Mitä öljyä käytätte Avensikissanne?
Huoltojen linjaus vaihtelee,0w20,0w30,0w40,5w30 ja 5w40 tyyppejä käyttävät!
Huoltojen linjaus vaihtelee,0w20,0w30,0w40,5w30 ja 5w40 tyyppejä käyttävät!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
5w-40 Teboil Diamond!
vm.2008 hiukkassuodattimella mikä öljy käy rek.lcz-320
VVT-i koneen ominainen öljynkulutus tipahti itsellä puoleen kun huoltomies vaihtoi öljylaatua muutama öljynvaihto takaperin 5W40 -> 5W50. Mobil1 öljyjä ollut aina.
Minkä ikäisestä Avensiksesta kyse? Ensimmäisen polven(ei VVTi) koneisiin kelpaa hyvin "tavallinen" 5w40, mutta nämä uudemmat tahtoisivat kalliimpia ACEA A5-luokan öljyjä.
Debolaaki on joskus kokkeiltu talavella. Talavella rolokattaa kuin raktor 2.0 benssi.
Merkkkihuollossa laitttavat tehtaan suosittelemaa laatua.
Eikö huolto/ohjekirjassa kerrota?
Miksi pitäsi kokeilla muuta kuin tehtaan suosittelemaa??
Seuraavax näyttäs tulevan Total Quartz 900 5W-40 öljyt, ilman kustannuksia.
Mulla ei oo tietoo millaset on öljyt, mutta kai noikin voitelee!
Iso firma pitäs olla ja ranskikset käyttää kyseisiä tuotteita.
Ihan on huippuöljy, mutta tuo 5w40 on luokituksiltaan väärää tavaraa VVTi-koneeseen.
Mkä sen sitte pitäs olla?
Mulla on ollu 5W-40, 0W-40, 5W-50 öljyjä koneessa eri valmistajilta (Teboil, Mobil, Castrol). Enkä oo huomannu eroja kylmällä tai lämpösellä ilmalla enkä huomannu et mikään öljy ois mittatikussa vähentyny 10-13tkm aikana.
Tällä palstalla monestikin tullut esille, että VVTi koneeseen ykkös suositus on ACEA A5-luokan öljy.
0w-40 paras vaihtoehto sanoi Toyota huolto-päällikkö.
Mistähän olet saanut päähäsi tuon olettamuksen?
ACEA A5-luokitusta EI mainita missään Toyotan kirjoissa!
"ENERGY CONSERVING", siinä se.
Etkö vieläkään tajua että "energy conserving" on API-SL luokituksen määritys
eikä liity ACEA-luokituksiin mitenkään!
Et tunnu tietävän asioista. Energy conserving-öljyt kun sattuu olemaan niitä lirumpia ACEA A5-luokituksen öljyjä.
Käyppä lukemassa vaikka tuolta:
http://www.fintoys.net/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1162634148
Siellä kun kirjoittelee asioista oikeastikin tietäviä henkilöitä.
Ok,eli käytämme Mobil 0w-40 öljyjä!
Ohjekirja sivu 304
Öljynlaatu:
Bensiinimoottorit
API SH moniasteöljy tai "Energy Conserving II" tai SJ,
"Energy Conserving" moniasteöljy tai ILSAC moniasteöljy.
Mobil 1 New Life 0W-40 meets or exceeds the following industry specifications:
API SM/SL/SJ/CF
ACEA A3/B3, A3/B4
Nissan
Mobil 1 Peak Life 5W-50 meets or exceeds the requirements of:
API SM/SL/SJ/CF
ACEA A3/B3, A3/B4
Teboil Diamond SAE 5W-40 API: SM, SL/CF; ACEA A3/B3/B4, C3; BMW Longlife Oil -04; MB 229.31;
Porsche; VW 502.00 ja 505.00
Ihan sama vaikka sinne koneeseen, niinkuin kuset housuihisikin.
Lainaus sieltä fintoysin sivuilta:
"ENERGY CONSERVING = ACEA A1 tai A5
Onko se nyt tosiaan noin vaikeaa katsoa purkin kyljestä .
PS: A1/A5 ei edes voi olla jotain-W40 koska se ei enää olisi ohutta polttoaineensäästö-öljyä. Katsopa ohjekirjaa niin viskositeettisuositus on 0W30 tai 5W30.
Merkkiliikkeitten (ei maahantuojan) käyttämät öljyt ovat jotain ihan muuta kuin tehtaan suositus, nissä ratkaisee se mitä säiliöissä löytyy. Joka taas on siitä kiinni keneltä saadaan parhaat katteet & kaupanpäälliset.
Mobilin kanssa olen keskustellut tuosta heidän suosituksestaan VVTi-mottoreihin (Enenergy Conserving) ja myönsivät että taulukoissa on vanhaa tietoa joka ei ole oikeaa. Samoin ESP-öljylle annetaan eri tiedot teknisessä luettelossa ja purkin päällä! "
Kiitos tiedosta,käyn huomenna ostamassa Mobil1 0w-40 öljyä ja laitan tuohon Avensikseen (2009 2.0 valvematic)
Mobil1 RF 5w50 olisi paljon fiksumpi valinta.
Se nyt on aivan sama mitä tuollaiseen surkeaan riisikippoon laittaa. Suosittelisin halvinta mahdollista 10w30:stä.
Ei se rottelo premium öljyillä paremmaksi muutu.
Näköjään laittavat 5-30 ESP öljyä
Laitetaan nyt vaikkakin vanhahko viestiketju mut omaani Avensis- 05 2,0 vvti D4 aj.150,000 nyt vaihdoin öljyt Mobil ESP ja 30,000km meni noilla öljyillä ja kulutus tikusta katsottuna noin 0,5l.Ja samat oilit meni koneeseen toimii hyvin nuo öljyt tossa koneessa.
Vanhaan moottoriin eivät päde enää mitkään suositukset. Öljy on valittava sillä perusteella, että öljynpaineet ovat kunnossa talvellakin.
Saksasta saa tilattua edullisesti huippu öljyjä!
-avensiKISSAA ei meillä ole, mutta Pirre, Kalle ja Hessu löytyy. -heille annan siinä tapauksessa ruokaöljyä, jos ruuansulatuksessa on ongelmia.
-omaan Avensis 2.0TD -98 käytän Mobil DELVAC 5W-40 diesel-moottoriöljyä.
SUMMARUM:
-se on kovasti KOHTEESTA kiinni, mitä öljyjä käytetään, tai vuosikymmeneltä auto kotoisin, tai mikä moottori siinä on, tai kuin paljon sillä on ajettu!
Tebolan Golda meiriä.