurssin.. :D
Itse harrastan kotiagia, ihan on omat esteetkin. Löytyy puomit, A:at, aidat, renkaat, pujot, putket sun muut.. osa on itse tekemiäni, osa ostettu :D Olen käynyt myös agikurssin.. :D
Vastaukset 3
Vanhimmat
Riippuu siitä tiedätkö mitä teet. Osaatko elkulämmittelyt ja loppuverryttelyt? Osaatko opettaa oikeinhyppytekniikan ja hyppyytätkö koiraa oikeassa vireessä, jolloin tapaturmavaara pienempi? Jos treenaat väärässä vireessä, sattuu helpommin vahinkoja. Harva ihminen huomaa esim koiransa varpaan nyrjähdystä.
Agi erit tapaturmaherkkä laji, en suosittele, jos et oikeasti tiedä, koirasi parasta ajatellen.
Alkulämmittely koiralle? Miten se tapahtuu? Ja eikö koirasta huomaa onko se oikeassa "vireessä" vai ei, ihan siitä onko se halukas tai haluton hyppijä. Myös jos koira menee ihan ylikierroksilla ei silloin varmaan kannata mitään vaikeita temppuja teettää. Rauhallinen, mutta kiinnostunut koira tekee radan hienosti.
Luulisi jokaisen oman koiransa tuntevan, milloin voi hyppyyttää ja milloin ei.
Jotenkin kuulostaa ylireagoinnilta eka vastaus. Terve koira pärjää kyllä, ei tarvi jossain kotipihalla tehtävistä agilityharjoituksista olla noin kriittinen. Tuskin se rata on kovin vaativa.
"Minä en näe sinä mitään pahaa!"
Mitä ihmeen pahaa siinä voisi olla? Hyvä vaan, että koirallasi on tekemistä.
Omat kaksi koiraani hyppivät "esteitä" maastossa ja kaupungissa, aina kun vaan jotain sopivaa sattuu kohdalle. Myös alta ryömimiset ja kiertämiset hallitaan. Kaupungissa joutuu tosin koirat pitämään kiinni, joten se joskus rajoittaa temppujen tekemistä, mutta vain vähän. Luovuutta ja hiukan viitseliäisyyttä, niin koiralle keksii kyllä kaikenlaista tekemistä. Lemmikin turvallisuus on tietenkin aina huomioitava.