Acer Aspire E300, Onko tietoa?

Sain aikoinani veljeltäni kyseisen koneen, hän sanoi sen toimineen epävakaasti alusta asti. Minulla kone on ollut sivussa ja nyt ajattelin ottaa sen käyttöön. Olisikohan jollain tietoa kyseisen koneen ongelmista? Koneessa on Windows XP Home ja se on kuulemma jumittunut kesken käytön, niin, ettei mikään ole auttanut vaan virrat on täytynyt ottaa pois.
Olisi mukava jos jollakulla olisi jotain vinkkejä mistä voisi olla kyse.
huru-ukko

7

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ´´´´´´´1123

      Asenna Xp uudestaan ja samalla tyhjennä kovalevy poistamalla partitiot ja full formatoimalla kovalevy. Hommaa xp:n asennus cd jostain, laita kone boottamaan cd romilta, niin pääset XP.n asennusohjelmaan.

      • Tämä on sinänsä hyvä neuvo, mutta yleisesti tiedossa oleva jos henkilö on sen verran kokenut, että uskaltaa lähteä tekemään toimenpidettä.
        Kiitos


    • vili vili veikkonen

      jaa-a,noilla tiedoilla on vähän vaikeeta lähteä arvuuttelemaan.mut lähde nyt siitä liikkeelle et putsaa se kone sisältä,ennen kaikkea prossun siili.kerroppas vähän et saatko sitä konetta käyntiin ollenkaan ? jos et niin mitä tapahtuu kun lyöt koneen tulille ? onko sulla sitä XP:n asennus levyä ? jos on ja saat koneen käyntiin niin menet biossiin ja laitat dvd-aseman boottaavaksi ja se asennus levy sisään,sit ei muuta kuin asennat sen xp:n uudestaan siihen,kun olet sen asentanu niin sit haet valmistajan sivuilta ajurit,lataat ja asennat ne.google auttaa joka asiassa.

      • Kun sain koneen se oli juntturassa, sain sen järkiinsä ja palautin tehdasasetuksiin. Alkuperäisiä levyjä ei ole, ja senpä takia en ole tyhjentänyt konetta kokonaan. Koska on kokemuksia toisen merkkisen koneen kanssa painimisesta, kun se ei löytänyt windowsin asennuksen yhteydessä raudan ajureita ja ne joutui sitten hakemaan toisella koneella.
        Kiitos neuvosta


    • Jos haluat välttää turhaa työtä, niin asenna ensin tämä ajurien haku ohjelma: http://www.driverupdate.net/

      Se hakee ajurit sinun puolestasi, eikä tarvitse käyttää montaa tuntia eri valmistajien sivuilla...

    • No niin. Kun sain koneen se oli juntturassa, sain sen toimimaan ja palautin sen tehtaan asetuksille, en kuitenkaan ottanut konetta käyttöön vaan pistin kaappiin. Nyt otin koneen esille ja se käynnistyi normaalisti ilman rutinoita.
      En sen takia ole tyhjentänyt konetta täysin puhtaaksi, kun minulla ei ole ollut koneen ajureita. Käyttöjärjestelmä levyn saa tietysti jollain kopiolla ajettua ja mikkisoftan omalla ohjelmalla vaihdettua oikeaan product keyhin.
      Tuo Vapusen neuvoma linkki lupaa vaikuttavalta. Saako ne ajurit johonkin tiedostoon vai asentuvatko ne suoraan?
      Kiitos kaikille neuvoista.

    • vili vili veikkonen

      lataat ne ajurit ennen uudelleen asennusta vaikka muistikulle -> http://support.acer-euro.com/drivers/desktop/aspire_e300.html
      tämän jälkeen teet sen uudelleen asennuksen,jonka jälkeen asennat ne ajurit,ajurit ovat yleensä .exe tiedostoja jotka asennetaan ajuri kerrallaan avaamalla se .exe tiedosto ja seuraamalla ohjeita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      31
      5308
    2. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      67
      3964
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      31
      3449
    4. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      93
      3231
    5. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      44
      3188
    6. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      68
      2641
    7. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      124
      2142
    8. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      54
      2129
    9. Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti

      Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit
      Tv-sarjat
      26
      1377
    10. Listaa syitä mikä

      Estää asioiden eteenpäin menemisen.
      Ikävä
      180
      1247
    Aihe