Mitä tykkäätte ko. Kaukalosta? Meillä on 2 kk ikäinen tyttö, joka alkaa vasta nyt joten kuten viihtymään kyseisessä kaukalossa. Mielestäni istuma-asento on jotenkin kummallinen lisätyynyn kanssa. Sitten jos tyynyn ottaa pois, niin asento on mielestäni vielä noin pienelle liian istuva.
Vastaukset 6
- meillä näin
Meillä ei alussa ollut ongelmia kun vielä nukuttiin paljon päivällä. Ongelmia tuli siinä muutaman kuukauden iässä kun autosta ei nähnyt ulos.
Jos oli esim. nenä tukossa niin siinä olo helpotti kun pystyi olemaan pystymmässä asennossa. Tosin kovin kauaa ei kannattaisi olla siinä, koska se ei selälle ole kovin hyvä. Meillä on ko kaukalo ja vauva nyt 6½kk. Ollaan oltu ihan tyytyväisiä, tosin meillä on pikkutirriäinen, eli jos olisi pulleampi pienokainen niin saattaisi tuntua vähän ahtaalta. Kuuma miedänkin pienelle siinä tulee, mutta toisaalta turvallisuuden puolesta ei varmasti ole hyvä jos kaukalo on kovin avara.
Otettiin se korotuspala pois noin 4kk iässä ja niskatuki noin 5½kk iässä muistaakseni.- Äityliini...
Juu en tiedä, kokeilimme istuttaa tyttöä kaverin vauvan britaxin kaukalossa ja tuntui heti viihtyvän paremmin. Tuossa omassa kaukalossa kun tuntuu että huuto alkaa heti. Otin jo niskatuen pois, koska luin ohjekirjasta, että jos vyöt ovat ylimmässä asennossa niin niskatukea ei saa käyttää. Lisätyyny on vielä pepun alla. Onko teidän vauvoilla leuka kiinni rintakehässä kaukalossa istuessa?
- Hyvät
Meillä kaksospojilla ollut käytössä ja ollaan oltu tosi tyytyväisiä. Molemmat viihtyneet hyvin alusta saakka. Alla oleva tyyny kannattaa ottaa ennen pois, kuin nostaa vöitä ylemmäs. Silloin asento pysyy parempana. Tosi hyvät ja helpot käyttää
- Äityliini...
Eli siis missä iässä tuon lisätyynyn voisi ottaa pois? Tyttö alkaa olemaan kohta 3 kk, mutta en ole vielä uskaltanut ottaa sitä pois kun tuntuu, että asento on vieläkin liian istuva noin pienelle.
- Erinomainen Pebble
Huippuhyvä! Me tykättiin tosi paljon pebble kaukalosta. Nimenomaan lisätyyny paransi vastasyntyneen asentoa. Plussaa kaukalolle myös sen "pitkäkestoisuudesta", meillä mentiin yli 1-vuotiaaksi. Meillä oli kaukalo isofix- kiinnityksellä. Merkkivalot ja -ääni on älyttömän hyvä, jotta varmistuu kaukalon oikeasta asennuksesta. Isofix- alustan kanssa oli hienoa myös se, että sai käännettyä pystympään ja vaakatasompaan asentoon sen mukaan, oliko lapsi hereillä vai nukkuiko. Suosittelen lämpimästi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3791530Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä2569832 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk78860Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma28825- 54803
- 40789
Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa70729- 57722
- 65716
- 59715