Matka palkitsee

T.H.

Pikkujouluaika lähestyy ja sovittelijoiden perinteinen ulkomaanmatka paikkakunnallamme lähestyy. Ulkomaanmatka on kiva palkkio sovittelusta ja pääsee keskustelemaan samaa vapaaaehtoistyötä tekevien tositen sovittelijoiden kanssa sekä myös perinteisesti rentoutumaan oopperassa ja juhlaillallisella. Sovittelu on hyvä juttu!

6

703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • masa

      Ehdottomasti samaa mieltä.
      Sovittelutoiminta kannattaa aina!

    • Passi tanassa jo

      Minne tänä vuonna makustetaan=)?

    • JaPäivärahatPäälle

      Tallinnaan varmaan, kuten yleensä

    • shoshanamirjami

      Sovittelu on hyvä juttu sovittelijoille, koska pääsevät jonninjoutaville matkoille. Sovittelu on vain toinen nimitys oikeudenpalvelijoiden työnvieroksunnalle.

      • TyönäEiVoiPitää

        Voi sinua ressukkaa, perustietosi ovat puutteellisia. Sovittelutoimistossa ei ole yhtä ainutta lainoppinutta, lakimiestä, tuomaria tai asianajajaa. Kenelläkään, johtajat mukaan lukien, ei ole minkäänlaista lakialan pätevyyttä!

        Ovat merkonomeja ja alemman tason sosiaalityöntekijöitä sosionomeja. Johtaja saattaa olla yliopistosta -tai AMK:ista- valmistunut sossu tai sosionomi.

        Oikeudenpalvelijat laiskottelevat oikeuslaitoksessa, sovittelijat kaupunkien sosiaalitoimessa Aluehallintoviranomaisen "valvoessa" tätä toimintaa.


    • Anonyymi

      Ilmakitara soi!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      113
      6487
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      365
      5878
    3. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      31
      4370
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3615
    5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      70
      3577
    6. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      111
      2816
    7. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1955
    8. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1816
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      18
      1634
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      195
      1331
    Aihe