Oseaniassa kävijöitä ?

vieras338

Olen kauan miettinyt, että jos paikkani olisi oseaniassa. Rakastan lämpöä, merta, sosiaalisia ihmisiä. Jos olette käyneet jollain tyynenmeren saarista, niin voisitteko sanoa missä, ja, että millaista siellä oli ?

8

1960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wertjkijhyg

      Kävimme vuosi sitten vaimoni kanssa häämatkalla BoraBoralla, ja se oli kyllä mahtava matka. En kyllä tiedä millaista siellä olisi asua, mutta lomailu oli yhtä luksusta.

    • kuullut...

      HEi !!
      Serkkuni asuu muistaakseni Fidzillä.. ? .... En ole varma nimestä, mutta joku tuon niminen paikka. Hän sai asumisluvan, ja on asunut nyt 5 vuotta siellä. Se mitä olen kuullut, niin sillä on todella hauskaa. Sieltä saa työtä palvelupuolella. Hänkin on ravintolan pitäjä, ja suurin asiakaskunta on turistit.

    • Tyynenmeren matkaaja

      www.kilroyblogs.fi/sonjaevita

      Tuolta loytyy meidan matkasta infoa, tyyneltamerelta Uusi-Kaledonia (22pv), Fidzi(6vko) ja Cooksaaret(26pv)

      Toivottavasti auttaa miettimaan

    • Hei,

      Olen asunut vuosia sitten Trukin lagoonilla tarkemmin Moenin saarella.
      Kokemus oli todella mahtava! Yksi parhaista vuosistani. Olisin voinut hyvin jäädä sinne töihin pidemmäksi ajaksi, mutta tuolloin päätin palata opiskelemaan ja palata sitten joskus myöhemmin...

      Sitä edelleen odotellessa ja aina välillä lämpimin ajatuksin unelmoiden siitä.

      Ihmiset siellä ja muilla saarilla ovat ystävällisiä ja vieraanvaraisiä. Perinteitä kunnioitetaan (juhlapyhät, häät, hautajaiset, seurustelu yms.) Vanhempien kunnioitus on voimakasta, ja kasvojen menetys on suuri juttu. Periytynee japanilaisesta kulttuurista?!

      Trukin lagooni oli nimittäin toisen maailmansodan aikana japanilaisten tukikohta ja paikallisissa on edelleenkin japanilaisten jälkeläisiä.
      Sodasta johtuen sieltä löytyy paljon hylkyjä ja lukeutuukin maailman suurimpiin laguuneihin jota mainostetaan myös sukeltajien taivaana.

      Siellä ollessani en omannut vielä sukelluslisenssiä, joten snorklasin ja pääsin kyllä näkemään upeaa merenalaista elämää ja joitakin matalalla olevia hylkyjä.
      Siihen aikaan Laguunissa pyöri ent. Norjalainen troolari (iso) jossa oli pajon sukellusasiakkaita ( asui, söi ja sukelsi).

      Saaren infrastuktuuri oli kuten missä muuallakin, mutta hieman alkeellisemmassa muodossa. Sähköä oli joka toinen tunti. Tosin paikan hallitsijan puolella saarta sitä löytyi joka tunti. Amerikan armejan tukikohdan työntejät tekivät teitä ja toimittivat vettä kuivana kautena, rakensivat ja kojasivat rakennuksia yms.

      Kouluja, sairaaloita, kauppoja, matkatoimistoja, museo, kauppoja yms. siis kaikkea mitä ihminen tarvitsee. Tietyt ruokatuotteet tulivat kerran kuukaudessa saarelle isoilla laivoilla...saatiin siis vihreitä tomaatteja kerran kuukaudessa..homeisena. Uskoisin ,että tilanne on tänä päivänä toinen.

      Ilmasto oli siis 38 joka päivä aika ihana..yöllä saattoi olla kylmääkin 25... tietenkin Suomen standardeihin verrattuna yhtä hellettä. Kyllä ilmastointilaite oli ihan yes juttu jos sellainen sattui olemaan. Vähintään tuuletin oli oltava, jos aikoi selvitä puoleen päivään ennen kuin olis täysin hikinen.

      Kasvillisuus oli vehreää, banaanipuita, johanneksen leipäpuita, taro (perunan korvike), vesimelooneja ja muita trooppisia hedelmiä.

      Suosittelen kyllä Trukia (nykyään nimeltään Chuuk). Trukin laguuni kuuluu Federated States of Mikronesiaan. Kannattaa googlettaa lisätietoja siitä.

      Saarilta löytyy myös vesiputouksia ym luonnon kauneuksia.

      Onnea uuden alun valintaan!

    • M.J.

      Olimme elokuussa kaksi viikkoa Havaijilla. Matkakertomus valokuvineen löytyy osoitteesta http://huvi.fi/matkat/havaiji/ . Havaiji on varmaankin amerikkalaisempi kuin monet muut saaret, mutta polynesialainen sosiaalisuus vaikuttaa sielläkin, Havaijilla sitä sanotaan aloha-hengeksi.

      • Tarkka 1

        Peräänkuulutit sosiaalisia ihmisiä, kierrä sitten Tahiti kaukaa. Jos et puhu ranskaa, sinä olet ilmaa. Naapurisaaressa Mooreassa touhu pikkasen parempi.
        Käy Cook Islandissa, aivan fantastiset ihmiset, mutta älä juo viinaa sunnuntaisin.


      • Tiarankukka
        Tarkka 1 kirjoitti:

        Peräänkuulutit sosiaalisia ihmisiä, kierrä sitten Tahiti kaukaa. Jos et puhu ranskaa, sinä olet ilmaa. Naapurisaaressa Mooreassa touhu pikkasen parempi.
        Käy Cook Islandissa, aivan fantastiset ihmiset, mutta älä juo viinaa sunnuntaisin.

        Meille oltiin kyllä erittäin ystävällisiä Tahitilla englanniksikin. Tosin Ranskan Polynesiassa puhutaan paljon ranskaa, mikä nyt ei varmaan kenellekään tule yllätyksenä. Muutama sana ehkä kannattaa opetella ennen lähtöä, niinkuin merci ja bonjour, mutta ei siellä tarvitse osata puhua ranskaa.

        Sekä Tahitilla että Moorealla on paljon ranskalaisia turisteja, Moorealla enemmän myös amerikkalaisia, enimmäkseen häämatkalaisia.


    • sy Snoopy

      Purjehdin yksin hieman pitkähkön reitin Panamasta Uuteen-Seelantiin. Hienoja saariahan siellä on ja enimmäkseen mukavia ihmisiä. Pimeällä uskaltaa jopa liikkua ulkona, toisin kuin Etelä-Amerikassa. Helpoimmin niihin tutustuu lentäen. Lisää kotisivuilla www.snoopy.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7121
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7073
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      116
      6198
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      18
      3481
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe