Polttoöljy

Ei maajussi

Olenko ymmärtänyt oikein, että kun en ole maajussi, enkä sellainen metsänomistaja joka saa metsän myyntituloja, niin silloin saan ajaa polttoöljyllä mökkitontillani ja tiellä kun traktori on varustettu työkoneella, mutta peräkärriä en saa vetää ilman veron maksua, edes omalla maallani, onko tosiaan näin?

18

4002

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järjetöntä!

      Vain AKE voi antaa sitovia vastauksia!!

      Pengoin asiaa muutama vuosi sitten tullen juuri mainitsemaasi johtopäätökseen, ja kerron jatkon ilman mitään vastuuta sanomisistani.

      Perussääntö on, että kaikki ihmisten tai tavaran kuljetus on tehtävä verollisella polttoaineella, tapahtuipa se tiellä tai tien ulkopuolella. Pitää nääs olla tasa-arvo kuorma-autoilijoitten ja taksien kanssa. Kuljettamista on myös jos etukuormaajan kauhassa tai trukin piikeissä vie jotain niin että se ei enää ole kuormaamistyötä. Eikä riipu siitä onko vehje rekisterissä vai ei, siis kilvettömällä dieselhenkilöautollakaan ei saa ajaa rallia omalla pellolla polttoöljyllä. Perinteiselle maataloustraktorin takalaatikolle oli ainakin aikoinaan joku erivapaus.

      Sitten on poikkeuksia kuten maanviljelijät ja metsätalouden harjoittajat, jotka omissa työajoissaan ja omissa yksityisajoissaan saavat ajaa polttoöljyllä myös kuljettamista. Aiemmin metsätalouden harjoittaja sai ajaa polttoöljyllä vain jos oli vanhassa pinta-alaverotuksessa, mutta ei jos oli puun myyntituloverotuksessa.

      Lisäepäselvyyksiä tulee siitä, kuka omistaa traktorin ja kuka sitä ajaa. Koneitahan lainaillaan ja liisaillaan, ja kuskina voi olla joku muu kuin rekisteriin merkitty omistaja. Ne säännöt nääs olivat ainakin aiemmin erilaiset maataloudelle ja metsätaloudelle.

      Metsätraktori on myös poikkeus. Sillä saa ajaa pyöreätä puuta maastossa polttoöljyllä, mutta ei pätkääkään edes yksityisellä metsäautotiellä kuorman kanssa polttoöljyllä. Tien yli saa ajaa. Eikä saa ajaa muuta kuin pyöreätä puuta missään (siitä on oikeuden päätös kun kuskasivat sahapintoja metsäkoneella polttoöljyllä: kovat verot maksuun).

      Rekisteröidyllä maataloustrakorilla, jossa on kääntyvät etupyörät, saa ajaa verollista polttoainetta vaativia kuljetushommia kun maksaa etukäteen päivämaksun. Jos on hydraulinen runko-ohjaus tai ei ole rekisterissä, päivämaksua ei voi maksaa, vaan polttoaine on aina vaihdettava verolliseen dieseliin jos ajaa sitä vaativia ajoja. Siis ohjauksen toteuttamistapa vaikuttaa siihen mitä polttoainetta saa käyttää, ja rekisteröintiä tarvitsemattoman työkoneen säännöt ovat tiukemmat kuin rekisteröidyn traktorin!!! Sen vuoksi pyöräkuormaajalla, tiekarhulla tai trukilla ei saa vetää perässään mitään, ei omalla tontillaankaan, kun työkoneen tankissa yleensä on sallitusti polttis.

      Niitten pykälien laatija on ollut täysin vieraantunut käytännön elämästä!!!!

      Kääntäen hulluus toimii niin, että kun kuorma-autosta ottaa lavan pois ja panee lumiaurantapaisen keulaan, sillä saa ajaa polttiksella (ainakin muutama vuosi sittten sai ajaa) koska se on "työkone".

      Sitäpaitsi nykyisellä polttoöljyn ja dieselin hintaerolla mökkiläiselle ei voi vuodessa tulla isoa lisähintaa siitä, jos ajaa aina dieselillä.

      • nppbirw

        Sen vuoksi pyöräkuormaajalla, tiekarhulla tai trukilla ei saa vetää perässään mitään, ei omalla tontillaankaan, kun työkoneen tankissa yleensä on sallitusti polttis.

        Kuitenkin kaivinkoneiden perässä kulkee perävaunut että saa kuljetettua kauhat, löpöt ja tarvikkeet työmaalta toiselle eikä virkavalta asiaan puutu


    • AKE tietää
      • Suomennettuna

        tarkoittaa että jos myyt puuta hankintana omasta metsästä niin ei tartte ajaa polttoöljyllä, jos taas teet metsä tms. urakointia muille ja se on veronalaista tuloa niin silloin diisseliä. Näin olen asian kasittänyt.


      • olipas kerrottu
        Suomennettuna kirjoitti:

        tarkoittaa että jos myyt puuta hankintana omasta metsästä niin ei tartte ajaa polttoöljyllä, jos taas teet metsä tms. urakointia muille ja se on veronalaista tuloa niin silloin diisseliä. Näin olen asian kasittänyt.

        " ei tartte ajaa polttoöljyllä", "niin silloin diisseliä", olipahan monimutkaisesti kerrottu, eli kummassakin tapauksessa samaa verollista tavaraa. Kuinkahan mahdoit mitäkin käsittää, vai oliko viestisi vaan provo.


      • Ei maajussi

        Ratkaisin ongelman, vaihdoin tankkiin verollisen polttoaineen, nyt ei tarvitse miettiä tienpäälle lähtiessä onko ajo luvallista vai ei.


    • 1337

      kyllähän homma on niin että jos on tarkka ihminen niin sitten näköjään pitää tehdä tällaisetkin asiat ongelmaksi....itseltä ei kertaakaan katsottu mitä on tankissa.

    • Verollisella

      "kyllähän homma on niin että jos on tarkka ihminen niin sitten näköjään pitää tehdä tällaisetkin asiat ongelmaksi" Tiedätkö verottomalla ajetun Valtion hinnan verolliseen ajoon nähden, kirjoitetaan sitten tarkasta ihmisestä lisää kun tuon eron olet selvittänyt.

    • MAKSAKAA VERONNE

      Mun Hiase on kulkenu punasella yhtä hyvin kuin traktorit ja kuormuri , kukaan ei oo koskaan kattellu , onneksi ne saa vähennyksiin ne MOOTTORIPOLTTOÖLJYT

      • löpökulkee

        Somerol kulkee vito punainen vai hopea löpö tankissa koska tulli tulee????


    • "Paljonko"

      on senttimääräinen ero verollisen ja verottoman polttoaineen?

    • maksakaa veronne

      Jos oikeesti haluat tietoa TÄMÄ ON AIVAN VÄÄRÄ PAIKKA KYSELLÄ

    • Teboil

      1,036€ litra /tuhat litraa.

      • Pöllö öljy

        Pensahan vanhenee ja menee jopa pilalle kun tarpeeksi kauan säilyttää. Mitenkä on moottoripoltto öljyn laita kauanko mahtaa säilyä traktorin tankisa jos traktorilla ajetaan tosi vähän, osaako joku vastata?.


      • ownwfrjne

        Ei ainakaan muutamaa vuotta pitempään kun nykyään paljon bio möhnää mukana jotka alkaa tekemään sitten levää.


    • Pöllö öljy

      Tämänpäivän hinnat moottoripoltto öljy 1.199 diesel 1389 siis mittarista otettuna. Paikallinen st1.

    • löpölöpöllä

      Mää ajan mersulla polttoöljyllä Tankkaan aina yöaikaan Mulla on 124 ja siinä 100 l tankki

    • Anonyymi

      IN memorian.
      Veikko ja Vaimonsa Martta Hyyrönmäki Haapajärvi joita Merja Liikanen kaipaa Liiketalous talous- opetus- materiaaliksi melkein tyhjä kansio kävelyt Haapajärvi.


      Ovat Aira Hyyrönmäki , perh. jokanka LVI- myynti, syyttää ei ole maksettu Öljypoltin laskua monesti soitti. Siitä
      Nyt muut jatkaa tohtorin koulutus ohjelma samaa Korea laskuun ei maksa syytetyt
      Vieläkin kulkevat, takanapäin nyt eilen puhelin posti kuitaus ne kävi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1904
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1246
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      52
      1131
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      883
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      42
      837
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe