Ei paljon naurattaisi olla Focuksen omistaja, hinta tippuu kuin lehmänhäntä. Esim. Ford Focus 2.0 Trend 5d 152 tkm -00, hinta 9.900 €. Ja vielä autoliikkeessä (Vaihto , Kaivoksela). Vastaanlainen auto maksoi vuosi sitten vielä lähes tuplat! Mutta nythän sitä on köyhemmälläkin vara ajella Focuksella, hinta tullut nopeasti kohdalleen. Ja hyvä autohan se on, varsinkin ajo-ominaisuuksiltaan, ruostesuojaus vaan kannattaa tehdä ajoissa (niinkuin esim. Nissaniinkin) ja vetonivelten kumit pitää tiukasti kiinni (rasvanpuutteestahan ne nivelet särkyy). Outoa miten tuo ovien ruostuminen on noussut niin kohuksi, peltiähän se vaan on. Ei liene kohtuuttoman vaikeaa (korjata?) ruostesuojata ja maalata uudestaan, osaavalta AMMATTI-ihmiseltä. Ei mene kuin max. tonni ja varmasti kestää.
Fordin arvonalennus
Toyotisti
112644
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Naurata...helvetinmoinen arvonalennus ja kun vielä itse on joutunut maksumieheksi esim.vetonivelissä...kalliiksi on tämä opetus tullut.
Pasi hei, lakkaa jo kirjoittelemasta itseksesi. Eiköhän tuo sun asias oo jo tullu selväksi. Tai vaihda edes palstaa... Tuu vaikka meidän tojomiesten palstalle, katsotaan kuinka siellä käy keskustelujen.
Mites sua näin kiinnostaa fordpalsta?
Ainahan tänne uusia keskustelijoita tulee, joille mielelläni kerron kokemuksia fordista.
Sainhan edelliselle aloittamalla keskustelullani jopa lähelle 30000 lukijaa.
Ja ehkä en toyotaa osta...saa kaikki kauhulla odottaa mihin osastoon liityn seuraavaksi...toivotaan ettei tuleva automerkkini ole vaan yhtä surkee...osaan myös kehua jos siihen on aihetta.
Silloin ei enää jää aikaa roikkua muilla palstoilla!
Ennen fordia mulla oli kaks ooppelia...molemmilla ajoin n.100tkm eikä kummastakaan ole pahaa sanottavaa...kesti ovet ja ei ravistanu nivelet.
Opel on auto sentään verrattuna fordiin.
Oli viime vuonna 3kk opeli, sitten lähti. Meni jakopää ja samalla yläkerta paskaksi, hihna kesti n. 3tkm. Pari sataa kilometriä rempasta tippu venttiilli ja tietenkin meni solmulle, silloin lähti se meiltä heti.
Minua naurattaa oma tyhmyyteni kun vaihdoin Focuksesta Corollaan hyvän vaihtohyvityksen takia. Hyvitys -01 1,6 Wagonista 15600 puoli vuotta sitten uuteen Corollaan. Ja Focus oli parempi, paljon parempi ja miellyttävämpi laite.
Se oli suuntavakaa tuulessakin, pienempi kulutus, hyvä tuuletus ja ennenkaikkea ILMASTOINTI ( Corollan ilmastointi on lähinnä vitsi, niin tehoton se on )jarrut ei kiljuneet kuin Corollassa ja mainostettuja vikoja en omaani onnistunut saamaan.
Lisäksi tuo arvonalennus 1 1/2v aikana jäi muuten 2900 euroon. Nykyisen natisevan ja kiljuvajarruisen Corollan arvonalennus taitaa olla jo nyt enemmän. Ja mielipaha mikä noista jatkuvasti häiritsevistä pikkuharmeista kuten jatkuvasti narisevasta hanskalokeron kannesta koituu on vaikeasti mitattavissa.
Jos Corolla tuntuu 50tkm ajettuna vanhalta natisevalta 600tkm ajetulta taksi-Pösöltä ei kannata puhua laadusta vaan laaduttomuudesta. Seuraavassa vaihdossa Focus tai Golf ja taas kehtaa tunnustaa julkisestikin millä liikkuu.
Käypi kun voorti yhdistyi ton jaappanilaisen Mazdan kanssa????
Taitaa Mazdan viaton aikakausi olla muisto vain jos voortilta ottaa liikaa osia omaan automalliin mutta jos voorti ottaskin oppia japsiveljeltä miten autoja tehdään niin voortikkii voisi olla viaton.........20 vuoden kuluttua hehee hehhee
Jos silloinkaan on siinä voortin omistajilla taivaspaikka varma kun on saanu maanpäällisen helvetin läpi käydä.
jaa arvonalennus, no kuuleppas toinen kanta asiasta, mulla oli 2001vm 5-ov trend, ajettu 60.000km,lohko/sisäpistoke ja vetokoukku, kahet renkaat, kesäkumin aluvanteilla, ja nyt kuukausi sitten vaihdoin sen uuteen Farkkufocukseen, Ambienten limitediin 1.6 koneella, ilman lohko/sisäpistoketta ja vetokoukkua, mut alut on tässäkin kesäkumeilla, luistonesto, lämmitettävä tuulilasi, ajotietokone, maksoin 5 tonnia väliä, ja ei entinen autoni montaa päivää ehtinyt pölyttymään vaihtoautojen joukossa, kun jo oli mennyt kaupaksi...ja tuosta mun maksamasta välirahasta voit päätellä paljonko pyysivät mun entisestäni.
Että tässä sitä arvonmenetystä on roppakaupalla, vai mitä?
Suomea tolla summalla vaihto onnistui ?????Oliko vanhassa ilmastointi ?
Fordin myynti on tainnut romahtaa, kun kompensoivat noin paljon jo maahantuojan osalta myyntiä.