Ensi kesäksi olisi tarkoitus ajaa A-kortti ja hankkia jostain käytetty custom, todennäköisesti Honda VT . Kannattaisiko ostaa 600 cm2 vai suurempi, kuten 750 cm2? Pituutta itellä löytyy 184cm, joten onko kuussatanen miten paljon pienempi? Liikenne- ja kaskovakuutuksen hinta taitaa olla molemmissa suunnilleen sama?
Millasia asioita tulisi pyörän valinnassa ottaa huomioon? Ajokilometrit varmaan miel alle 40 tonnia? Onko joissain vuosimalleissa enemmän vikoja, kuin toisissa? Budjetti on siinä 2500-4000e. Onko merkitystä, että onko ketju- tai kardaanivetoinen? Vaikuttaako huoltokuluihin?
Customia ensi kesäksi aloittelijalle.. Honda VT, mielipiteitä?
7
575
Vastaukset
- eteläpohojalaanen
En tiä oikeen nuota ajokorttinumeroota.
Mun poika justihin ajoo moottoripyöräkortin ja sitte huomattihin jotta mun honda vt 600 oli neliä kilowattia liika isoo sen kortille.
kw sais olla 25 ja hondas niitä on 29.
Vissihin niihin saa jostaki jotaki kuristus sarioja jolla saa pyörän sellaasehen kuntohon jotta uus kortti riittää.
En oo viä ottanu selevää kuinka se tapahtuu. Osaaskohan kukaa tää selevittää.
moon itte 181 pitkä ja se kuussatanen on vähä pieni kooltansa muuta hyvin sillä on päriätty.
Kuutioota en yhtää kaipaa lisää.
Huoletoon pyörä on ollu-koskaa en vaihda toisehen. - Hommaa suoraan
VT1100:nen.
Kokoisellesi tyypille hyvä; tehoa ja vääntöä riittämiin; ei kuitenkaan ole sellainen tykki kuin luullaan ja on 600:sta ja 750:stä selvästi vääntävämpi jne.
Se on myös nestejäähdytteinen ja kardaanivetoinen. Nyt kun kesät ovat olleet varsin helteiset, on nestejäähdytteinen ilman muuta paras ja jos menet Eurooppaan kesällä, on se ehdoton.
Kardaani ei aiheuta paljoakaan kuluja muuten kuin öljynvaihtojen vuoksi; muuten se on huoleton.
Kilometrien määrä ei juurikaan vaikuta 1100:een.- Niin, niin...
vaan saapiko sitä VT 1100:aa 25kW:n papereilla?
- Jouko_
Miten kulutus menee noissa 600, 750 ja 1100 malleissa suunnilleen? Onko liikennevakuutuksissa kaskohinnoissa millaset erot? Onkohan tuo 1100 aloittelijalle liian suuri peli?
- eteläpohojalaanen
kuus-satasella kulutus3,5-3,7litraa satasella.
Sen verran on tullu kaikelaasilla vehkehillä ajeltua jottei tartte enää ruveta prääsäämähän.Nopeusrajootuksien mukahan ajelen ja nautiskelen.
Nuoremmat sonnimullikat ne prääsää tua maantiellä.
Ei tartte ihimetellä kun katteloo tua tiellä näitä kaahaajia jotta moni kuoloo siihen päättömähän kaahaamisehen.
Meni vähä asia vierestä mutta totta joka sana. - Ei ole
On aina muistettava ettei pyörä tapa, vaan kuski. Maltti on valttia. Onhan moni kuollut piikin vehkeelläkin, joten.....
- naiskuski
Itsellä 25 kuristettu VT600. Näin ensimmäiseksi kaudeksi riittävän tehokas ja kiihtyvä ja varmasti ajan sillä vielä ensi kaudenkin. Pari kertaa tuli viime kesän aikana mieleen että voisi tuota kiihtyvyyttä olla enemmänkin, kummassakin tilanteessa oli kyseessa rekan ohitus 100km nopeusrajoitus alueella.
Pyörää kokeilleet enemmän ajokokemysta omaavat tuttavamiehet ovat sitä poikkeuksetta kehuneet yyllättävän pirteäksi, vakaaksi ja mukavaksi ajettavaksi. Itsekkin olen huomannut ettei hidasajo ole minulle missään vaiheessa tällä pyörällä tuottanut vaikeuksia ja monesti letkassa ajon jälkeen ovat kaverit valitelleet huooa asfalltia ja minä en ole huomannut mitään ongelmaa tienpinnassa. Seuraava pyöränikin tulee olemaan honda, ehkä hieman isommalla koneella ja tankilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö27810149K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2215838Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1705346PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *824979Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot153276Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe52642- 2122519
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.152367Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3792155- 282154