Niin mistä löytäisin yleismittari MAS830 käyttöohjeen suomeksi. Tarttis vähän selvittää mitä ne kaikki jutut siinä on.
yleismittari MAS830 käyttöohje
15
8802
Vastaukset
- Nyblääjä
Vois olla hyvä käydä "karin kotisivut" tutustumassa puimureihin ja tansseihin. Selvittäis jotain mitä ne lontoonmurteella olevat symboolit suomeksi voivat tarkoittaa.
- Multimeter..
Tuohon nyt mitään ohjeita tarvitse. Tuossa kuva naamataulusta.
http://www.adafruit.com/images/large/MAS830_LRG.jpg
Kysy, mikä on epäselvää, niin me täällä vastaamme.- Multimeter..
Tuossa on vielä englanninkielinen ohje:
http://www.mastech.com.cn/down/MAS830L MAS830.pdf
Kopsaa ohjeesta tekstiä google-kääntäjään;
http://translate.google.com/#
niin saat suomennoksen.
Jos käännös on hassu, niin kopsaa tekstiä copy/paste-toiminnolla tänne, ja kysy sitten täältä, mitä se tarkoittaa.
Valmista suomenkielistä ohjetta tuskin löytyy.
- kaksköötyks
Eiköhän se ole mittaajassa vika, jos tuollaista räpsyä ei osaa käyttää. Tuskin neuvominen auttaa noin vaikeassa tapauksessa.
- Nyblääjä
Kyllä me kaikki viisaat ja "viisastelijat" ollaan oltu kaikki melkein vastaavassa tilanteessa joten lyhyeen kysymykseen vastataan suoraan ja laajaan kysymykseen vinkillä mistä apuja vois löytää.
Omat vinkkini voidaan joskus (lue useasti) tulkita väärin. Sen verran on kumminin tuota "melkein savolaista" verta suonissa. - HanskiR
Ei ole tyhmiä kysymyksiä, vaan tyhmiä vastaajia.
- trollit.elää.huomiosta
HanskiR kirjoitti:
Ei ole tyhmiä kysymyksiä, vaan tyhmiä vastaajia.
On tyhmää nostella vanhoja ketjuja esille trollaustarkoituksessa, mitä tässä harrastat. Kun olet harrastanut ainakin vuoden 2017 joulukuusta lähtien niin tuo tyhmyys ei varsinaisesti ketään enää hämmästytä.
Palstalla jotkut harrastavat elektroniikkaa, toiset taas trollausta. Näin se menee kun ei ole toimivaa moderointia ja saa kirjoitella ilman rekisteröityä tunnusta. - Donotfeedthetroll
trollit.elää.huomiosta kirjoitti:
On tyhmää nostella vanhoja ketjuja esille trollaustarkoituksessa, mitä tässä harrastat. Kun olet harrastanut ainakin vuoden 2017 joulukuusta lähtien niin tuo tyhmyys ei varsinaisesti ketään enää hämmästytä.
Palstalla jotkut harrastavat elektroniikkaa, toiset taas trollausta. Näin se menee kun ei ole toimivaa moderointia ja saa kirjoitella ilman rekisteröityä tunnusta.Ihminen on niin typerä olio, että kun se on itse....
Seuraavan kappaleen vuoksi harrastettu omatoimista moderointia ja lopetettu kirjoitus edelliseen kappaleeseen... ;-)
Perus periaate, jonka noudattamiseen vaaditaan älyn lisäksi elämänkokemuksen tuomaa viisautta ja itsehillintää.
- Janne7891
Timanttia, Suomi24. Joku kysyy asiallisesti ja lauma turhautuneita omasta mielestään hauskoja tulee ja koittaa soittaa suutaan. Hymyilin. Kiitos että osa vastaajista oli niin juntteja.
- ylösalaisin
Toinen viisas nostaa ikivanhoja juttuja ylös. Eiköhän kysyjälle ole asiat jo tuossa ajassa selvinneet tai sitten mittari on jo hajalla.
- Nyblääjä
Itse veikkaan jälkimmäistä kokemuksesta. Omaa yksilöäni en onnistunut polttamaan. Se vain "kuoli" kolmannen pariston aikana. Yhtenä päivänä se ei enää käynnistynyt. En jäänyt suremaan. Oli täyttänyt jo tehtävänsä. Siis mittarina jonka annan lainaan ettei varsinaista työjuhtaa (Fluke 77) tartte lainata.
Näissä vanhoissa jutuissa on joskus asiaakin tai ainakin niistä näkee miten historia toistaa itseään. Arat uudet kyselee hiukan ja heti säikytyllään samantien ettei tänne tartte tulla kyselemään "tyhmiä". Vanhojen kaivelemisesta on joskus vinoiltu joistan tikuista silmiin, mutta asiat on nuoremmille uusia niinkuin ne ovat olleet myös minulle, joskus!
- TNYYR
T3TTTT
- mittaaja
Katso tuosta soveltuvin osin. On hieman monipuolisemman laitteen, mutta pääosin samoilla toiminnoilla. http://finbullet.fi/liitteet/8633_kayttoohje_335.pdf
- Anonyymi
Ostin tällaisen Tokmannilta. Mittasin kolme akkua kaksi paristoa. Sen jälkeen lakkasi toimimasta. Näytöön tulee vain pelkkä 1. Vaihdoin myös pariston. Ei toiminut.
- Anonyymi
1 tarkoittaa että on yli asteikon. vaihda asteikkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1992617
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1152301En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761638Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911139- 471058
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va491043- 99971
- 46783
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6783- 102737