Painatus

tietämätön212

Tietääkö joku, että onko laitonta vaikka painattaa omiin t-paitoihinsa oma logo ja myydä niitä sitten eteenpäin ominaan?? Tai vaikka sama asia esimerkiksi pelikorteilla.

2

161

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 29

      Tarkoitatko oman firman logoa? Tuollahan niitä kävelee vastaan alvariinsa jos jonkinnäköistä mainospaitaa. Mutta jos lainaa liikaa naapurifirman logoa, niin voi tulla jälkikaneetti postissa

      Tavaramerkki antaa suojaa logoille ja muille samankaltaisille tunnusmerkeille, eikä sitä mikään pakko ole edes rekisteröidä, suojaa voi saada vakiinnuttamisellakin. Jos on tarkoitus myydä osana elinkeinotoimintaa, niin tavaramerkkilaissa on sääntelyä joka on syytä ottaa huomioon ja myös rajoituksia esimerkiksi sopimattomista merkeistä ja muista, joten sitä voisi siinä tapauksessa katsella. Keskeisintä siinä on, ettei se logo ole sekoitettavissa toiseen samalla alalla toimivaan kilpailijan tunnukseen. PRH:n sivuillta löytyy tarkempaa esitystä.


      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1964/19640007

    • teosto=paskaa

      Teosto varmaan tulkitsee, että minkä tahansa kuvan painaminen paitaan ja myyminen on laitonta, ellei ensin makseta Teostolle suojelurahaa etteivät haasta oikeuteen tekijänoikeusrikoksesta.

      Koko tekijänoikeusmafia pitäisi taluttaa saunan taakse ja ampua aamun koitteessa. Tekijänoikeus on innovatioita estävä, kehitystä hidastava, ihmisten vapauksia rajoitava ja kaikkiaan ihmisyyden vastainen järjestelmä. Teosto on pohjattoman ahne omaa rahallista etuaan ajava roisto, josta ei ole edes tekijöille iloa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1157
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      953
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      611
      912
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe