Täysikasvuinen collie?

koska?(=

Kuinka vanhana collie saavuttaa aikuisen mitat, ettei se kasva enään ?
ajattelin vain kysäistä, kun talvi on tulossa ja pentu talossa, niin koska talvipuku olisi järkevä ostaa, ettei ole heti liian pieni?
kiitos jo etukäteen :)

8

2666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ryysyt roskiin

      Voi jessus! Et kai sä ole niitä hörhöjä jotka pukee vaatteita koiralle?! Meidän colliet oli mitoissaan 2-vuotiaina, mutta edes pentuna niillä ei ikinä ollu mitään typeriä pukuja päällä! Kun keli menee kylmäks, koira osottaa kyllä millon ei enää tunnu kivalta, ja sillon ei aikustakaan koiraa kannata viedä ulos muuten kuin tarpeilleen. Pieni pentu saa riittävästi liikuntaa sisälläkin jos sen kanssa jaksaa leikkiä riittävästi. Jos pentu alkaa palella kesken lenkin, sen voi ottaa syliin oman takin alle lämpimään joksikin aikaa. Ja puolivuotiaalla colliella on jo sen verran paksu karva, että se kyllä tarkenee vaikka olis kylmempikin. Ei tietenkään enää kahdenkymmenen asteen pakkasilla, mutta sillon ei ulkona viihdy enää itsekään. Ymmärrän kyllä talvivaatteet lyhytkarvasilla koirilla, esim whippetit, mutta pitkäkarvasten roduilla vaatteet on täysin naurettavia pennuillakin. Muista, että koira ei ole pentunakaan mikään vauvankorvike!!!

    • mishan

      Missä vaiheessa ketjun aloittaja on kertonut koiransa olevan nimenomaan pitkäkarvainen collie? Aloittajalle: täällä ei kannata kysellä oikeastaan mitään, usein tulee vain edellä mainittuja asiattomia vastauksia. Mene collieyhdistyksen foorumille tai soita kasvattajalle, niin saat paremmin tietoa!

      • zabura

        Mulla on ollu sekä pitkä- että lyhytkarvasia collieita, eikä yhdelläkään niistä ole ollu vaatteita edes pentuna. Minustakin on älytöntä pukea koiria, ne tosiaan kertoo millon eivät enää viihdy ulkona eikä ole mitään syytä miksi ne pitäs väkisin viedä ulos muutoin kuin tekemään tarpeensa sillon kun on kylmä. Minustakin vaatteiden käyttö on lähinnä leikkimistä eikä koira ole mikään lelu, mutta jos tosiaan aiot vaatteita hankkia, collie on täysikasvuinen n. 2-vuotiaana.


    • m,jfuykmyf

      Ei collie tarvi talvivaatteita, jos se ruokitaan oikein.

      Ostetaanko ihmislapselle 180 cm vaatteet lapsena?

    • collieneidit

      Meillä kyllä colliella nyt vanhemmiten on pitänyt olla kovilla pakkasilla, eli alle -25 astetta, tossut jaloissa. Ei tule muuten mitään tarpeitten tekemisestä. Viime talveakin kun muistelee, niin oli yli kahtaviittä viikkotolkulla. Ihan olisi ollut toivotonta ilman tossuja.

    • Korkeutta ja ikää

      Korkeuskasvu alkaa päättymään pennulla, kun kasvupatit etujaloista ovat hävinneet. Reilun vuoden iässä alkaa olla mitoissa, mutta voinee olla täydessä mitassa vasta 5-6 vuotiaana. Löytyy nopeammin ja hitaammin kehittyviä linjoja.

      Vaatetukseen ei ole ollut tarvetta pehkomallisilla. Jos koira pidetään liikkeessä, niin kyllä se lämpimänä pysyy.

    • :)

      Vaatettaminen on harvemmin pakollinen collien kanssa, mutta kannattaa muistaa että aina koiralle ei pueta jotain päälle siksi, että sillä olisi muuten kylmä, vaan se on osa lihashuoltoa. Hyvin oma pehkonikin tarkenee ilman, mutta kyllä sen lihaksisto silti pysyy paremmassa kunnossa sade- ja bot-loimien kanssa, vaikka liikunta onkin kaukana hiljaisesta köpöttelystä :)

    • PKcollie

      Jos sinulla on pk collie, niin älä edes osta talvipukua!
      Oma collieni tuli mittoihinsa 1½, mutta turkki kasvoi vielä reilusti.
      (koirani on pk collie uros)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5037
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4428
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      2997
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1770
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1761
    Aihe