katsotaas jos täältä löytyisi minun koirani sisaruksia.
elikkä, hankin 2009 vuonna lempäälästä pennun, pirjo nimiseltä naiselta.emä rekattu,isä ei. (käyttölinjaa molemmat)
pentueeseen syntyi 6 pentua. 1n 5u.
ovat syntyneet 17.12.2009
jos jollain on sisarus/sisaruksia tästä pentueesta niin voisiko ilmoittaa tänne :)
olisi mukavaa kuulla muistakin, että miten olette pärjäilleet jne.
mukavaa syksyä kaikille spk harrastajille!!
elikkä, hankin 2009 vuonna lempäälästä pennun, pirjo nimiseltä naiselta.emä rekattu,isä ei. (käyttölinjaa molemmat)
pentueeseen syntyi 6 pentua. 1n 5u.
ovat syntyneet 17.12.2009
jos jollain on sisarus/sisaruksia tästä pentueesta niin voisiko ilmoittaa tänne :)
olisi mukavaa kuulla muistakin, että miten olette pärjäilleet jne.
mukavaa syksyä kaikille spk harrastajille!!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Heh heh vai Pirjolta ostit heh heh heh. Sait sitten aidon sekarotuisen Sussarin. Onneksi olkoon sillä on veljiä ja siskoja pilvin pimein.
ihan puhdas kyllä on tuo pirjolta tullut pentuni.
oma urokseni kun oli isänä ja näin äidin paperit tms. ja muutenkin ollut tekemisissä kyseisen henkilön kanssa.
tiedän että tuon pentueen jälkeen pinjalle(emälle) on ainakin yksi pentue tullut eri isästä tosin.ja tämä emä on rekisteröity, joten puhdas on.
olisi kiva kuulla muista sisaruksista että miten ovat pärjäilleet tms. ja kuviakin olisi mahtavaa nähdä ja vertailla sitten tähän omaan jättiläiseeni joka on tästä kyseisestä vuoden 2009 pentueesta.
ja snautserhauhau:tiedän myös että pirjon valkkarilla on teetetty spk:kanssa pentuja, lienet tarkoittanut siis tällä yhdistelmällä niitä sekarotuisia?
onnenkengätnevainon: Miten sun pentus voi olla 100% puhdas,jos emä on rekisterissä,mutta isä ei??Sun koiras on sekarotuinen,halusit sitä tai et.
Koira ei muutu sekarotuiseksi jos sitä ei rekisteröi ;) se vaan on paperiton
sekarotuinen tarkoittaa eri rotujen yhdistelmää
Saisitko mahdollisesti Pirjolta omistajien yhteystietoja. Hän varmasti vastuullisena kasvattajana on edelleen yhteydessä kasvattiensa omistajiin.
voi näitä aikoja: Kyllä se paperiton rinnastetaan sekarotuiseen.Vai milläs todistat koiran olevan 100% puhdasrotuinen,jos sillä ei ole rekisteritodistusta??Se,että koira näyttää puhtaalta,ei ole tae siitä,että se on 100% puhdas,jos ei ole rekisteripapereita.Ja ei riitä,että toisella vanhemmalla on paperit.Sekään kun ei takaa sitä,että kyseessä olis 100% puhdasrotuinen koira.Olen nähnyt yhden koiran,joka näytti sakemannilta,mutta ei ollutkaan,vaan siinä oli myös valkoistapaimenkoiraa.
isä on ulkomailta tuotu ja tällä on siis paperit mutta suomessa näillä papereilla ei pääse mm.kisaamaan tms.
ja siksi pentuetta ei voitu rekisteroidä.
eli puhtaita ovat.
jasajajajajds: No eipä lue aloituksessa et isällä on ulkomaalaiset paperit.Aloituksessa lukee et emä on rekattu,isä ei.
Mielenkiintoinen väittämä, että ulkomaisilla papereilla ei voi kisata..export pedigreellä voi, ja jos koira on ulkomaan rekisterissä, sille saa tuon paperin, ja kun on export pedigree, voi koiran rekata suomeenkin..
Eli, jos sinulla on virallinen rek.tod ulkomailta, saat myös muut paperit...