Vapahtajani,tee minusta rauhasi välikappale;niin että sinne,missä on vihaa,toisin rakkauden missä loukkausta toisin anteeksiannon,missä epäsopua,toisin yksimielisyyden,missä erehdystä osottaisin totuuden.Missä epäilyä,auttaisin uskoon.missä epätoivoa,nostaisin luottamuksen missä pimeyttä loisin Sinunvaloasi missä surua virittäisin ilon ja lohdutuksen.Niin että,ole Mestari,en yrittäisi niin paljoa etsiä lohdutusta,kuin lohduttaa muitahakea ymmärrystä,kuin ymmärtää toisia pyytää rakkautta,kuin rakastaa muita. SilläSillä antaessaan saa,kadottaessaan löytää unohtaessaan saa anteeksi,kuolessaan snousee iänkaikkiseen Elämään.
P.Franciskus Assiliaisen rukous
15
122
Vastaukset
- ;((
"Franciscus Assisilaisen rukous
Vapahtaja, tee minusta rauhasi välikappale,
niin että sinne, missä on vihaa,
toisin rakkauden,
missä loukkausta, toisin anteeksiannon,
missä epäsopua, toisin yksimielisyyden,
missä erehdystä, osoittaisin totuuden,
missä epäilystä, auttaisin uskoon,
missä epätoivoa, nostaisin luottamukseen,
missä pimeyttä, loisin sinun valoasi,
missä surua, virittäisin ilon ja lohdutuksen.
Niin että, oi Mestari, en yrittäisi niin paljon
etsiä lohdutusta kuin lohduttaa muita,
hakea ymmärtämystä kuin ymmärtää toisia,
pyytää rakkautta kuin rakastaa muita,
sillä antaessaan saa,
kadottaessaan löytää,
unohtaessaan saa anteeksi,kuollessaan nousee iankaikkiseen elämään."
Jos lainaa jtkn tekstiä niin voisi sen sitten tarkistaa että on kirjoittanut oikein.... - washing
Pieneksi muistutukseksi kaikille ote keskustelujen säännöistä:
Keskustelun säännöt ja kirjoittajan vastuu
Suomi24 tarjoaa maksuttoman kanavan julkiseen keskusteluun ja mielipiteiden vaihtoon. Jotta keskustelupalstojen ilmapiiri säilyisi miellyttävänä ja kaikille sopivana, on kaikkien kirjoittajien noudatettava palstoja koskevia sääntöjä. Muistathan, että olet vastuussa omasta kirjoituksestasi ja sen sisällöstä. Kirjoittajaa sitoo Suomen laki ja lakia rikkovien viestien kirjoittaja voi joutua teksteistään oikeudelliseen vastuuseen ja saada sakkoja.
Keskustelupalstat on tarkoitettu rakentavaa ja asiallista ajatusten vaihtoa varten.
Keskustelusivuilla sanomasi tavoittaa suuren yleisön. Pidä mielessäsi muutama tärkeä asia, kun kirjoitat palstoille.
Keskusteluissa ei saa
•Esittää asiattomia ja loukkaavia kommentteja muista keskustelijoista- Etsivä löytää
Totta keskustelijat ovat luomassa suurta tietokantaa kansalaisten käyttöön.
Googlettamalla moni on vastauksia kysymyksiinsä täältä löytänyt ja jäänyt sitten
palstan lukijaksi tai keskustelijaksi.
- ikimuori1
Siinä rukouksessapas on painava sisältö.
- lukija..
Mukavaa että muistuttelet, mutta faktaa on myöskin se, että oman tekstinsä voisi oikolukea ennen kuin sen lähettää. Se on mm. kohteliasta kanssakirjoittajia kohtaan.
"P.Franciskus Assiliaisen rukous" ?! Kirjoitusvirheistä tekstissä nyt puhumattakaan.
Mielestäni ei ole loukkaavaa tai asiatonta huomauttaa ihmiselle asiasta josta tuossa on huomautettu. Teksti on lainattu, ei kirjoittajan oma, sitä suuremmalla syyllä se olisi kannattanut oikolukea.
Ei ole loukkaavaa pyytää huolellisuutta, ei myöskään asiatonta sitä pyytää. - mamma-
-Ra on hyvin huolimaton ihminen,lähes kaikissa kirjoituksissaan paljon virheitä.
- Jestas sentään
Johtuu siitä,että ira ei muista välitä pätkääkään.On niin omahyväinen ihminen että en toista samanlaista ole ikinä edes tavannut.Keksii juttuja omasta päästää ja valehtelee.Kiroilee ja huo****tlee muita palsatalaisia.Pitäisi bannata koko Ira.
- sinä vaan
Mitäs se sinä lähimmäisestäsi kirjoittelet ?
- Miä vain
Pastaa seuraneena totuuden.
- Minuuttipuuro
Ohoh! En ole tiennytkään että pastassa se totuus piilee, aiemmin on sanottu et totuus löytyy kaurapuurosta.
Se lista on kerätty siitä aloitus rukouksesta, miksi se ei saa olla, jos ketju saa olla. Eli protestoin aiheetonta poistoa ja silloin se ei ole massapostausta, ei missään tapauksessa.
- ,
Kyllä se on massapostausta jos ja kun olet jo kerran aiemmin tuon saman litanian laittanut ja se viesti on poistettu ja taas laitoit saman litanian!
- ,
Kyse on nyt siitä, että jos kirjoittaa viestin, _samansisältöisen_ joka on jo kertaalleen poistettu, niin yp. katsoo sen massapostaukseksi. Ja sinä olet tuon jo kerran tänne laittanut ja yllläpito on sen poistanut!
Jos se kerran on poistettu yp:n toimesta niin miksi ihmeessä yp. katsoisi hyvällä sen uudelleen viestittämistä?!
Edelleen, saarnailupalstat on toisaalla... - kari1?
Jeesus rakastaa myös meitä ja kaikkia teitä, jotka kapeata tietä kompuraitta
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16121674Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant478435Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va556135SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1765762Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294796Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3144482HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.764401Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm784187"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153750Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071613