Ajatuksena olisi hankkia värilaser tulostin joululahjaksi äitylille joka tarttisi sitä mm. valokuvien tulostukseen. Mutta mitäpä ihmiset suosittelisivat?
Onko esim joku ttietty valmistaja jonka värijauhe kasetit on reippaasti halvempia kuin muiden, koska värikasetteja varmaan kuluu suht reippaasti mikäli mamma innostuu paljonkin niitä kuvia printtaamaan.? Entä ylipäätään mitään vinkkejä kokemuksia?
Onko esim joku ttietty valmistaja jonka värijauhe kasetit on reippaasti halvempia kuin muiden, koska värikasetteja varmaan kuluu suht reippaasti mikäli mamma innostuu paljonkin niitä kuvia printtaamaan.? Entä ylipäätään mitään vinkkejä kokemuksia?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Värilasereista on uudessa mikrobitissä juttua. Xerox Phaser 6010 (179 euroa lehden mukaan) oli paras värivalokuvien tulostaja vaikkei sekään yllä mustesuihkareiden tasoon. Tulostushinta on sitten tietenkin halvempi lasereissa kun suihkareissa yhden valokuvapaperin tulostus maksaa noin euron keskimäärin näillä patruunoiden ja papereiden hinnoilla. Kyllä ne kuvat kannattaa tulostuttaa jossain palvelussa.
http://www.mbnet.fi/mblabra/blogit/labra.nyt/juttu.aspx?id=3366
Kyllä se valokuvien tulostaminen harrasteena menee, mutta sen verran spesifinen homma, että jos kuvia on paljon ja laatua haluaa, teettää paperivalokuvansa muualla.
Luulisin.
Jaajuu. Eli mustesuihku olisi parempi kuvien tulostamista ajatellen?
No, sen verran tiedän että mamma ei niinkään ihan yber kuvanlaadusta piittaa,
kunhan saa tulostettua ja suht hyvältä näyttää niin ok:). Mutta käyttökulut ratkaisee siis enempi joten laseri se sitten täytyy olla...
Mitenkä noi tuolstus tarkkuudet sitten käytännössä menee? Kun halvin värilaser mitä löysin oli samsungin joku CLP 325 tarkkuudella 2400 x 600 dpi ?
No jos haluaa valokuvia tulostaa niin se halvin ei välttämättä käy koska tulostusjälki voi olla rasterimaista valokuvissa tai jotain muuta poikkiraitaa. Varsinkin tuossa Samsungissa on selvää rasteroitumista valokuvissa. Jos se ei haittaa niin kannattaa säästää tuo 50 euroa ja ostaa mammalle se huonoin tarkoitukseen sopiva värilaser.
https://www.finink.com/products.aspx?cat=17658
ei kovin kalliita värejä, mutta tuolla 40e hinnalla saa jo tuhat kuvaa muualta...
:)
Valokuvien tekemiseen ei kannata ostaa minkäänlaista printteriä kun firmat tekee kuvat lähes ilmaiseksi. Normaaliin kotikäyttöön mustavalko 69 euron laser tulostin.
ihminen on hättäinen, ei jaksa odottaa kahta päivää.