Hiirelle uusi kaveri

Epätietoien

Meillä on kaksi tyttö hiirtä ja toinen elää tällä hetkellä viimeisiä päiviä. Tällä hetkellä mietityttää tuon toisen kohtalo. Pitäisikö se viedä samalla kertaa lääkäriin vai voiko hiirelle hommata uuden kaverin? Ettei tarvitsisi lopettaa molempia.

3

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Voit hyvin hankkia uusia hiiriä jos meinaat jatkaa harrastusta, mutta mieluummin sitten useampi ainakin jos nykyisesi on vanhempi ettei heti jää yksin. Totuttamisesta täällä:
      http://www.hiiret.fi/fin/lajit/?pg=1&sub=6

    • Kikkistuura

      Viimeisiä päiviä? Eli toisinsanoen sillä on jokin sairaus, jonka seurauksena se kuolee...Annat sen toisinsanoen kitua.

      Ja kyllä, naaraille aina kaveri mikäli jää yksin, koska ovat laumaeläimiä. Jos et itse halua ostaa sille kavereita, niin parempi antaa/myydä se eläkekotiin laumaan elämään.

      Niin ja aina kannattaa ostaa vähintään 3 naarasta, ne ovat henkeen ja vereen laumaeläimiä, eli elävät mielummin laumassa kuin pareittain. Toisekseen isommassa laumassa ei pääse käymään noin, että kun yksi kuolee niin toinen jää yksin ;)

      • Epätietoien

        Lääkärissä on hiiren kanssa käyty :(
        Kiitos hyvistä neuvoista :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1167
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      832
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe