Kuinka toimia uuden pennun kanssa.

collikkafani

Elikkä aikomukseni on hankkia colliepentu toisen koirani kaveriksi joka on neljävuotias urospoika ja ihan kiltti sosiaalinen kaveri.
Mietin miten olisi paras tapa tutustuttaa pentu vanhempaan koiraan ja kannattaako se tehdä vaikkapa ulkona.Toivoisin saavani vastauksia miten muilla toimittiin ja kuinka toinen koira hyväksyi uuden tulokkaan.

4

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sheltit

      Moi!
      Tuo on hyvä huomioida! Uusi pentu on hyvä totuttaa toiseen koiraan sisällä!
      Voisitte antaa molempien koirien olla rauhassa sisällä ja katsoa, miten he tulevat toimeen.
      Jos näýttää siltä että koirat eivät tule toimeen, on hyvä muistaa oma, sekä koirien turvallisuus! Eli eli, jos koirat eivät tule toimeen pennun voi ottaa syliin, ja toinen koira voi haistella rauhassa! Tai sitten molemmat otetaan remmiin ja siinä antaa nuuskutella.

    • ytenh

      Tutustuta vapaalla maalla eli ei sisällä eikä kotipihassa, ei kenenkään alueella siis. Ei hihnoissa missään nimessä. Ja pentua ei missään tapauksessa pidä nostaa syliin, koska se on merkki sille, että nyt tuota toista pitää pelätä ja samoin se on paha signaali vanhemmalle koiralle. Lue koirakirjoja.

    • Ulkona

      Suosittelen tutustuttamaan koirat ulkona jossain mikä ei ole ns vanhemman koirasi reviiriä. Vaikka pientä pentua ei yleensä koeta uhkana koirien maailmassa, voi tuo koirasi tulla mustasukkaiseksi tai jotain :)

    • bhbr

      Koiran syliin nosto viestii pennulle, että nyt pitääkin pelätä, et kai sellaista halua. Toiselle koiralle yllyttää hyppimään ja saattaa aiheuttaa mustista.

      Ole rento, koirasi aistii jos jännität ja vahdit niitä. Ei tervepäinen collieuros pentua syö :) Totuta pentuihin jo ennakkoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe