OPINTOJEN YM. RAHOITUS ENGLANNISSA

OON LAHOS LONTOOSEEN OPISKELEMAAN, ONKO VINKKEJA TAI NEUVOJA SIITA KUINKA PALJON RAHAA SUURIN PIIRTEIN MENEE KUUSSA? TIETTY NIIN PALJON KU SITA KULUTTAA ;O) MUTTA KIRJOIHIN YM.

MISTA VOI HAKEA APURAHOJA TAI STIPENDEJA? OON KATELLU NETISTA MUTTA TUNTUU ET PITAIS OLLA JOKU PERUSTUTKINTO TAI SITTEN KIRJOITTAA VAITOSKIRJAA.. ELI OLEN IHAN LUKIO-POHJALTA LIIKKEELLA TASSA.

MITEN ELAA KELAN TUILLA JA OPINTOLAINALLA? ENTA SAAKO OPISKELUUN STIPENDEJA ULKOMAILTA?

KAIKKI TIETO TOSI TERVETULLUTTA!!
3658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuota, kä katsomassa esim. sivut.
-www.britishcouncil.fi
-www.isory.cjb.net (ja sieltä tietopaketti)
-www.push.co.uk/studentlife/money/spending.html
..noista löytyy suuntaa antavia lukuja kuukausittaisiin menoihin. Kanattaa huomata se, että Lontoossa opiskellessa rahaa kuluu äärimmäisen paljon enemmän kun missään muualla Englannissa.
-Kirjojen hinta riippuu paljon siitä mitä lähtdet opiskelemaan. Usein yliopistoilla on käytettyjen kirjojen kauppoja kampuksilla ym. Niitä kannattaa hyödyntää.
-Stipendejä tosiaan jaetaan hyvin heikosti muille kun Postgraduate -tutkintoa suorittaville.
osoitteesta www.dfes.gov.uk löytyy tiedot siitä, kuinka lukukausimaksuihin voi saada tukea, mutta jos olet menossa vain vuodeksi tms. niin niistä ei ole sinule sitten hyötyä, koska se koskee vain koko tutkintoaan siellä suorittavia.
-Omasta yliopistosta saattaa lukuvuoden päätteeksi saada stipendejä. Esim koulumenestyksestä, harrastuneisuudesta johonkin lajiin, oppilaskuntajutuista ym.ym.ym. Ne ei kyllä useinkaan ole mitään yli £1000 summia.. ;)
-Jos kelalta ottaa opintolainan, sillä pitäisi pärjätä, mutta Lontoo on taas vähän eri juttu... Kannattaa säästää etukäteen tai mennä vaikka osa-aikatöihin..
Toivottavasti auttoi jotenkin.. :)

Äänestä
  • HIENO JUTTU; KAYN TSEKKAA NOI HETI!

    Äänestä

Lontoossa menee rahaa PALJON. Tuttavieni laskelmien keskiarvo antaa tuloksen £ 1000 per kuukausi. Tosin tuohon summaan kuuluu ravitseva ruokavalio, baarivierailut muutaman kerran kuussa seka lennot Suomeen jouluna ja paasiaisena. Summa ei kata lukukausimaksuja.
Halvemmallakin toki selviaa, mutta kylla ainakin £ 800/kuukausi on pakko varata.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sunshine kirjoitti:

OON LAHOS LONTOOSEEN OPISKELEMAAN, ONKO VINKKEJA TAI NEUVOJA SIITA KUINKA PALJON RAHAA SUURIN PIIRTEIN MENEE KUUSSA? TIETTY NIIN PALJON KU SITA KULUTTAA ;O) MUTTA KIRJOIHIN YM.

MISTA VOI HAKEA APURAHOJA TAI STIPENDEJA? OON KATELLU NETISTA MUTTA TUNTUU ET PITAIS OLLA JOKU PERUSTUTKINTO TAI SITTEN KIRJOITTAA VAITOSKIRJAA.. ELI OLEN IHAN LUKIO-POHJALTA LIIKKEELLA TASSA.

MITEN ELAA KELAN TUILLA JA OPINTOLAINALLA? ENTA SAAKO OPISKELUUN STIPENDEJA ULKOMAILTA?

KAIKKI TIETO TOSI TERVETULLUTTA!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu