Asuntokaupassa on nyt ostajan markkinat, sanoo Nordean johtaja. – Nyt kannattaa pitää silmät auki asuntomarkkinoilla, ja tehdä rohkeasti ostotarjouksia. Voidaan sanoa, että vallalla on ostajan markkinat, Laukkanen sanoo. – Esimerkiksi avioerot ovat valitettavan yleisiä pääkaupunkiseudulla. Täällä lähes puolet avioliitoista päättyy eroon ja tarvitaan uusia asumisjärjestelyjä.
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2011/10/12/nordea-neuvoo-nyt-silmat-auki-asuntokaupassa-ja-rohkeasti-tarjoamaan/201114663/139
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2011/10/12/nordea-neuvoo-nyt-silmat-auki-asuntokaupassa-ja-rohkeasti-tarjoamaan/201114663/139
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mutta ostatko? Etpä tietenkään.
AINA kannattaa pitää silmät auki ja tehdä rohkeasti ostotarjouksia. Miten tämä nyt sitten olisi jotenkin erilainen tilanne?
Ah, mutta minähän unohdin. Tulossa on se jokasyssyinen -70% rommaus (tai -95%, jos lukiin on uskominen). Tietysti tuhnu ostaa *nyt* asunnon... Tai no, se olisi kyllä järkevintä, mitä tuhnu voisi tehdä. Jos asuntokauppa oikeasti hyytyy, ei ole mitä ostaa.
Esimerkiksi, jos omani laittaisin myyntiin ja pyytäisin siitä vaikkapa 300 000 euroa. Välittäjä sitä aikansa kituuttaisi, mutta järjellisiä tarjouksia ei tulisi (sanottakoon että alle 285 ei aleta edes neuvottelemaan), niin mitä tehdä? No mitä? Jatkaa asumista ja kokeilla vaikka vuoden päästä uudestaan. Mihinkäs tässä on kiire hyvästä talosta. :)
Se siitä myynistä muulilla,kokeileppa vuoden päästä uudelleen.
Jos saisit 160000e.
Teet tiliä laskusuunnassa joka päivä hahhaahahahahahha.
tämäkin päivä maksoi sinulle,tosin ei niitä ostajia ole kuule enään hahhaahhaha
Muistakaa tämäkin vielä nordea on liikelaitos ei hyväntekeväisyyslaitos johon se yrittää verhoutua.
Ai niin ja valtrakin laittaa 500henk pois.
Mitäs sitten? meinaatko että nyt koko Valtran henkilökunta on paniikissa myymässä asuntojaan sinulle -70% hinnalla?
Nyt taitaa olla kaikki eikä vain Valtra paniikissa. Ainakin viime sunnuntain esittelyssä sain sen vaikutelman. Käytiin kolme esittelyä Päijät-Hämeessä ja kaikissa olimme ainoat kävijät. Otettiin kokeeksi yksi normaali kohde (rt 3h k s)
yksi omakotitalo 179 000€ yksi okt 285 000€. Kokeen teimme siksi koska
tällä palstalla jauhetaan kaikennäköistä puppua tilanteesta tällä hetkellä
Totuus valkeni tällä lailla. Vaikutelma on, että voi tehdä tarjouksen reippaasti
alle pyyntihinnan. Hinnasta saa hyvät remonttirahat heti pois. Esim.
jätimme tarjouksen (okt 179 000) 130 000, vastatarjous tuli tänään illalla
135 000€ . Liekö tuo väli ilmaa vai mitä mene ja tiedä.
Kannattaa tinkiä ihan reippaasti.