Mitkä kaikki kiintolevyt sopivat sellaiseen leveään liittimeen?
Löytyykö sitten leveäliittimisestä koneesta liitintä myös kapealiittimiselle kiintolevylle tai leveäliittimisessä koneessa liitintä myös kapealle?
Sata ide pata ..
4
248
Vastaukset
Leveä nauhakaapeli = IDE ("PATA")
kapea kaapeli = SATA
Aikoinaan, SATA:n alkuaikoina oli kiintolevyjä joissa molemmat liitännät myös käyttöjännitteelle, eipä kai enää missään. IDE on kuollut.
Ei vanhaan emoon, jossa vain IDE-liittimet, kannata väkisin ostaa IDE-levyä, ostaa joko IDE => SATA -adapterin tai sitten jonkun kympin hintaisen PCI-väylään liitettävän SATA-kortin, johon voi liittää useampia SATA-levyjä.- 1912
Kirjoitat asiaa. Nykyään on vaikea löytääkään isoja PATA-levyjä (500 tai 750 GB), Jos löytääkin, niin ne ovat ovat paljon kalliimpia kuin vastaavat SATA-levyt. SATA-levyjä 2 TB saa nyt jo noin 70 euroon.
PATA-SATA sovittimet ovat tosiaan halpoja. Itse ostin pari kappaletta Dealextremestä vuosi sitten vähän yli 4 dollaria/ kappale postikuluineen vuosi sitten. Hyvin ovat toimineet. Toinen on digiboksissa ja toinen vanhemmassa PC:ssä.
En ole tutkinut, onko nykyisissä emolevyissä edes PATA-liitäntää ollenkaan. Omassa yli 4 vuotta vanhassa emolevyssä on yksi PATA-liitin, muut ovat SATAa. PATA-liitin on ollut tyhjänä alusta alkaen, koska DVD-asemakin on SATA:ssa. 1912 kirjoitti:
Kirjoitat asiaa. Nykyään on vaikea löytääkään isoja PATA-levyjä (500 tai 750 GB), Jos löytääkin, niin ne ovat ovat paljon kalliimpia kuin vastaavat SATA-levyt. SATA-levyjä 2 TB saa nyt jo noin 70 euroon.
PATA-SATA sovittimet ovat tosiaan halpoja. Itse ostin pari kappaletta Dealextremestä vuosi sitten vähän yli 4 dollaria/ kappale postikuluineen vuosi sitten. Hyvin ovat toimineet. Toinen on digiboksissa ja toinen vanhemmassa PC:ssä.
En ole tutkinut, onko nykyisissä emolevyissä edes PATA-liitäntää ollenkaan. Omassa yli 4 vuotta vanhassa emolevyssä on yksi PATA-liitin, muut ovat SATAa. PATA-liitin on ollut tyhjänä alusta alkaen, koska DVD-asemakin on SATA:ssa.»En ole tutkinut, onko nykyisissä emolevyissä edes PATA-liitäntää ollenkaan.»
Aika on tosiaan jo jättänyt IDE-liitännästä. Omassa Sandy-emossani (Asus P8P67 Deluxe) ei ainakaan ole enää IDEä, kuten ei myöskään korppuliitäntää (no tuliko korputtomuus jollekin yllärinä). Kumpaakaan en myöskään kaipaa, vaan mulle riittää sata3, usb3, firewire ja bluetooth -liittimet.Töppönen kirjoitti:
»En ole tutkinut, onko nykyisissä emolevyissä edes PATA-liitäntää ollenkaan.»
Aika on tosiaan jo jättänyt IDE-liitännästä. Omassa Sandy-emossani (Asus P8P67 Deluxe) ei ainakaan ole enää IDEä, kuten ei myöskään korppuliitäntää (no tuliko korputtomuus jollekin yllärinä). Kumpaakaan en myöskään kaipaa, vaan mulle riittää sata3, usb3, firewire ja bluetooth -liittimet.No niin, eihän tuossa mitään bluetoothLIITINTÄ tietenkään ole. vittu että oon taas tyhmä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst449298- 2234433
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1543880Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1453341PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija373119Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58272141Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i201810Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.621706Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi251435Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk321389