Kielimatkalle Kaliforniaan

Kalifornia<3

... joo ja mahdollisesti L.A:n. Lähtisin kaverini kanssa kielimatkalle sinne joskus kesällä 2013. Mahdollisesti EF:n kautta.... koska se on halvempi.
Olen myös katsonut STS:n , mutta siellä se on ainakin 1000 euroa enemmän. Mutta EF:llä on jotain lisämaksuja joistain erillisistä reissuista, esimerkiksi Disney Landiin, mutta STS:llä pääsee mm. sinnekin "ilmaiseksi" (eli sisältyy hintaan).

Millaisia isäntäperheitä siellä losissa on? Onko ne suositeltavia. KOKEMUKSIA?

Onko joku tiestä ollut kaliforniassa kielimatkalla? Kiva jos kerrotte kokemuksianne, kun ei tuolla EF:n sivulla (tai STS:llä) niitä löydy paljoa. :---)

6

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalifornia<3

      up

    • tyttö

      Muakin kiinnostaa. Mutta mä oon todennäköisesti menossa L.A:han kun oon 17 vuotta eli 2014 kesällä.

    • juupajuuhh

      Itekkin aion lähteä 2013... :)

    • californiandreamer

      minäkin lähdössä Losiin 2013 bestiksen kans, EF:n kautta ja varaukset tehtii viime viikolla(: Infotilaisuudessa ainaki vaikutti et paikka ois tosi hyvä, ja siis mun käsityksen mukaan nää Amerikan kielimatkat on EF:llä paljon parempitasosia kun muiden maiden, et järjestelyt siinä kohteessa jotenkin erilaisii. Ja lisäks siellä ei makseta isäntäperheille mitään, toisin ku esim. Maltalla. Eli siellä ainakin voi luottaa siihen, että perheet on mukana omasta tahdosta. Ja se kuka sen tilaisuuden piti oli itse ollut kaksi kertaa kielimatkalla EF:n kautta, Maltalla ja Briteissä ja oli tosi tyytyväinen ja näiden matkojen seurauksen halunnut sitten myös työskennellä EF:llä, ensin oli ollut liiderinä ja nykyään täällä Suomen EF-toimistolla. Niin ja kandee tilata se EF:n katalogi, siellä lukee että mitkä on kohteessa varattavia eli ei sisälly hintaan, maksaa esim. Disneyland 50-90e ja vklmatkat 150e yms, en nyt tarkalleen muista kun joku noita joskus kertoili mulle. Mutta Amerikassa ei yleensä pääse samaan hostperheeseen kaverin kanssa jos on kaverin kanssa lähdössä, mutta kaikki suomalaiset sijoitetaan kuulemma 70km etäisyydelle toisistaan ja kandee silti toivoa sitä että pääsis samaan perheeseen, voi olla mahdollista ja lisäksi sitten ne tietää että olette kavereita ja sijoittaa teidät niin lähelle kuin pystyy. Ja nämä EF:n työntekijän tietoja eli pitäis olla luotettavia, noi lisäaktiviteettien hinnat oon kuullu matkalla olleilta.

    • en tiedä?

      Mikä on kielimatka?
      Mikä on EF?
      Ite tahtoisin lähteä kans LA:han, mutta en tiedä, miten onnistuu.-...

    • -96

      mäkin oon ehkä menossa ensi vuonna (2013) kileimtakalle kaliforniaan jos vaan saan vähä itekki rahaa kerättyy(: mut en vaan oikeen tiedä siitä paljon mitään. ja ku oon menos muutenki varmaan yksin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3139
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3037
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2902
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2574
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      43
      2078
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      60
      1657
    7. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1629
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1625
    9. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      24
      1610
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1556
    Aihe