Amsterdam...

Heips!

Oltais lähössä Amsterdamiin elokuun ekaksi viikoksi. Onkos kellään vinkkejä/ideoita/kokemuksia mitä siellä voisi tehdä ja nähdä??
Onko jotain mitä tulisi välttää...??
Hotellia ei olla vielä varattu, ajateltiin varata netistä. Lennot on jo!
Vinkkejä halvemmista hotelleista, esim. vähän kauempana keskustasta, mutta hyvien kulkuyhteyksien päässä??
Kaikki tieto kiinnostaa... :)
4665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ainakin punaisten lyhtyjen alueen kulmilla majailee senverta tummaa kaveria myymässä huumeita, että olo tuntuu kovin epämiellyttävältä. Varokaa myös tungoksessa heppuja, jotka yrittävät tulla kysymään jotakin, hetken päästä voit olla saarrettu ja rahaton. Maalaisjärkevä varovaisuus poikaa yleensäkin suurissa kaupungeissa.
Coffee Shopit ei ole normaaleja kahviloita..varmaan tiesitkin.
Joen rannassa hiukan pois keskustasta on hyvä ja suuri 'uiva' Kiinalainen ravintola. Erotatte sen kyllä.
Pienellä vaivalla kaivelemalla netistä löydät kaiken tarvitsemasi tiedon Amsterdamin nähtävyyksistä/ravintoloista yms yms

Äänestä

Kuten varmaa tiesitkin, pyöriä on Amsterdamissa paljon. Itse vuokrasin kätevän kaupunkipyörän päiväksi (ei ollut edes kallis) siinä ehtii nähdä paljon kaupunkia yhdenkin päivän aikana..

Äänestä

Kun varaat hotellia, huomioi, että osa hotelleista on homo-hotelleja. Tuskinpa haluat itseäsi sellaisesta löytää. Itse olimme toukokuun alussa Amsterdamissa, varasimme hotellin netistä.
Yövyimme Prince Hendrik-nimisessä hotellissa keskusrautatieasemaa vastapäätä. Hotelli ei ollut kummoinen, ei niin huono, mutta ei hyväkään, kyllähän tuolla yöt nukkui, kun päivät meni kaupungilla. Huoneet ko. hotellissa eivät olleet samanlaisia kuin miltä netistä varatessa näytti (= vaatimattomampia).

Lentokentältä kannattaa matkustaa kaupungille junalla (ainakin jos hotelli on keskusaseman suunnalla), sillä juna lähtee lenteaseman alakerrasta (kentältä sisältä portaat alas). Hinta on huomattavasti halvempi kuin taksilla.

Netistä löytyy tietoa nähtävyyksistä esim. Van Gogh-museo, Anne Frank-museo, Heinekenin panimo (siellä pääsee tutustumiskierrokselle ja pääsylipun hintaan sisältyy pari olutta), vahakabinetti (liput kalliit, mutta suosittelen), kirkkoja on paljonkin, uivat kukkamarkkinat jne.

Ravintoloita on myös joka lähtöön, on kiinalaista, thaimaalaista, argentiinalaista, intialaista jne., on isoja ja pieniä kuppiloita. Ruoan hinta on lähes Suomen hintatasoa.

Ei muuta kuin mukavia päiviä Amesterdamiin ja toivottavasti säät suosivat paremmin kuin toukokuun alussa, sillä silloin oli koleaa ja sateista.

Äänestä

Amsterdam on huonoimmillaan juuri elokuussa. Liian ruuhkaista. Toukokuu on parempi. Ei ole ruuhkia, sää on hyvä (n. 20) ja tulppaanit kukkivat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiu kirjoitti:

Heips!

Oltais lähössä Amsterdamiin elokuun ekaksi viikoksi. Onkos kellään vinkkejä/ideoita/kokemuksia mitä siellä voisi tehdä ja nähdä??
Onko jotain mitä tulisi välttää...??
Hotellia ei olla vielä varattu, ajateltiin varata netistä. Lennot on jo!
Vinkkejä halvemmista hotelleista, esim. vähän kauempana keskustasta, mutta hyvien kulkuyhteyksien päässä??
Kaikki tieto kiinnostaa... :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu