Espanjan ilmasto jouluna?

äiti-76...

Olemme koko perheen voimin lähdössä jouluksi Espanjan Fuengirolaan, oikeastaan mieheni yllytyksestä. Itse en olisi kovin innokas lähtemään jouluksi koskaan mihinkään, mutta minkäs mahtaa, kun mies sai lapsetkin jo innostumaan.

Millaiset säät ja lämpötilat Espanjassa on jouluna? Veden ja ilman lämpötila, sataako paljon vettä vai paistaako aurinko...? Lapsukaiset ovat aina halunneet mereen uimaan, ja olisi kiva, jos saisivat haaveensa toteutetuksi nyt.

Vastauksia kiitos! :)

4

744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiitos ei

      Netti on mutta ei osaa itse etsiä? Siellä on myös talvi ja lämmöt on 10-15 ja yöt todella kylmiä. Meressä uinnin voi unohtaa ja samoin lämmitetty uima-allas pitää olla jos aikoo jossain uida.
      Sateet myös hyvin yleisiä ja en ikinä voisi edes harkita sinne lähtöä joulukuussa....yhden joulun vietin Kanarialla jossa yleensä on melko hyvät kelit mutta paleltua sinnekkin meinasi. Matkat tuonne ovat halpoja jos saisin valita niin menisin mieluiten Suomen lappiin....sen tietää mitä siellä on.

    • zxer

      Kerran siellä olin joulukuussa ja oli kyllä aurinkoista mutta hellettä ei ollut,jotain suunnilleen 16-20.Merivesi suunnilleen 17 astetta joten yhtään ainoaa uimaria ei näkynyt mutta auringonottajia rannalla oli runsaasti

    • äiti-76...

      Ekalle vastaajalle, että ollaan sinne menossa vaan siksi siihen vuodenaikaan, että saadaan ilmanen majoitus, ja toisekseen, mikset voisi olla vähän myötämielisempi? Ei ole kiva lukea pelkkää negatiivistä tekstiä, miksei voi asioita ilmaista hienostuneemmin?

    • Malagan joulukuun maksimipäivälämpötila on runsaat 17 C, yön vastaava minimi yli 8 C. Sadevuorokausia on keskimäärin 8, sademäärä 88 mm. Supomessa sekä syyskuu että toukokuu ovat keskimäärin viileämpiä kuin joulukuu Malagalla, vain kolme kesäkuukautta ovat lämpimämpiä.

      On luonnollisesti tärkeää, että odotukset ovat oikeat. Joulun aikaan saattaa monin paikoin Espanjaa sataa lunta ja tuulii saattaa olla kylmää,mutta sää voi myös olla kaunista. Olen viettänyt yhden joulun Nerjassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      41
      7054
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3958
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      47
      3391
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2959
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2736
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2206
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2173
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2127
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2078
    Aihe