Meillä edessä IVF, jos ei tästä inssistä (2. yritys) tärppää (tehty perjantaina 14.10) . Kertokaa, millainen prosessi on edessä, lääkityksistä, mahd. kivuista, tuntemuksista, onnistumisista jne.
Kiitos jo etukäteen!
Kiitos jo etukäteen!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tässä yksi tarina. Selittämätön lapsettomuus, hoidot aloitettu vuosi sitten. 5 kiertoa Clomifenia, joihin kolmeen kertaan yhdistetty inseminaatio. Kaikki negatiivista. IVF keväällä. Hormoonien pistäminen jännitti kovin aluksi, osoittautui kuitenkin helpoksi, pistin itse kaikki. Munasolupunktiossa kipua tuntui jonkin verran, sain toimenpiteen aikana lisää kipulääkettä, kun valitin kipua. Saatiin 10 kpl hedelmöittyneitä munasoluja. 1 tuoresiirto. Loput pakkaseen. PAS siirtoja on tehty nyt 5kpl. Kaksi kertaa siirretty 2kpl alkioita kerralla. Kaikki alkiot oavt selviytyneet sulatuksesta, mutta raskaus ei ole alkanut. Tänään menossa viidennen pas:in pp (piinapäivä) 3. Fyysiset kivut ovat huomattavasti pienempiä, kuin henkiset. Psyykkisellä puolella hoidot ja epäonnistumiset ovat olleet todella rankkoja ja vaikuttavat koko elämään.
Voimia sinulle ja toivon todella, että nyt tärppää. Tiedän, että psyykkinen jaksaminen on kovilla vauvahaaveiden kanssa, olemme itsekin yrittäneet jo seitsemän vuotta selittämättömän lapsettomuuden diagnoosilla. Viisi vuotta sitten aloitimme hoitoprosessin, mutta jouduimme jättämään sen kesken mieheni sairauden vuoksi. Nyt aloitettu uudestaan ja uskallamme varovaisesti haaveilla tulevasta. Olen jaksanut kaikesta huolimatta ajatella positiivisesti ja saan valtavasti voimaa lasten ja nuorten kanssa työskentelystä, mihin voin purkaa hoivaviettiäni päivittäin. Olen myös onnellinen siitä, että mieheni on elossa ja voimme jakaa vauvahaaveilun yhdessä. Tunteet vaihtelevat ajoittain voimakkaastikin, mutta näin pitkän odottelun jälkeen on joutunut hyväksymään lapsettomuuden osaksi elämää.
Meillä on huomenna toinen inssi. Ollaan pistetty 9pv puregonia ja tänään on vuorossa pregnyl. Viimekäynnillä puhuttiin jo vähän koeputkihedelmöityshoidoista, mutta olen vähän huolissani siitä, riittävätkö meidän rahat siihen (olemme kumpikin vakityössä täysin tunnein) mutta silti. Emme ole mitään rikkaita ja tämänkertaisen inssin lääkkeisiin on mennyt tässä kuussa 260e käyntimaksut. Olisi mielenkiintoista tietää että onko tässä mitään saumaa edes jatkaa jos tämä inssikerta ei tuota toivottua tulosta ja meiltä kysytään että jatkammeko koeputkihedelmöityshoidoilla. Olemme kuulleet hurjia juttuja että niihin menee äkkiä kymppitonni rahaa, mutta en tiedä mihin on uskominen. Olisi todella ihanaa jos joku kokenut voisi vähän valaista myös näistä kustannuksista, että tietäisimme pitääkö elämääkin suurempi haaveemme heittää hukkaan sen takia, että rahat loppuvat kesken. :(
Yksityisellä meillä oli, IVF lääkärikäynnit, ultrat, labrat yms. n. 2000,00 lääkkeet n. 700,00. Hinnat kelakorvauksien jälkeen.
meillä yksityisellä maksoi noin 2500 lääkkeet. Ainakin meille tarjottiin vaihtoehtoa maksaa erissä jos näin haluamme. Ja jos klinikalta ei saa riittävän pieniä eriä niin ainahan voi pankista pyytää lainaa ja erät laittaa sen suuruisiksi kuin pystyy maksamaan. Varsinkin kun kummallakin on vaki työpaikat.