Mitä tykkäätte ko. Kaukalosta? Meillä on 2 kk ikäinen tyttö, joka alkaa vasta nyt joten kuten viihtymään kyseisessä kaukalossa. Mielestäni istuma-asento on jotenkin kummallinen lisätyynyn kanssa. Sitten jos tyynyn ottaa pois, niin asento on mielestäni vielä noin pienelle liian istuva.
Maxi-cosi pebble turvakaukalo
6
3625
Vastaukset
- meillä näin
Meillä ei alussa ollut ongelmia kun vielä nukuttiin paljon päivällä. Ongelmia tuli siinä muutaman kuukauden iässä kun autosta ei nähnyt ulos.
Jos oli esim. nenä tukossa niin siinä olo helpotti kun pystyi olemaan pystymmässä asennossa. Tosin kovin kauaa ei kannattaisi olla siinä, koska se ei selälle ole kovin hyvä. Meillä on ko kaukalo ja vauva nyt 6½kk. Ollaan oltu ihan tyytyväisiä, tosin meillä on pikkutirriäinen, eli jos olisi pulleampi pienokainen niin saattaisi tuntua vähän ahtaalta. Kuuma miedänkin pienelle siinä tulee, mutta toisaalta turvallisuuden puolesta ei varmasti ole hyvä jos kaukalo on kovin avara.
Otettiin se korotuspala pois noin 4kk iässä ja niskatuki noin 5½kk iässä muistaakseni.- Äityliini...
Juu en tiedä, kokeilimme istuttaa tyttöä kaverin vauvan britaxin kaukalossa ja tuntui heti viihtyvän paremmin. Tuossa omassa kaukalossa kun tuntuu että huuto alkaa heti. Otin jo niskatuen pois, koska luin ohjekirjasta, että jos vyöt ovat ylimmässä asennossa niin niskatukea ei saa käyttää. Lisätyyny on vielä pepun alla. Onko teidän vauvoilla leuka kiinni rintakehässä kaukalossa istuessa?
- Hyvät
Meillä kaksospojilla ollut käytössä ja ollaan oltu tosi tyytyväisiä. Molemmat viihtyneet hyvin alusta saakka. Alla oleva tyyny kannattaa ottaa ennen pois, kuin nostaa vöitä ylemmäs. Silloin asento pysyy parempana. Tosi hyvät ja helpot käyttää
- Äityliini...
Eli siis missä iässä tuon lisätyynyn voisi ottaa pois? Tyttö alkaa olemaan kohta 3 kk, mutta en ole vielä uskaltanut ottaa sitä pois kun tuntuu, että asento on vieläkin liian istuva noin pienelle.
- Erinomainen Pebble
Huippuhyvä! Me tykättiin tosi paljon pebble kaukalosta. Nimenomaan lisätyyny paransi vastasyntyneen asentoa. Plussaa kaukalolle myös sen "pitkäkestoisuudesta", meillä mentiin yli 1-vuotiaaksi. Meillä oli kaukalo isofix- kiinnityksellä. Merkkivalot ja -ääni on älyttömän hyvä, jotta varmistuu kaukalon oikeasta asennuksesta. Isofix- alustan kanssa oli hienoa myös se, että sai käännettyä pystympään ja vaakatasompaan asentoon sen mukaan, oliko lapsi hereillä vai nukkuiko. Suosittelen lämpimästi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678