Tässä mietiskelen että haenko keväällä Tamkiin tietotekniikkaa opiskelemaan vai jotain muuta alaa. Eikös tietotekniikka-alalla ole työllistymistilanne todella huono tällä hetkellä? Koko ajan irtisanotaan porukkaa työpaikoista jne. Alotuspaikkojakin tamkista vähennettiin 30. Tämäkin varmaan kielii alan huonoista tulevaisuuden näkymistä. Eli kannattaako kyseistä alaa edes opiskella kun työtilanne on noin huono?
Tietotekniikka
jonne___
12445
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
"Eikös tietotekniikka-alalla ole työllistymistilanne todella huono tällä hetkellä?"
Ammattilaisia etsitään kissojen ja koirien kanssa, työllistyminen riippuu ammattitaidostasi.
Kun kyse on asiantuntijatehtävistä, ei voi syyttää suhdanteita.
Jos tietotekniikan koulutusta vähennetään, se kertoo juuri siitä että ei ole tulevaisuudessa niin kovaa tarvetta. Kyllä niitä silti koko ajan jonkin verran tarvitaan, ja jos koulutustakin vähennetään niin töitä varmaan saa sitten paremmin.
Tietotekniikka-alan sisälläkin riippuu, mihin olet erikoistunut, onko töitä. Ohjelmistotekniikan puolella on töitä, varsinkin ohjelmistokehittäjille ja testaajille, mutta tietoliikennetekniikassa ei ole töitä.
Ohjelmoijille on kyllä kysyntää joten sieltä kyllä töitä löytyy. Mutta esimerkiksi jonkun tietoverkkotekniikan insinöörin työllistyminen on varmaan aika heikkoa.
- Ohjelmistokehittäjäksi pääsee yleensä AMK:sta vain kurssin parhaat. Huipputyypit voivat jopa itse valita työpaikkansa ja vähän sanella ehtojakin. Useimmiten kehittäjät ovat dippainssejä.
- Ohjelmoijille on varmasti töitä myös jonkin verran tulevaisuudessa, mutta ei niin paljon. Esim. tällä hetkellä ei ole mo.fi-sivulla yhtään paikkaa auki ohjelmoijalle. Ohjelmoijaksi otetaan usein datanomi, eli miksi lukea inssiksi, jos haluaa ohjelmoijaksi.
- Testaajaksi ei välttämättä aina oteta insinööriä, koska varsinkin käytettävyystestaukseen saa paremmin sopivan koulutuksen yliopiston tietojenkäsittelytekniikan laitokselta. Insinööri on hyvä tekninen testaaja, joka osaa ehkä korjata myös. Useimmiten vaativampi kehittämistyö kuitenkin teetetään dippainsseillä.
- Projektipäälliköksikin insinööri voi päästä, jos työkokemusta on ensin kertynyt muista tehtävistä.
Jees. Hyviä pointteja^. Tosiaan mietiskelen että uhraanko ne ensimmäisen vaihtoehdon 5 pistettä tietotekniikkaan vai johonkin muuhun alaan. Olis ihan kiva työllistyäkin opintojen jälkeen. Pisterajatkin saattaa olla aika korkeet nyt tietotekniikkaan kun alotuspaikkoja vähennettiin 30. Tamkiin siis olen hakemassa. Kone ja tuotantotekniikkaan hakemista olen myös miettinyt.
mol.fi antaa kyllä "ohjelmoija" hakusanalla 19 paikkaa. Sovelluskehittäjä nimikkeellä löyty myös viisi lisäpaikkaa ja muillakin hakusanoilla löytyy varmasti ohjelmoijanpaikkoja.....
ja kolmasosa paikoista on pk-seudulla, suurin osa muista paikoista suurissa teknologiakaupungeissa kuten Tampere ja Oulu.
Ohjelmoijan 19 paikkaa tai sovelluskehittäjän 5 paikkaa on aika vähän, jos vertaa vaikka lääkäreihin, joille on avoinna 151 paikkaa. Hoitajien paikkoja on avoinna vielä paljon enemmän.
Erittäin asiallisia kommentteja tietotekniikasta.
Lääkäri hyvä heitto, mutta AMKK:ssa sitä ei tietääkseni opiskella.
60-luvun lähiöt ovat rapistumassa. Korjausrakentamiseen tarvitaan osaajia.
Materialistina sanon: katsopa tilastoja; missä ammateissa tienataan parhaiten. Valitse sieltä itsellesi sopiva ala!
Rakennusalalla on töitä, mutta raksainssit ovat insseistä kaikista ylityöllistettyjä eli kotia menee töitä väkisinkin ja ylityötuntia kertyy. Rakennusala on näistä teknisistä aloista vielä töitten saanilta hauskin. Eli jos et tunne ketään niin työnsaanti on aika hankalaa. Tokihan mollissa on joitakin paikkoja, mutta ne kuvastaa ehkä 30-40 prosenttia raksainssejen/mestareitten työpaikkoja loput jaetaan puskaradiossa.
Toisaalta ei koodarina yksin lähetä niin vaan yrittäjäksi kuin raksalla.
Kone ja tuotantotekniikan (TAMK) laitan ensimmäiseksi hakutoiveeksi. Tietotekniikkaan muuten ehkä hakisin mutta pisterajat todennäkösesti nousee huomattavasti sillä aloituspaikkoja vähennetään 30.
Tietotekniikka: http://noxyu.com/ (digikamerat, skannerit, muistikortit...)