Olen 12v poika pohjois suomesta ja olin tänää menossa kaverin kanssa pelaamaan frisbeegolfia ja käytiin siinä matkalla Ärrällä. Olin ostamassa itselleni tikkaria ja näin kuinka kaverini otti yhden taskuunsa. Kuiskasin hänelle: "mitä sä teet" ja hän sanoi: " oo hiljaa". Sitten me jatkettiin matkaa ja sanoin hänelle: "miks ihmeessä sä varastit". Hän sanoi että on hauskaa saada tavaraa ilmaiseks ja olin ihan hiljaa ja tunsin pientä syylisyyden tunnetta. Eli pitäiskö mun oikeesti kertoa jollekkin kun en oo saanu ees nukutuksi kunnolla. Petänkö mä sen jos mä kerron jollekkin vastuuntuntoiselle aikuselle?
Auttakaa!
12v
1
201
Vastaukset
- r-kioskin täti
Älä rupee vasikoimaan kenellekkään, mutta tee kaverillesi selväksi, että et halua olla mukana kun hän tekee laittomuuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342714Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2612287Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221403- 1151062
- 961021
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041003Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13912Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55808Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50751Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.277742