Kehtaa maalaishysteerikkovanhemmat vielä vinkua koulukyyditysten perään, vaikka kunta tarjoaa karhukelloja, veronmaksajien rahoilla tietenkin. Ja kaikki turhan petopelon vuoksi. Karhuista ei ole mitään vaaraa. Fiksu ei tyhjää pelkää, vaikka kyllä muutamaa tollukkaa hyvinkin joutaisi karhu värän raapia, jotta oppisivat kunnioittamaan tuota mahtavaa petoeläintä.
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194699582526/artikkeli/kaupungin vastaus peto-ongelmaan ei koulukyyteja vaan karhukellot lapsille.html
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194699582526/artikkeli/kaupungin vastaus peto-ongelmaan ei koulukyyteja vaan karhukellot lapsille.html
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kerrankin olet kohtalaisen oikeassa. Karhu on tappanut vain kerran vuosisadan aikana ihmisen.
Mutta voisitko esittää asiasi edes jollain tapaa ihmseten tavalla. Jos puhut maalaishysteerikosta, olet sinä ilmiselvä kaupunkilaishysteerikko.
Oma kokemuksesi metsästä rajoittunee siihen, että sinulla on kannabisviljelmä läheisen puiston syrjäisessä laidassa. Varo, ettei siellä tule joku toinen narkkari sinua tollukkaa raapaisemaan.
Katsos, isännän on mukavampaa jatkaa aaumu-unia, kun taksi kyyditsee lapset kotiovelta kouluun. Emännänkään ei tarvitse kuluttaa hienoa autoaan, kun kaupunkien veronmaksajat kustantavat pirssin "susien ja karhujen" vuoksi....
Kaupunkilainen kyllä maksaa sen "maalaisen" taksikyydin. Nimittän kaupunkilainen voi sielunsa silmin nähdä karhun ja suden ahdistelevan maalla kouluun kiiruhtavaa lasta. Kyllähän lapen turvallisuudesta halutaan maksaa.
Tosin susianalyytikko on työtön, joten eihän se ole häneltä pois.