Kannibalismi

Mitä mieltä kirkko on kannibalismista, syödään ihmisen lihaa ja hörpätään päälle ihmisen verta ?
Onko se tuomittavaa, vai pyhä rituaali ?

3

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Balttis

      Se on kirkon pyhintä ydinosaamista, muuttaa leipä ja viini: ruumiiksi ja vereksi, sekä pistellä siten syntynyt ruoka poskeensa alttarilla, eli kyseessä on siis läsänolevan ja todellisen Jeesuksen ruumiin popsimisesta suihinsa, sekä hänen alttairlle ruumiillistuneen verensä konkreettisesta hörppimisesta.

      Mutta kysessä on sellainen maaginen: "hokkus pokkus" temppu, ja tämän taikauskon ja sen pappien virkaan kytketty historian suurin taikatemppu, jos olisi heitä uskominen, - mutta miksi uskoisimme heitä, sillä tällaisesta taikuuden synnistä, ei Raamattu mitään opeta tai kerro.

      Älä anna pappien tyhjien petosten petää itseäsi. Kavahda sellaista.

    • FUCKIFUU

      Kirkko voisi myös vastata miksi hautaustoimessa ei ole vaihtoehtoa omaisen täyttämiseen ja esillelaittoon?

    • Balttis

      Opillisesti aidon ja väärän erot ovat tämän asian yheydessä niin "hämärretyt", etteivät edes näille ateriolle osollstuvan itse "tajua", mikä erottaa aidon Kristuksen ruumiin ja veren muistoaterian, sen vastineena antikrituksen kirkon kehittämästä maagisesta taikauskosta, ja sen sisältämästä kaikille avoimesta "riivaajien pöydästä". Juuri siitä on kyse messun yhtedessä, muka realipreesenssissä inkarnoituvan "toisenlaisen jeesuksen" syömisessä ja uudellleenuhraamisessa, itselleen: Hebr.6:6.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      100
      3447
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3127
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2624
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2413
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      84
      2386
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2086
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      40
      2066
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1690
    9. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1676
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      41
      1647
    Aihe