Kielimatkalle Kaliforniaan

Kalifornia<3

... joo ja mahdollisesti L.A:n. Lähtisin kaverini kanssa kielimatkalle sinne joskus kesällä 2013. Mahdollisesti EF:n kautta.... koska se on halvempi.
Olen myös katsonut STS:n , mutta siellä se on ainakin 1000 euroa enemmän. Mutta EF:llä on jotain lisämaksuja joistain erillisistä reissuista, esimerkiksi Disney Landiin, mutta STS:llä pääsee mm. sinnekin "ilmaiseksi" (eli sisältyy hintaan).

Millaisia isäntäperheitä siellä losissa on? Onko ne suositeltavia. KOKEMUKSIA?

Onko joku tiestä ollut kaliforniassa kielimatkalla? Kiva jos kerrotte kokemuksianne, kun ei tuolla EF:n sivulla (tai STS:llä) niitä löydy paljoa. :---)

6

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalifornia<3

      up

    • tyttö

      Muakin kiinnostaa. Mutta mä oon todennäköisesti menossa L.A:han kun oon 17 vuotta eli 2014 kesällä.

    • juupajuuhh

      Itekkin aion lähteä 2013... :)

    • californiandreamer

      minäkin lähdössä Losiin 2013 bestiksen kans, EF:n kautta ja varaukset tehtii viime viikolla(: Infotilaisuudessa ainaki vaikutti et paikka ois tosi hyvä, ja siis mun käsityksen mukaan nää Amerikan kielimatkat on EF:llä paljon parempitasosia kun muiden maiden, et järjestelyt siinä kohteessa jotenkin erilaisii. Ja lisäks siellä ei makseta isäntäperheille mitään, toisin ku esim. Maltalla. Eli siellä ainakin voi luottaa siihen, että perheet on mukana omasta tahdosta. Ja se kuka sen tilaisuuden piti oli itse ollut kaksi kertaa kielimatkalla EF:n kautta, Maltalla ja Briteissä ja oli tosi tyytyväinen ja näiden matkojen seurauksen halunnut sitten myös työskennellä EF:llä, ensin oli ollut liiderinä ja nykyään täällä Suomen EF-toimistolla. Niin ja kandee tilata se EF:n katalogi, siellä lukee että mitkä on kohteessa varattavia eli ei sisälly hintaan, maksaa esim. Disneyland 50-90e ja vklmatkat 150e yms, en nyt tarkalleen muista kun joku noita joskus kertoili mulle. Mutta Amerikassa ei yleensä pääse samaan hostperheeseen kaverin kanssa jos on kaverin kanssa lähdössä, mutta kaikki suomalaiset sijoitetaan kuulemma 70km etäisyydelle toisistaan ja kandee silti toivoa sitä että pääsis samaan perheeseen, voi olla mahdollista ja lisäksi sitten ne tietää että olette kavereita ja sijoittaa teidät niin lähelle kuin pystyy. Ja nämä EF:n työntekijän tietoja eli pitäis olla luotettavia, noi lisäaktiviteettien hinnat oon kuullu matkalla olleilta.

    • en tiedä?

      Mikä on kielimatka?
      Mikä on EF?
      Ite tahtoisin lähteä kans LA:han, mutta en tiedä, miten onnistuu.-...

    • -96

      mäkin oon ehkä menossa ensi vuonna (2013) kileimtakalle kaliforniaan jos vaan saan vähä itekki rahaa kerättyy(: mut en vaan oikeen tiedä siitä paljon mitään. ja ku oon menos muutenki varmaan yksin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      178
      11618
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8164
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6086
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      168
      5037
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      30
      4803
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      40
      4411
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      107
      4313
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      107
      3717
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3300
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1801
    Aihe